Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν μάρκες στα τάστα;


Η απάντηση από τον Superfunk,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα ελεγα καταστρεφουν. Αλλαζουν, ναι. Αλλα οχι και καταστρεφουν...τοσες εξαιρετικες κιθαρες με steel frets υπαρχουν εκει εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποιο ξενο φορουμ διαβασα οτι τα ατσαλινα (εκτος απο τις λιμες του μαστορα ;)) καταστρεφουν και τον ηχο.Ισχυει κατι τετοιο;

Παιζει τοσο μεγαλο ρολο το υλικο(κραμα) των ταστων στον ηχο τις κιθαρας;

 

ότι τον αλλάζουν, ισχύει. Και οι πιο πολλές κιθάρες με ατσάλινα δεν κατασκευάζονται με σκοπο να παίζουν με λιγότερα από 17 σταδια gain ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου αφτιά δεν μπορούν να αντιληθφούν διαφορές λόγω stainless frets...  ;D ;D Πάντως επειδή η κατάσταση των τάστων είναι θεμελιώδης για το plαybility του οργάνου,  θεωρώ ότι αξίζουν τα λεφτά τους...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κιθάρες 30 ετών και τα τάστα είναι σαν να βγήκαν τώρα από το εργοστάσιο.... Έχω όμως φίλο μπουζουκοκιθαρίστα που σκάβει κυριολεκτικά.... σε 10-12 μήνες πρέπει να αλλάξει τάστα, Προ 6 μήνου ανακάλυψα ένα πολύ ωραίο μπρατσάκι G&L και τα τάστα έλαμπαν υπερβολικά, δεν έχω ξαναδεί τόσο λαμπερά τάστα, συμμαζεύω ένα alder σώμα, κολλάω και ένα σετάκι SD και εδώ και 6 μήνες προσπαθεί να χαλάσει τα τάστα και δεν μπορεί.

Προσπαθώ να βρώ κάτι σχετικό για να βάλω και σε μερικές άλλες κιθάρες αλλά δεν ξέρω που θα βρώ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου