Προς το περιεχόμενο

Στην αναζήτηση Screamer-booster...


Acanthor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στην αναζήτηση για Screamer - booster και πριν πάρω τους δρόμους για να αρχίσω να δοκιμάζω θα ήθελα και τις δικές σας προτάσεις.

Το μόνο που χρειάζομαι είναι να δίνω κάτι παραπάνω στο σόλο μου. Όχι απλά ένταση, αλλά κυρίως έξτρα gain και όχι απλά άλλες EQ ρυθμίσεις. Μόνο αυτό χρειάζομαι. Ανεξαρτήτως χρημάτων.

 

Ευχαριστώ πολύ.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω κάποια άποψη για τα πεταλάκια που κυκλοφορούν στην

αγορά σήμερα αλλά θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ.

 

Καταρχήν έξτρα gain μπορείς να βγάλεις με έναν compressor ο οποίος θα βοηθά επιπλέον σε κατάσταση solo. Επίσης, ενα πεταλάκι equalizer πάντα χρησιμεύει αλλά απο ότι κατάλαβα θες κάτι άλλο.

 

Αποκλειστικά "booster" πετάλια υπάρχουν πολλά στο διαδίκτυο αλλά

δυστυχώς δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις. Κάποια κομπρεσσάρουν το σήμα

και κάποια όχι. Όλα τα booster στα 9v λειτουργούν και σαν κομπρεσσορες στο attack της κιθάρας. Αυτό συμβαίνει γιατί αν δώσουμε σε ενα booster ενα σήμα της τάξης του 1v peak to peak (π.χ κιθάρα) και το κύκλωμα είναι ικανό να το πολλαπλασιάσει επι 15v αλλά περιορίζεται στην πραγματικότητα απο τα 9v της μπαταρίας τότε οτιδήποτε είναι παραπάνω απο +-9V θα το κόψει! Το αποτέλεσμα αν και θεωρείτε "ατέλεια" είναι πολλές φορές επιθυμητό.

Έτσι, λειτουργούν πολλά κλασικά booster. Π.χ Electro Harmonix LPB1, Orange Juice κλπ

¶λλωστε σίγουρα θα έχεις ακούσει την ατάκα "Αυτό το πετάλι ακούγεται καλύτερα με πεσμένη μπαταρία..."

 

Απο την άλλη μεριά υπάρχουν και τα booster στα 18v τα οποία

απλά δυναμώνουν db και δίνουν λιγότερο χρώμα στον ήχο.

 

Ίσως, βέβαια να σε βολεύουν και κάποια Overdrive πετάλια.

Ενδεικτικά αναφερω τα Ibanez Tubescreamer, Boss Blues Driver και Super

Distortion (το τελευταίο νομίζω έχει επιλογή για booster).

 

Ρίξε μια ματιά στο www.musictoyz.com. Έχει πολλά samples και αρκετά booster πετάλια για να δεις αρχικά τι σου ταιριάζει περισσότερο. Στο παραπάνω site έχει και κάποια boutique πετάλια αρκετά καλά αλλά μάλλον υπερβολικά ακριβά. Επίσης, είναι αξιόπιστο για αγορές αλλά αργεί υπερβολικά...

 

Νομίζω καλά πετάλια booster έχω δει σε φωτογραφίες του Takis και Superfunk αλλά δεν θυμάμαι καθόλου ποια!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου toneless, είδα το site και όντως ξεφεύγουν πολύ στην τιμή τα πράγματα και επίσης αν είναι να πάω σε κάτι φτήνο καλύτερα να περιμένω μέχρι να μπορέσω να πάρω αργότερα κάτι καλό.

Πάντως έχω λίγο κολλήσει με το Ibanez Tube Screamer (αυτό το στυλ εν πάσει περιπτώσει) γιατί όταν είχα το POD XT, το χρησιμοποιούσα (την εξομοίωση του εννοώ) πάντα στα σόλο και έδινε ένα έξτρα scream...

Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα το original αλλά I will. Και επίσης αν είναι να δώσω τόσα για ένα screamer γιατί να μην κοιτάξω και σε κάτι boutique?

 

Μόλις είδα και την απάντησή σου takis. Που μπορώ όμως να τα βρω αυτά τα πετάλια να τα ακούσω? Όπως και τα περισσότερα φαντάζομαι , στο internet...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στο ιντερνετ μονο δυστυχως...παντως επειδη μεχρι τωρα εχω δοκιμασει πολλους "κλωνους" του tube screamer αυτο με τον καλυτερο τονο ειναι το maxon od9.σου δινει τα μεσεα που χρειαζεται ο κιθαριστας στην μπαντα και τα μεσεα του..S.R.V. 8)

αν θες ακου αυτο το κομματι..παιζω με τον maxon od-9 στο καθαρο του fender bandmaster :wink:

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/takis/scuttle.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως' date=' βέβαια να σε βολεύουν και κάποια Overdrive πετάλια.

Ενδεικτικά αναφερω τα Ibanez Tubescreamer, Boss Blues Driver και Super

Distortion (το τελευταίο νομίζω έχει επιλογή για booster).

[/quote']

Επίσης και το BluesBraker II της Marshall, εκτός από υπέροχο overdrive, έχει και λειτουργία booster ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και το εξαιρετικο BAD MONKEY της DIGITECH.Eιναι 100% αναλογικο και για πολλους το καλυτερο tube screamer style πεταλι στην πολυ χαμηλη τιμη αυτη (απο οτι περιγραφεις νομιζω οτι θα σε βολεψει)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους για τη βοήθεια!

Takis άκουσα το κομμάτι, όντως πολύ SRV ο ήχος, κάτι το οποίο όμως δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν ψάχνω, οπότε κοιτάζω αυτόματα αλλού.

Μιλάω για πιο σκληρό στυλ μουσικής με αρκετό gain (τουλάχιστον για τα σόλο). Δηλαδή για boost/scream στο βρώμικο κανάλι.

Δεν ξέρω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το homebrew power screamer να μας πει μια γνώμη. Επίσης ένα treble booster θα έκανε δουλειά πιστεύετε?... :?:

 

Επίσης να πώ ότι το Bad Monkey το πουλάω....Και όντως ήταν πολύ καλό γι'αυτό που έκανε, απλά δε μου έκανε εμένα γι'αυτό που ήθελα...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι ενισχυτη παιζεις ?(γιατι ειναι πολυ σημαντικος ο συνδιασμος πεταλιων -ενισχυτη,δεν ακουγονται ολα τα πεταλια το ιδιο καλα σε ολους τους ενισχυτες) επισης οταν κανεις σολο χρησιμοποιεις ηδη εναν βρωμικο ηχο ενισχυτη (π.χ.το βρωμικο καναλι του) η καθαρο ενισχυτη?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάιζω με έναν Laney LC-30 και για το βασικό μου distortion χρησιμοποιώ ένα hotbritish tonebone το οποίο το βάζω κυρίως στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή.

Θα δοκιμάσω να boostαρω το γκάζι αυτό από το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή σε πρώτη φάση μέχρι να βρω αυτό που ψάχνω για boost.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου