Προς το περιεχόμενο

Πώς κλείνεις Live?


Rockcygnet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλεια!!! Και συγνωμη και για την καθυστερηση αλλα ειμαι δουλεια.

 

Διαβασα προσεκτικα ολο το παραπανω thread και μπορω να πω με την ελαχιστη μου πειρα οτι πανω κατω ισχυουν αυτα.

 

Θα θεσω μια προσωπικη εμπειρια και ενα ερωτημα επειτα, so.. off we go:

 

Ανοικω σε μια μπαντα, δεν ειμαστε καιρο μαζι και ειναι και η πρωτη μου μπαντα οποτε εχω λιγο exp!

Στους 2 πρωτους μηνες μας καναμε support σε κατι φιλους μας, απο αυτο το support ο μαγαζατορας απο μονος του μας πηρε το τηλ και μας ειπε "γουσταρω να ξαναπαιξετε θα σας παρω να κανονισουμε", ουτε για κοσμο μας ρωτησε ουτε για τιποτα.

 

2 μηνες μετα, στους 4 καναμε δικο μας live, με μεγαλη επιτυχια (πραμα που πραγματικα δεν το περιμενα σε εναν τετοιο βαθμο). Το κακο βεβαια ειναι οτι θα μπορουσαμε να εχουμε κιαλλο κοσμο αλλα επειδη τωρα μπαινω στο κυκλο αυτο δεν εχω τις καταλληλες γνωριμιες. Απο θεμα αποδοσης τα δωσαμε ΟΛΑ! Και βγηκε ωραιο! Δεν λεω, λαθοι καναμε αν ειναι δυνατον αλλα ειναι και αυτο μεσα στο προγραμμα. Μαλιστα πληρωθηκαμε και με 120ε πραμα που δεν μας χαλασε καθολου για 3 ατομα που ειμαστε.

 

Αυτη ειναι η ιστοριουλα μου πανω κατω,

και ρωταω τωρα εγω, πως και με ποιον τροπο μπορω να γνωρισω κοσμο περι του θεματος αλλα και μαγαζατωρες, ποια μαγαζια κανουν lives για rock alternative ηχο?

 

Και αλλα θα ρωτησω βεβαια αν μου δωσετε πατημα εσεις οποτε το νου σας!!!

 

ΥΓ: Τα λεφτα τα ανεφερα σαν bonus μονο και μονο, εγω να παιζω μουσικη θελω δεν με νοιαζει το χρηματικο :)

 

ευχαριστω για το χρονο σας παιδες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δυστυχως η νυχτα εχει παιθανει(τουλαχιστον στα Live stages). Μεαγαλα μαγαζια του χωρου, με φοβερα house bands ενω παλια παρασκευη σαββατο ηταν τιγκα βλεπεις σημερα και εχουν 20 ατομα. Το αποτελεσμα ειναι να το εχουν γυρισει ολοι (οσοι δινουν ευκαιρειες σε ασιμες μπαντες) στην αρπαχτη. Γιατι αρπαχτη ειναι να απαιτει απο εσενα να ερθεις μεσοβδομαδα, να φερεις και τους πελατες του (φιλοι σου) μιας και το μαγαζι δεν εχει δικη του δυναμη, και να βγαλεις απο 40-80 ατομα(και πολλα λεω οσο προχορανε τα live) 100-160 ευρω (για ολη την μπαντα). Ειναι εκμεταλευση που ή τη δεχεσαι για να κανεις την καυλα σου, η μενεις στο στουντιο για παρτη σου. Το πραγμα γινεται ακομα χειροτερο γιατι  κανενα μαγαζι δεν σου δινει στεγη εστω για ενα ευλογο διαστημα να φτιαξεις ονομα, να μαθευτεις βρε αδερφε και να αρχισει να μαζευεται κοσμος που δεν σε ξερει αλλα εχει ακουσει καλα λογια για σενα. Το μαγαζι οσο βρισκει καυλωμενες μπαντες δεν εχει λογο να ρισκαρει μιας και με αυτη την πρακτικη βγαζει λεφτα.

 

ειναι απογοητευση ο χωρος πλεον.....

Δεν ειναι η δουλεια μου και δεν περιμενω να ζησω απο αυτο (θα το θελα αλλα που...) ομως αισθανομαι ασχημα οταν καλω να πληρωσουν 60 φιλοι μου για να με ακουσουν (πολλοι γιατι γουσταρουν, αλλοι απο υποχρεωση) 7-8 ευρω (κανα 500αρι ευρα συν την περαιτερω καταναλωση) μονο και μονο για να μας παραχωρισει τον χωρο...

 

και ρωταω. υπαρχουν εναλακτικες λυσεις?

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινη μου αποψη ΟΧΙ

 

Σε οσες μουσικες σκηνες και live αδικα απευθυνονται σε rock μπαντες το σκηνικο ειναι πανω κατω το ιδιο. Η μπαντα παιζει για τους φιλους της και για τους μουσικους της αλλης μπαντας. Κανενα μαγαζι δε σε φωναζει επειδη θελει live μουσικη. Θελει να φερεις πελατες στο μαγαζι.

 

Το φαινομενο για τον μεσο ερασιτεχνη rock μουσικο ειναι ακριβως αυτο που ειπες "ελατε να παιξετε στο μαγαζι μου, να φερετε τους φιλους σας να ακουμπησουν 10-12 ευρω για ενα ποτο εγω να τα κονομησω και σεις να παραστησετε τους rock star για 2 ωρες ναουμε"

 

Αν θελεις να κανεις συχνα live, εξαρταται καθαρα απο σενα αν μπορεις να παιρνεις γνωστους και φιλους καθε 3 και λιγο να ερχονται να σε αακουνε.

 

Προσωπικα το εκανα μια δυο τρεις, δε μπορω να το κανω αλλο. Δεν ειμαι τοσο ψωνιο ωστε να βαζω τις παρεες μου στο τριπακι να τα ακουμπανε για να παριστανω εγω το ροκ σταρ.

 

Δε γνωριζω κανενα χωρο στην Αθηνα που να εχει Live μουσικη και να εχει μια δυναμικη το μαγαζι. Αν καποιος ξερει παρακαλω να μου το πει να κλεισω κανα liveακι  ;D

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωριζω κανενα χωρο στην Αθηνα που να εχει Live μουσικη και να εχει μια δυναμικη το μαγαζι. Αν καποιος ξερει παρακαλω να μου το πει να κλεισω κανα liveακι  ;D

 

Θα βρεις ραβασάκι πάνω στο βαθύ το βράδυ που θα πας για πρόβα .... εχεις έρθει κι όλας όταν παίζαμε .... βόρεια προάστια ... άντε τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια  ;D

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα λες εκει που ειχαμαν παιξει οι Blues Wire 3 μερες σερι....και επαιξαν και οι Loose Rag και κερδισες και δωρακι απ τις κοπελες του Ιακοβου Δανιηλιδη και παιξαμε και εμεις κανα διμηνο μετα...που ειχε ερθει να μας δει και ο τραγουδιαρης της μπαντας που παιζει ο hwerp μαζι με ντελεγκεησον υποστηριξης.....το οποιο μπαρ εχει το ονομα της μπαντας του SRV ??????? xaxaxaxaxaxa

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα που είπατε ισχύουν.Όλα παίζουν.

 

Στην επαρχία τα πράγματα είναι πιο ελπιδοφόρα.

Ακόμα και με μέτρια σχήματα που βαράω τις χορδές μου τις βγάζω και με το παραπάνω.Συνήθως μας ζητούν μάλιστα.Δεν υπάρχει και τεράστιος ανταγωνισμός.

 

Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης βοηθούν αναμφιβόλως.

 

Το πιο σημαντικό πέρα από όλα τα επικοινωνιακά θέματα που εύστοχα θίξατε είναι να είσαι διαβασμένος,κουρδισμένος και να προσφέρεις ,με την προυπόθεση να σου βγαίνει φυσικό,θέαμα.Ο τραγουδιστής εδώ φέρει μεγάλη ευθύνη.

 

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια!!! Και συγνωμη και για την καθυστερηση αλλα ειμαι δουλεια.

 

Διαβασα προσεκτικα ολο το παραπανω thread και μπορω να πω με την ελαχιστη μου πειρα οτι πανω κατω ισχυουν αυτα.

 

Θα θεσω μια προσωπικη εμπειρια και ενα ερωτημα επειτα, so.. off we go:

 

Ανοικω σε μια μπαντα, δεν ειμαστε καιρο μαζι και ειναι και η πρωτη μου μπαντα οποτε εχω λιγο exp!

Στους 2 πρωτους μηνες μας καναμε support σε κατι φιλους μας, απο αυτο το support ο μαγαζατορας απο μονος του μας πηρε το τηλ και μας ειπε "γουσταρω να ξαναπαιξετε θα σας παρω να κανονισουμε", ουτε για κοσμο μας ρωτησε ουτε για τιποτα.

 

2 μηνες μετα, στους 4 καναμε δικο μας live, με μεγαλη επιτυχια (πραμα που πραγματικα δεν το περιμενα σε εναν τετοιο βαθμο). Το κακο βεβαια ειναι οτι θα μπορουσαμε να εχουμε κιαλλο κοσμο αλλα επειδη τωρα μπαινω στο κυκλο αυτο δεν εχω τις καταλληλες γνωριμιες. Απο θεμα αποδοσης τα δωσαμε ΟΛΑ! Και βγηκε ωραιο! Δεν λεω, λαθοι καναμε αν ειναι δυνατον αλλα ειναι και αυτο μεσα στο προγραμμα. Μαλιστα πληρωθηκαμε και με 120ε πραμα που δεν μας χαλασε καθολου για 3 ατομα που ειμαστε.

 

Αυτη ειναι η ιστοριουλα μου πανω κατω,

και ρωταω τωρα εγω, πως και με ποιον τροπο μπορω να γνωρισω κοσμο περι του θεματος αλλα και μαγαζατωρες, ποια μαγαζια κανουν lives για rock alternative ηχο?

 

Και αλλα θα ρωτησω βεβαια αν μου δωσετε πατημα εσεις οποτε το νου σας!!!

 

ΥΓ: Τα λεφτα τα ανεφερα σαν bonus μονο και μονο, εγω να παιζω μουσικη θελω δεν με νοιαζει το χρηματικο :)

 

ευχαριστω για το χρονο σας παιδες!!!

 

Θα αναφερω μερικα απο τα βηματα που εχω κανει και ως τωρα με εχουν βοηθησει

 

1. Επικοινωνησε 2 μηνες νωριτερα απο την πιθανη ημερομηνια που σκεφτεστε να παιξετε, μεγαλυτερη ανεση για ημερομηνιες (οχι απαραιτητα σαββατοκυριακα, μιας και και ειναι ρισκο για μια μπαντα που ειναι στα πρωτα της live)

 

2. Βρες οσα πιο πολλα μαγαζια μπορεις απο το ιντερνετ, το αθηνοραμα ας πουμε εχει λιστα για συναυλιες ανα ειδος μουσικης και αναφερει τις πληροφοριες του μαγαζιου

 

3. Ετοιμαστε μια αξιολογη ηχογραφημενη προβα με το προγραμμα μας και καντε μερικα cd. Δεν ειναι τοσο η μουρη οτι εχετε κατι ηχογραφημενο, αλλα οτι μπηκατε στον κοπο να δειξετε στον υπευθυνο οτι εχετε κατι που μπορει να ακουσει διχως να μιλατε στον αερα. Καλο ειναι παραλληλα με την τηλεφωνικη επικοινωνια να εχετε και ιντερνετικη επικοινωνια ωστε να δει και την σελιδα σας και που αλλου εχετε παιξει (σαν μινι βιογραφικο)

 

4. Κλειστε ενα ραντεβου και πηγεντε στο μαγαζι μερικοι απο την μπαντα για ποτο για να μιλησετε με τον υπευθυνο. Η προσωπικη επαφη ειναι ο μεγαλυτερος θετικος παραγοντας για το αν συμφωνησετε ολες και οι δυο πλευρες, στην τελικη να δειτε και που θα παιξετε και αν χωρατε.

 

5. Συζητηστε με την λογικη οτι ειστε 'φιλοξενουμενοι' στην μαγαζι οταν θα κανετε live, ασχετα με το αν σας αρεσει η οχι, και αφηστε τον να σας πει πως δουλευει το μαγαζι. Συζητηστε ολοι μαζι μετα και απαντηστε του μερικες μερες μετα. Το πρωτο ραντεβου ειναι για να παραθεσει το μαγαζι τον τροπο συμφωνιας και εσεις την μουσικη σας. Αν πιστευετε οτι δεν σας καλυπτει τοτε απλα μην κλεισετε το live.

 

 

Δεν θα αναφερω για πληρωμες, ειναι προσωπικο θεμα κατα την αποψη μου, και οι γνωμες πολλες φορες συγκρουονται ακομη και στα ατομα μιας μπαντας.  Οι συμφωνιες που εχω ακουσει και αφορουν και τις δυο πλευρες

 

α. Πληρωμη με αντικτυπο στο εισητηριο και δωρεαν 1-2 ποτα

 

β. Πληρωμη με αντικτυπο στο εισητηριο,  πολλαααααα ποτα δωρεαν, guestlist για να μπουν μερικοι κολλητοι δωρεαν, η ερχονται οι κολλητοι απο νωρις και μπαινουν στην ζουλα

 

γ. Καλυψη μονο της ενοικιασης του εξοπλισμου, αν τυχον δεν εχει το μαγαζι, και δωρεαν 1-2 ποτα

 

δ. Καμια πληρωμη, αλλα μειωση του εισητηριου αν ειναι εφικτο και δωρεαν και 1-2 ποτα.

 

 

 

Ολες αυτες οι συμφωνιες, εχουν γινει πριν το live, αρα δεν ειναι απαραιτητο να τηρηθουν αν δεν πατησει ανθρωπος γιατι απλα δεν βγαινει μαθηματικα, οπως απετυχε το μαγαζι να πουλησει ποτα ετσι απετυχε και η μπαντα να πληρωθει.

 

Παντως ασχετα με ολα αυτα εχω παρατηρησει οτι οταν η μπαντα παιζει live αμα δεν σκεφτει σαν θεατης εχει αποτυχει, και ο καλος ηχος ειναι θεμιτος και τα δωρεαν ποτα και οι πληρωμες αλλα με γνωμονα την δυναμικοτητα της μπαντας, θα υπαρξουν και live με 20 θεατες, οσες λιγοτερες απαιτησεις ειχατε τοσο λιγοτερο θα χρειαστειτε να δικαιοληγηθειτε. Αν παλι το live καλα ειναι πιθανο να σας ζητησει να ξαναπαιξετε, τοτε καθυστερηστε το τουλαχιστον ενα μηνα, γιατι ειναι λιγο ριψοκινδυνο να ερθουν ξανα οι φιλοι σας σε μια βδομαδα να σας ξαναδουν!!!

 

Νικος

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά...ξέχασα να σχολιάσω και αυτό με τα ποτά...

ΘεωρΩ απαράδεκτο και γυφτια τον περιορισμό στα 1-2 ποτα. Στο μαγαζί στοιχίζει ελάχιστα το πιωμα της μπάντας(σε λογικά πάντα πλαίσια, Μην γίνει και στουπί). Επίσης μια μπάντα με κέφι το μεταφέρει και στο κοινό και αυξάνεται η κατανάλωση. Μια μπάντα ξενέρωτη....ε είναι ξενέρωτη. Έχω παίξει σε μαγαζί που μας "κέρασε" από μια ντραφτ 250ml. Ε ποσό γύφτος είσαι ρε γιλε επιχειρηματία....ούτε 50λεπτά δεν σου στοιχίζει >:(

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μπάντα ξενέρωτη....ε είναι ξενέρωτη.

 

Δεν είναι σε καμία περίπτωση έτσι. Το αντιθετο μαλιστα, μια μπαντα πιωμενη, παιζει συνήθως ασχημα. Επιπλέον εχω βαρεθει τους συμπαικτες που λόγω αλκοόλ δε μπορουν να σταυρώσουν νότα, και οταν το φερνεις στην κουβεντα σου λένε ότι πιο πολυ μετράει το attitude.

 

Και δε σκεφτηκα να φερω attitude απο το σπιτι...τσάμπα κουβαλουσα 20 κιλά synth ;D

 

Νομίζω πως τα ποτά είναι μια εθιμοτυπική ευγενική παραχώρηση από το μαγαζί και τίποτα αλλο (εκτος αν ειναι πολυωρο το προγραμμα, αλλα σε καθε περιπτωση βρισκω πιο σωστο να προσυμφωνηθει ο αριθμος των ποτων).

 

Φαινομενα του στυλ 1,5 ωρα λάιβ με 3 μπυρες και 2 ποτα, δείχνουν αν μη τι αλλο, μια απελπισία απο το μουσικο, να πιει τσάμπα :P

 

Προσωπικά, νεράκι δροσερό και καμια μπυρα στο τέλος. Και αν θελω να πιω αργοτερα, πληρωνω κανονικα (πολλές φορες ομως επιμενουν απο το μαγαζι να μην...αυτο λέγεται φιλικο κέρασμα ομως και όχι υποχρεωση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στο θεμα των ποτων ειμαι της αποψης οτι αν θελω να πιω κατι παραπανω θα το πιω με τους φιλους μια μερα που δεν παιζω live.

απο την στιγμη που δεν ξερω τι κουμασι ειναι ο καθενας γιατι να δινω δικαιωματα ως ατομο και ως μπαντα στον καθενα ενα ,ειτε ειναι μαγαζατορας ειτε σερβιτορος ειτε οτιδηποτε, οτι "κανω  ζημια στην καβα"?

εκει παω για να παιξω να γουσταρω και να πληρωθω.Ο μαγαζατορας εχει υποχρεωση να τηρησει τις καταλληλες συνθηκες,να διαφημισει το live και να πληρωσει κομπλε στο τελος.

Απολυτα τυπικα αν το παρουμε δεν εχει υποχρεωση να με κερασει τιποτα.Ειναι καθαρα πανω του.Αν ειναι σωστος στα αλλα δεν θα  ασχοληθω με τα ποτα γιατι καταλαβαινω και απο μερους του οτι μπορει πριν να χουν παει 3 μπαντες και να γινονται φεσι η να εχει παιχτει το οτιδηποτε.Δεν με ξερει δεν τον ξερω

αν τον μαθω και με μαθει βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου