Προς το περιεχόμενο

Bοήθεια σχετικά με buzzing σε squier tele cv 50's!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

10αρες και το action ειναι χοντρικα-χοντρικα 1,2-1,5mm

 

αυτο δεν ειναι action,ειναι ο Rambo που σερνεται πισω απο τις γραμμες του εχθρου... ;D

 

. Σε φεντερ λογω μεγαλυτερης κλιμακας, με τις ιδιες χορδες, θα επρεπε το action να μπορει να ειναι λιγο χαμηλοτερο.

 

με την καμμια,τα FENDER factory specs στο 17ο ταστο  (που ειναι ηδη πολυ χαμηλα) ειναι τα παρακατω:

 

Neck Radius String Height Bass Side   Treble Side

 

7.25"                 2 mm                                   1,6mm

9.5" to 12"          1,6                                     1,6

15" to 17"         1,6                                     1,2

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 12ο τάστο στη Μι καντίνι?

 

 

 

Οχι, στη σολ και γενικα στα καντινια, στην περιοχη κοντα στο 7ο ταστο. Αυτο ειναι κατα τη γνωμη μου πιο αντιπροσωπευτικο σημειο απο το 12ο της E. Στο 12ο της Ε μπορει και να φλερταρω με τα 2mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Gibson αυτό, έτσι? Τόσο περίπου (ίσως και χαμηλότερα) το είχα και εγώ με 11ρες

σε gibsonοειδές, είναι αρκετά χαμηλό και έχουμε καλομάθει (ή κακομάθει) :)

 

 

Καλα εγω τα πρωτα 5-6 χρονια επαιζα με Jackson. Εκει να δεις πως ΚΑΚΟμαθαινεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, στη σολ και γενικα στα καντινια, στην περιοχη κοντα στο 7ο ταστο. Αυτο ειναι κατα τη γνωμη μου πιο αντιπροσωπευτικο σημειο απο το 12ο της E. Στο 12ο της Ε μπορει και να φλερταρω με τα 2mm

 

Δεν είναι πιο αντιπροσωπευτικό. Όλοι μετράνε στο 12ο της Μι, αν είναι σωστό το nut, για να μπορούν να συνεννοούνται.  ;)

 

Το action σχετίζεται με το relief και εσύ έχεις κάμποσο. Το απόλυτα αντιπροσωπευτικό, αν δεν είσαι σίγουρος ότι είναι τέλεια κομμένο το nut, είναι να βάλεις ένα capo στο πρώτο τάστο και να μετρήσεις στο 17ο. Εκεί μια τιμή στα 1.3mm θεωρείται πολύ χαμηλή (=σαύρα).

 

Ο SF έχει δίκιο ότι κιθάρες μέχρι το 1000άρικο συνήθως δεν έχουν το "απόλυτο" fret dress (επίσης δεν έχουν συνήθως rolled edges). Ένας μάστορας παίρνει συνήθως 80-100 ευρώ (με setup και χορδές) για να στο κάνει τέλειο (ανάλογα και το μάστορα βέβαια!). Καταλαβαίνω ότι για κιθάρα των 300 ευρώ.... δεν λέει.

 

Ααα, επίσης, με τόσο χαμηλό action, καλό είναι να κοιτάμε και αν μας βολεύει παικτικά η κιθάρα... Για παράδειγμα, τι bend μπορείς να κάνεις στη Μι?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν ειναι action,ειναι ο Rambo που σερνεται πισω απο τις γραμμες του εχθρου... ;D

 

με την καμμια,τα FENDER factory specs στο 17ο ταστο  (που ειναι ηδη πολυ χαμηλα) ειναι τα παρακατω:

 

Neck Radius String Height Bass Side   Treble Side

 

7.25"                 2 mm                                   1,6mm

9.5" to 12"          1,6                                     1,6

15" to 17"         1,6                                     1,2

 

 

 

 

 

Ενταξει, καταλαβαινω οτι η εταιρια θετει αυτα τα standards για να ειναι ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ. Ειναι ομώς ΟΝΤΩΣ ρεαλιστικα? Εγω προσώπικα δεν νομιζω... εκτως αν ζω "in a bubble" που λενε και οι αγγλοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πιο αντιπροσωπευτικό. Όλοι μετράνε στο 12ο της Μι, αν είναι σωστό το nut, για να μπορούν να συνεννοούνται.  ;)

 

Το action σχετίζεται με το relief και εσύ έχεις κάμποσο. Το απόλυτα αντιπροσωπευτικό, αν δεν είσαι σίγουρος ότι είναι τέλεια κομμένο το nut, είναι να βάλεις ένα capo στο πρώτο τάστο και να μετρήσεις στο 17ο. Εκεί μια τιμή στα 1.3mm θεωρείται πολύ χαμηλή (=σαύρα).

 

 

 

Ναι , απλα τα μπασσα τα εχώ πιο ψηλα απο οτι τα καντίνια, γι αυτο αναφερθηκα στα καντινια. Το αλλο με το καποταστο θα το κοιταξω. Οσο για τα bends, 1,5 τονο ανετα, χωρις να σβηνει....τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 12ο της Ε μπορει και να φλερταρω με τα 2mm

Εντάξει τότε, δεν είναι και χαμηλό. Εννοείς οτι στις fender με 2mm στην Ε στο 12ο και

(ας πούμε) 1.5mm στην e δεν ακουγόταν παντού καθαρά? Εντύπωση μου κάνει...

Ένας μάστορας παίρνει συνήθως 80-100 ευρώ (με setup και χορδές) για να στο κάνει τέλειο (ανάλογα και το μάστορα βέβαια!). Καταλαβαίνω ότι για κιθάρα των 300 ευρώ.... δεν λέει.

Eγώ ευτυχώς βρήκα μάστορα (στη Λάρισα) που του πήγα την κιθάρα χωρίς χορδές και με

σφιγμένο το truss rod (ώστε να είναι ολόισιο το μπράτσο χωρίς χορδές) την έβαλε στον

πάγκο και μου έκανε leveling ώσπου να κάνω ένα τσιγάρο... Πόσο ζήτησε? 10 ευρώ :o

Για τις φτηνοκιθάρες μου λέει και παραλέει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, καταλαβαινω οτι η εταιρια θετει αυτα τα standards για να ειναι ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ. Ειναι ομώς ΟΝΤΩΣ ρεαλιστικα? Εγω προσώπικα δεν νομιζω... εκτως αν ζω "in a bubble" που λενε και οι αγγλοι....

 

Δεν υπαρχει "ρεαλιστικο" μια και ο τροπος παιξιματος καθε παικτη ειναι εντελως διαφορετικος,ενας παικτης που παιζει με 8αρες και βαραει σα διαολος θα χρειαστει πολυ ψηλοτερο action απο εναν παικτη που παιζει με 13αρες flat και παιζει απαλα. ;)

 

Προσωπικα δεν πολυασχολουμαι με το action μια και εχω και κιθαρες που παιζουν πολυ πιο ευκολα απο αλλες και ας εχουν υψηλοτερο action (μια και δεν οφειλεται μονο στο action το συνολικο tension μιας χορδης)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μετρήσεις του action χωρίς να αναφέρεται το πάχος των χορδών είναι λίγο άκυρες

 

Ενα λογικο action ειναι αυτο που αναφερει στα specs η Fender.

με την καμμια,τα FENDER factory specs στο 17ο ταστο  (που ειναι ηδη πολυ χαμηλα) ειναι τα παρακατω:

Neck Radius String Height Bass Side  Treble Side

7.25"                2 mm                                  1,6mm

9.5" to 12"          1,6                                    1,6

15" to 17"         1,6                                    1,2

 

superfunk με μπερδεύεις :) τελικά είναι κανονικό ή χαμηλο το action που δίνει η fender;

 

εμένα πάντως για 10ρες μου φαίνεται χαμηλούτσικο, δηλαδή αν κοπανήσω λίγο τρίζουν

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου