Προς το περιεχόμενο

Πώς κλείνεις Live?


Rockcygnet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

*Εξαιρούνται οι επεγγελματίες

Μια ερασιτεχνική μπάντα καλώς ή κακώς με τους νόμους της αγοράς ,παρακαλάει να παίξει κάπου .

Το αν θα καταφέρει να αμοίβεται και να διεκδικεί τις αμοιβές της καθορίζεται από το κόσμο που φέρνει στο μαγαζί .

Όταν λέμε κόσμο ,δεν εννοούμε τους φίλους μας .

Εδώ βέβαια υπάρχει ένα θέμα ,το πρόβλημα της προώθησης ,αλλά δεν έχει σχέση με τον εκάστοτε μαγαζάτορα .

Δυστυχώς η προώθηση είναι απαραίτητη ,δεν αρκεί μόνο η αξία κάποιου ,εξάλλου τι θα πει αξία στην τέχνη ? Ποιός την καθορίζει?

 

Η εμπειρία η δικιά μου είναι παρόμοια με των Μπλουζ Μπράδερς ,συνήθως πληρώναμε κι από τη τσέπη μας ,γιατί καταναλώναμε σα νεροφίδες  ;D.

Μπορεί να θεωρώ το γκρουπ μου αδικημένο σε σχέση με άλλα ,αλλά τελικά και αυτοί που τότε πέτυχαν ,δεν ήταν και εντελώς κουλοί ,απλά πρόσεξαν και κάποια πράγματα παραπάνω από εμάς .

Ποιά είναι αυτά? Όλα όσα διαφοροποιούν κάποιον που έχει το σαράκι να πετύχει σε αυτό που αγαπά πραγματικά ,μαζί με αρκετή τύχη και πολύ δουλειά .

Διαφορετικά μένεις εδώ που είμαι εγώ , διηγώντας τα να κλαις  ;D.........αν και ίσως και μπορεί

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

lord και warwick εσεις μιλατε μαλλον για τους μουσικους που βγαζουν τα προς το ζην  απο τα live εκει ειμαι συμφωνος 1000 %

 

οι πιο πολυ ομως δεν ειναι "επαγγελματιες"

 

Όχι μόνο....εγώ π.χ. ''επαγγελματίας'' μουσικός δεν είμαι, δεν βγάζω τα προς το ζην από αυτό δηλαδή. Όπως και πολλοί άλλοι. Όμως αφιερώνω χρόνο, βενζίνες, κουβάλημα, μελέτη και πρόβες. Δεν θα έπρεπε να πληρώνομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο....εγώ π.χ. ''επαγγελματίας'' μουσικός δεν είμαι, δεν βγάζω τα προς το ζην από αυτό δηλαδή. Όπως και πολλοί άλλοι. Όμως αφιερώνω χρόνο, βενζίνες, κουβάλημα, μελέτη και πρόβες. Δεν θα έπρεπε να πληρώνομαι?

+1

Οπως και εγω...δουλευω 2 βραδια την βδομαδα και κανω καποια μαθηματα σε 1-2 παιδια αλλα δεν συντηρουμαι απο αυτο..

Στην τελικη για να βγεις να παιξεις live τα χρηματα που θα δωσεις σε προβες-εξοπλισμο-μετακινησεις και η φαια ουσια που θα καταναλωσεις δεν βγαινουν και σε ενα χρονο να κανεις καθε βδομαδα live.Μην παμε και στους μισθους...εκει ειναι αλλο μεγαλο θεμα...θεωρω αδιανοητο να παιζεις live(οποιος και να εισαι) και να μην περνεις κατι...στην τελικη..δεν παιζω καλα...δεν ξαναπαιζω..απλο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελικη για να βγεις να παιξεις live τα χρηματα που θα δωσεις σε προβες-εξοπλισμο-μετακινησεις και η φαια ουσια που θα καταναλωσεις δεν βγαινουν και σε ενα χρονο να κανεις καθε βδομαδα live.Μην παμε και στους μισθους...εκει ειναι αλλο μεγαλο θεμα...θεωρω αδιανοητο να παιζεις live(οποιος και να εισαι) και να μην περνεις κατι...στην τελικη..δεν παιζω καλα...δεν ξαναπαιζω..απλο...

 

+1

Τόσο απλά...

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του αν θα πρέπει να πληρώνεται κανείς όταν παίζει live, ορίστε κάποιοι τρόποι να κλείσει κανείς live:

 

1) Support / opening act σε κάποια άλλη μπάντα. Οι μουσικοί συνήθως γνωρίζονται μεταξύ τους οπότε αυτό είναι συνηθισμένη πρακτική.

 

2) Εμφάνιση σε κάποιο jam night που κάποια μαγαζιά κάνουν σε τακτική βάση (Δευτέρες στο Lazy είναι η πρώτη περίπτωση που μου έρχεται στο μυαλό).

Είναι ο ευκολότερος και γρηγορότερος τρόπος να παίξεις live αλλά υπάρχει το πρόβλημα ότι δεν υπάρχει η ευκαιρία για soundcheck και γενικά προσαρμογή με το χώρο και τη σκηνή οπότε μια άπειρη μπάντα θα παίξει ελαφρώς στα κουτουρού.

 

3) Όργωμα των live stages ανά την πόλη που μας ενδιαφέρει και αίτημα για live στο καθένα.

Αν βλέπετε αυτό που κάνετε με κάποια σοβαρότητα, θα πρέπει απαραίτητα να υπάρχει ένα demo ανά χείρας, ενδεχομένως και ένα video από προηγούμενο live ή έστω πρόβα, συν ένα αντίγραφο του playlist που θα παιχτεί στο live. Ο μαγαζάτορας βέβαια μπορεί να μην ενδιαφέρεται για τίποτε από όλα αυτά αλλά δεν έχει σημασία, θα έχετε σίγουρα δικαίωμα να ζητήσετε σοβαρή αντιμετώπιση αν είστε κι εσείς σοβαροί.

 

4) Live μέσω γνωριμίας με μαγαζάτορα ή manager. Λογικά αυτό θα υπάρχει όταν υπάρχει ήδη ένας αριθμός live στο ενεργητικό της μπάντας ή αν υπάρχει κάποια καλή σύσταση από τρίτο πρόσωπο.

 

5) Αυτοσχέδιο live σε παραλία, πάρτυ, σχολείο, πανεπιστήμιο, you name it. Έχει κουβάλημα και μηδενικές πιθανότητες για πληρωμή αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει και άπειρος χαβαλές. Ιδανική φάση για όσους παίζουν εντεχνο-ροκ με ελληνικό στίχο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5) Αυτοσχέδιο live σε παραλία, πάρτυ, σχολείο, πανεπιστήμιο, you name it. Έχει κουβάλημα και μηδενικές πιθανότητες για πληρωμή αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει και άπειρος χαβαλές. Ιδανική φάση για όσους παίζουν εντεχνο-ροκ με ελληνικό στίχο

Χαχαχαχαχα...κακιες....

Αμεσως μου ηρθε ενα video απο το Braf στο μυαλο  :P

Στα σοβαρα...Το youtube,facebook,myspace πλεον ειναι η καλυτερη διαφημιση για την μπαντα,αυτο παει στην κατηγορια demo...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα...κακιες....

Αμεσως μου ηρθε ενα video απο το Braf στο μυαλο  :P

Στα σοβαρα...Το youtube,facebook,myspace πλεον ειναι η καλυτερη διαφημιση για την μπαντα,αυτο παει στην κατηγορια demo...

 

Στους περισσότερους το ίδιο video ήρθε στο μυαλό.

 

 

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε λοιπον σε πληροφορω οτι προτιμω να παιξω καπου που δεν με ξερουν 2-3 φορες τσαμπα και μετα να εχω το μυαλο να ζητησω λ7 παρα να.........κανω αρπαχτη

 

Αυτό φιλαράκο δεν πρόκειται να το κάνεις ποτέ. Αν παίξεις τσάμπα την πρώτη φορά, ξέχνα τα λεφτά σε αυτό το μαγαζί. Κανείς δε θα σε πληρώσει για να ξανακάνεις κάτι που έκανες πριν τσάμπα. Καλύτερα να σας έχει δει από πριν ο μαγαζάτορας, σε βίντεο ή και πρόβα αν γίνεται στο χώρο του και να τα έχετε βρεί ΠΡΙΝ παίξετε πρώτη φορά.

 

Αρπαχτές δεν υπάρχουν σε αυτήν την πιάτσα. Αρπαχτή είναι να παίξεις τζάμπα για να φας τη σκηνή από τους άλλους που ζητάνε λεφτά. Αλλιώς τι, φιλανθρωπία είναι να του κάνεις του άλλου τη δουλειά και να βάζεις και από την τσέπη σου? Για εμένα το να μην ανέβει άμπαλος μουσικός στη σκηνή είναι θέμα του μαγαζάτορα αποκλειστικά, κανεις δεν κοροιδεύει κανέναν. Και αυτό δικιά του δουλειά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αυτό φιλαράκο δεν πρόκειται να το κάνεις ποτέ.

2)Αν παίξεις τσάμπα την πρώτη φορά, ξέχνα τα λεφτά σε αυτό το μαγαζί. Κανείς δε θα σε πληρώσει για να ξανακάνεις κάτι που έκανες πριν τσάμπα.

3) Καλύτερα να σας έχει δει από πριν ο μαγαζάτορας, σε βίντεο ή και πρόβα αν γίνεται στο χώρο του και να τα έχετε βρεί ΠΡΙΝ παίξετε πρώτη φορά.

1)για το αν θα το κανω ή οχι ασε να το ξερω καλυτερα εγω

2) δεν νομιζω να εισαι ουτε εσυ ουτε καθενας αρμοδιος για αυτο που λες

3) συμφωνω

 

Αρπαχτές δεν υπάρχουν σε αυτήν την πιάτσα. Αρπαχτή είναι να παίξεις τζάμπα για να φας τη σκηνή από τους άλλους που ζητάνε λεφτά. Αλλιώς τι, φιλανθρωπία είναι να του κάνεις του άλλου τη δουλειά και να βάζεις και από την τσέπη σου? Για εμένα το να μην ανέβει άμπαλος μουσικός στη σκηνή είναι θέμα του μαγαζάτορα αποκλειστικά, κανεις δεν κοροιδεύει κανέναν. Και αυτό δικιά του δουλειά είναι.

αυτο απλα θα το αφησω ασχολιαστο να κρινουν και οι υπολοιποι

 

αλλα..........αν νομιζεις ΕΣΥ οτι ο μαγαζατορας και ΚΑΘΕ μαγαζατορας εχει καθημερινα την σκοτουρα την δικια σου χωρις να εχει αλλες δουλειες να ασχοληθει τοτε εισαι βαθια νυχτωμενος

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα..........αν νομιζεις ΕΣΥ οτι ο μαγαζατορας και ΚΑΘΕ μαγαζατορας εχει καθημερινα την σκοτουρα την δικια σου χωρις να εχει αλλες δουλειες να ασχοληθει τοτε εισαι βαθια νυχτωμενος

 

Νομίζεις εσύ ότι είναι καλύτερα για ένα μαγαζί να ανεβάσει ξεκούρδιστους για 3-4 παρασκευοσάββατα συνεχόμενα από το να κάτσει 3 λεπτά να ακούσει μια μπάντα που δεν την ξέρει? Εκτός αν βγαίνει κάθε φορά μόνο με τα κολλητάρια τους. Τώρα με το facebook του κάνουν και το προμόσιον τζαμπέ.

 

Άντε καλημέρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου