Προς το περιεχόμενο

Πώς κλείνεις Live?


Rockcygnet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς κλείνεις συναυλία σε κάποιο bar-ακη?

Δέν νομίζω να ισχύει το "πάω σε μαγαζί δίνω το demo μου και τους λέω την επόμενη τρίτη :P"

Επίσης τί πρέπει να περιμένω απο θέμα πληρωμης?

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις μαγαζιών άλλες με "jam night" άλλες που ζητούν συνεργασίες κτλ..

αλλα τέλος πάντον κατατοπίστε με στο τί πρέπει να κάνει κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρέπει αρχικά να έχεις ένα μεσολαβητή (εάν δεν έχεις έτοιμο κύκλο) για να κλείσεις μία εμφάνιση! Αυτό προυποθέτει πάντα ότι έχεις υλικό για μία ή δύο ώρες αναλόγος το μαγαζί και το πρόγραμμα. Εάν δεν έχεις μεσολαβητή το "στέλνω ένα ντέμο μου και τους λές την επόμενη Τρίτη" είναι πολύ καλή ιδέα  ;)

Τώρα για λευτά... Αναλόγος το κόσμο το μαγαζί και τις δυνατότητες τις μπάντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βασικά αρκετά μαγαζιά απλά δέχονται CD κλπ... Τουλάχιστον η εμπειρία μου λέει ότι αν πρόκειται για ένα σχετικά "μικρό" μαγαζί (όχι το θέατρο βράχων), πας, μιλάς με τον μαγαζάτορα, κλπ και τα συμφωνείται κάπως...

 

Για τα λεφτά, λόγω εποχής, αν είναι για μία φορά θα πάτε με % από τις εισόδους, αλλά αν είναι για κάθε εβδομάδα, μπορεί να συμφωνηθεί κάποιο συγκεκριμένο ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση φίλους και γνωστούς που παίζουν μια στο τόσο, σε μικρές σκηνές...η διαδικασία είναι η εξής:

 

Επικοινωνείς με το μαγαζάτορα για την ώρα κ την ημερομηνία κ η συμφωνία για τα λεφτα είναι είσοδος 5 ευρώ πχ και για τα πρώτα 30 άτομα πχ (παλι) το γκρουπ δεν παίρνει τίποτα για κάθε παραπάνω παίρνει τα μισά της εισόδου...

(οι αριθμοί είναι ενδεικτικοί)

 

Τώρα για το είδος μουσικής στις περιπτώσεις που ξέρω ήταν του στυλ:

-Ροκάκια παίζετε ε;

-Ναι..περίπου

-Εντάξει κόσμο να φέρεται και όλα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το είδος μουσικής που παίζετε:

 

Σε περίπτωση που είστε συγκρότημα με τύμπανα και δυνατές εντάσεις, (δηλαδή θέλετε να παίξετε σε κάποια μουσική σκηνή που παίζουν τυπικά οι rock/metal μπάντες στης Αθήνα), τα πράγματα είναι απλά:

 

Παίρνεις τηλέφωνο/περνάς από εκεί, κανονίζεις ημερομηνία, βρίσκεις τις υπόλοιπες μπάντες, κάνεις την αφίσα, και λες στους φίλους σου να έρθουν, με μια fix είσοδο, από την οποία θα πληρωθείς μόνο αν έρθουν 100+ φίλοι σας με αστείο ποσό σε σχέση με τους άλλους χώρους.

 

Άλλες σκηνές αυτού του είδους θα σας πληρώσουν 1 E από το πρώτο εισιτήριο (ποσό που αναλογεί σε όλους ΜΑΖΙ, do the math δια 15-20 άτομα!), άλλα δεν θα έχουν την 8ευρη είσοδο που έχουν τα περισσότερα, πάντως η γενική εικόνα είναι αυτή.

 

Σε περίπτωση που είστε έντεχνη μπάντα, ισχύουν τα ίδια μόνο που αν κάτσετε σε καλό μαγαζί με στάνταρ κόσμο δεν θα φέρετε μόνο τους φίλους σας και η πληρωμή με όποιον τρόπο και αν γίνει (door deal ή προαποφασισμένη κτλ) θα είναι συνήθως καλύτερη.

 

Τέλος, για τα περί CD, ισχύει ο διάλογος του gadget

 

 

Τώρα για το είδος μουσικής στις περιπτώσεις που ξέρω ήταν του στυλ:

-Ροκάκια παίζετε ε;

-Ναι..περίπου

-Εντάξει κόσμο να φέρεται και όλα καλά...

 

Δηλαδή το 99% δεν θα κοιτάξει το είδος μουσικής (βέβαια δεν θα μπεις σε κυριλέ καφε αν παίζεις black metal πχ, ενώ ειδικά στη δεύτερη περίπτωση μπορεί το πολύ να ακούσεις "λαικά παίζετε?" ή κάτι παρεμφερές) αλλά μέχρι εκεί, το ζουμί για αυτόν είναι να γεμίσει το μαγαζί/καταναλώνει ο κόσμος, οπότε μην αγχώνεστε ιδιαίτερα για αυτό.

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

πολυ κατατοπιστικο ευχαριστουμε... το δεδομενο ειναι οτι το συγκροτημα δεν παιρνει μια... απλα παιζει για να το ευχαριστηθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ κατατοπιστικο ευχαριστουμε... το δεδομενο ειναι οτι το συγκροτημα δεν παιρνει μια... απλα παιζει για να το ευχαριστηθει...

αυτο πρεπει να εχει 1 συγκροτημα/καλλιτεχνης στο μυαλο του στην αρχη να το κανει γιατι το γουσταρει και αν κατσει και κανα φραγκο καλοδεχουμενο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο πρεπει να εχει 1 συγκροτημα/καλλιτεχνης στο μυαλο του στην αρχη να το κανει γιατι το γουσταρει και αν κατσει και κανα φραγκο καλοδεχουμενο

Οκ.Οι μαγαζάτορες βρίσκουν και τα κάνουν όμως. Δηλαδή, αν όλες οι μπάντες σε ένα μέρος,ας πούμε Πάτρα,απαιτούσαν ένα αξιοπρεπές ποσό για την εμφάνισή τους,οι επιχειρηματίες θα το δέχονταν,μην έχοντας άλλη επιλογή.Τώρα όμως υπάρχουν ένα σωρό γκρουπ που θα παίξουν τσαμπα "για να τους μαθει ο κοσμος" ," για να εχουν εμφανισεις στο δυναμικο τους" και για άλλους λόγους (κι εγώ το έχω κάνει :-[) με αποτέλεσμα αν βρεθεί μία μπάντα που δικαίως θα απαιτήσει χρήματα(σοβαρά) από τον επιχειρηματία ,το μόνο που θα καταφέρει είναι να προκαλέσει τον γέλωτά του,αφού ο τύπος ξέρει πως υπάρχουν αλλού πορτοκαλιές που ...παίζουν τσάμπα.

 

οff topic,αλλά δεν μπορούσα να μην το πω

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Οι μαγαζάτορες βρίσκουν και τα κάνουν όμως. Δηλαδή, αν όλες οι μπάντες σε ένα μέρος,ας πούμε Πάτρα,απαιτούσαν ένα αξιοπρεπές ποσό για την εμφάνισή τους,οι επιχειρηματίες θα το δέχονταν,μην έχοντας άλλη επιλογή.Τώρα όμως υπάρχουν ένα σωρό γκρουπ που θα παίξουν τσαμπα "για να τους μαθει ο κοσμος" ," για να εχουν εμφανισεις στο δυναμικο τους" και για άλλους λόγους (κι εγώ το έχω κάνει :-[) με αποτέλεσμα αν βρεθεί μία μπάντα που δικαίως θα απαιτήσει χρήματα(σοβαρά) από τον επιχειρηματία ,το μόνο που θα καταφέρει είναι να προκαλέσει τον γέλωτά του,αφού ο τύπος ξέρει πως υπάρχουν αλλού πορτοκαλιές που ...παίζουν τσάμπα.

 

οff topic,αλλά δεν μπορούσα να μην το πω

 

+1000

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Οι μαγαζάτορες βρίσκουν και τα κάνουν όμως. Δηλαδή, αν όλες οι μπάντες σε ένα μέρος,ας πούμε Πάτρα,απαιτούσαν ένα αξιοπρεπές ποσό για την εμφάνισή τους,οι επιχειρηματίες θα το δέχονταν,μην έχοντας άλλη επιλογή.Τώρα όμως υπάρχουν ένα σωρό γκρουπ που θα παίξουν τσαμπα "για να τους μαθει ο κοσμος" ," για να εχουν εμφανισεις στο δυναμικο τους" και για άλλους λόγους (κι εγώ το έχω κάνει :-[) με αποτέλεσμα αν βρεθεί μία μπάντα που δικαίως θα απαιτήσει χρήματα(σοβαρά) από τον επιχειρηματία ,το μόνο που θα καταφέρει είναι να προκαλέσει τον γέλωτά του,αφού ο τύπος ξέρει πως υπάρχουν αλλού πορτοκαλιές που ...παίζουν τσάμπα.

 

οff topic,αλλά δεν μπορούσα να μην το πω

συμφωνοι - αλλα μην εχεις και την απαιτηση αμα δεν σε ξερω να σου δωσω και τα χιλια γροσια........βαλε τον εαυτο σου στην θεση του εκαστοτε επιχειρηματια και πραξε αναλογα........παιξε 1 φορα τσαμπα και αμα εισαι καλος ρε φιλε και φερνεις κοσμο τα βρισκουμε τα οικονομικα......μιλαω και για Πατρα αλλα κια για αθηνα που εχω βρεθει να παιζω

επισης

FYI:δεν μπορεις να φανταστεις ποσα συγροτηματα "νομιζουν" οτι ειναι καλοι και κλεινουν συμφωνειες με μαγαζατορες και ειναι 1 ματσο χαλια......η ξι μινορε να πηγαινει συνεφο και απο τα φαλτσα του τραγουδιστη να εχει πρασινισει ο τοπος........ε λοιπον σε πληροφορω οτι προτιμω να παιξω καπου που δεν με ξερουν 2-3 φορες τσαμπα και μετα να εχω το μυαλο να ζητησω λ7 παρα να.........κανω αρπαχτη

 

γνωμη μου και μιλαω εμπειρικα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου