Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Γιατί πρέπει με το ζόρι ρε μάγκες να δουλέυουμε όλη την ημέρα? Γιατί? Για αυτό γεννηθήκαμε? Μόνο για να δουλεύουμε?

Ναι, το λέει και το γνωστό ρητό Arbeit macht frei (μπρρρρρρρρ) ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δηλαδή να ρωτήσω κάτι? Γιατί πρέπει με το ζόρι να δουλεύει κάποιος περισσότερο από το ρημάδι το 8ωρο, που είναι 9ωρο τελικά, που είναι 10ώρο όμως γιατί θέλεις 1 ώρα για να πας και που τώρα που το σκέφτομαι είναι 11ωρο γιατί χρειάζεσαι και 1 ώρα για να γυρίσεις, ώστε να χαρακτηριστεί εργατικός?

 

αυτα συμβαινουν ΜΟΝΟ στην Ελλαδα,& στην Β.Αμερικη.

 

ΚΑΝΕΝΑΣ Ευρωπαιος εργαζομενος (συνεργαζομαι με πολλες ευρωπαϊκες εταιρειες και ξερω καλα τη λεω) δεν δουλευει παραπανω απο 8 ωρες την ημερα (στη Γερμανια ειναι απλα ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ),ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ομως δεν "δουλευουν" τον κοσμο.

 

Γιατί πρέπει με το ζόρι ρε μάγκες να δουλέυουμε όλη την ημέρα? Γιατί? Για αυτό γεννηθήκαμε? Μόνο για να δουλεύουμε?

 

φυσικα και οχι,αλλα αν δεν δουλευεις παραγωγικα τοτε αναγκαστικα θα δουλευεις ολη μερα ,αν και απο την εμπειρια μου στις ελληνικες εταιριες οι περισσοτεροι εργαζομενοι απλα..."δουλευουν" μετα το 8ωρο τους επειδη ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ να φυγουν μηπως και τους την πουνε οι "αλλοι",την πρωτη φορα που δουλεψα σε ελληνικη τραπεζα (αρτι αφιχθεις απο το εξωτερικο απο ξενη τραπεζα) και σηκωθηκα να φυγω στις 5 (το ωραριο ηταν 9-5) ΟΛΟΙ με κοιταξαν σαν να ημουν τρελλος (εννοειται οτι απο τις 4 ολοι σερφαρανε ή ετρωγαν πιτσες.... ;D ;D και φυσικα ΟΥΔΕΙΣ εργαζονταν...),φυσικα εφυγα και για 1 χρονο που αντεξα μεσα σε αυτο το κωλοχανειο...ημουν ο ΜΟΝΟΣ που εφευγε καθε μερα στις 5 (και τι περιεργο το τμημα του οποιου ημουν προϊσταμενος ειχε και τα μεγαλυτερα κερδη... ;D αλλα και τους ευτυχεστερους υπαλληλους,μια και τους εδιωχνα με το ζορι στις 5,οχι θα καθονταν να γραφουν τζαμπα υπερωριες... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα βρε Νίκο

 

Βέβαια σε μεγάλη πολυεθνική στην Ελλάδα που δούλευα επί σειρά ετών, το 12ωρο (φουλ δουλειά) ήταν καθημερινό.

Το οποίο δεν συνέβαινε βέβαια για τους συναδέλφους μας στα άλλα "παραρτήματα" της Ευρώπης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί πρέπει με το ζόρι ρε μάγκες να δουλέυουμε όλη την ημέρα? Γιατί? Για αυτό γεννηθήκαμε? Μόνο για να δουλεύουμε?

 

Εδω εχεις ενα δικιο. Αλλα δυστυχως, οταν φτανεις σε ενα σημειο με μια οικονομια στο οριο της καταρευσης, ισως χρειαστει να δουλεψεις παραπανω. Μακαρι να μπορουσαμε να δουλευαμε το 8ωρο και να εβγαινε η δουλεια. Μεχρι τωρα ομως, πολλοι δουλευαν υπερωριες ενω οι αλλοι ξυνωνταν και απο οτι φαινεται θα το πληρωσουμε ολοι μαζι.

 

ΥΓ περί Αγγλικών Πανεπιστιμίων, οκ μια χαρά είναι όλα τους με πείσατε. Η παιδεία στην Ελλάδα είναι τραγική και τα Ελληνικά Πανεπιστήμια υπό διάλυση....Τώρα συνεννοηθήκαμε? Με συμπαθήσατε περισσότερο? Μάλλον σας έγινα αντιπαθής επειδή εξέφρασα διαφορετική με την δική σας άποψη...

 

Περισσοτερο εφταιγε το οτι εμφανιστηκες καθετος σε ενα θεμα για το οποιο τελικα δεν ηξερες σχεδον τιποτα και βασιζοσουν σε αμφιβολες μαρτυριες τριτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

φυσικα και οχι,αλλα αν δεν δουλευεις παραγωγικα τοτε αναγκαστικα θα δουλευεις ολη μερα ,αν και απο την εμπειρια μου στις ελληνικες εταιριες οι περισσοτεροι εργαζομενοι απλα..."δουλευουν" μετα το 8ωρο τους επειδη ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ να φυγουν μηπως και τους την πουνε οι "αλλοι",την πρωτη φορα που δουλεψα σε ελληνικη τραπεζα (αρτι αφιχθεις απο το εξωτερικο απο ξενη τραπεζα) και σηκωθηκα να φυγω στις 5 (το ωραριο ηταν 9-5) ΟΛΟΙ με κοιταξαν σαν να ημουν τρελλος (εννοειται οτι απο τις 4 ολοι σερφαρανε ή ετρωγαν πιτσες.... ;D ;D και φυσικα ΟΥΔΕΙΣ εργαζονταν...)

 

+1000. Ομοίως βέβαια συμβαίνει και στον δημόσιο τομέα- για να μην ξεχνιόμαστε. Όμως εδώ προκύπτει ένα... ζητηματάκι: Τι στην ευχή παραγωγικός θα είσαι στα 67 που θα βγαίνεις στην σύνταξη; Λέω τώρα εγώ...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή να ρωτήσω κάτι? Γιατί πρέπει με το ζόρι να δουλεύει κάποιος περισσότερο από το ρημάδι το 8ωρο, που είναι 9ωρο τελικά, που είναι 10ώρο όμως γιατί θέλεις 1 ώρα για να πας και που τώρα που το σκέφτομαι είναι 11ωρο γιατί χρειάζεσαι και 1 ώρα για να γυρίσεις, ώστε να χαρακτηριστεί εργατικός?

 

Στην τελική δεν με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ να δουλέυω! Θέλω επίσης καθημερινά να παίζω κιθάρα, να ακούω μουσική, να διαβάζω, να ενημερώνομαι, να βλέπω την γυναίκα μου, να πηγαίνω για περίπατο στο πάρκο, να ψυχαγωγούμαι.....

 

Γιατί πρέπει με το ζόρι ρε μάγκες να δουλέυουμε όλη την ημέρα? Γιατί? Για αυτό γεννηθήκαμε? Μόνο για να δουλεύουμε?

 

ΥΓ περί Αγγλικών Πανεπιστιμίων, οκ μια χαρά είναι όλα τους με πείσατε. Η παιδεία στην Ελλάδα είναι τραγική και τα Ελληνικά Πανεπιστήμια υπό διάλυση....Τώρα συνεννοηθήκαμε? Με συμπαθήσατε περισσότερο? Μάλλον σας έγινα αντιπαθής επειδή εξέφρασα διαφορετική με την δική σας άποψη...

 

Οταν βρεις δουλεια Ελλαδα (πλην Δημοσιου) με αυστηρο οκταωρο πεσμου και μενα. Τωρα μπορει απο τις 10 ωρες που εισαι εκει, τις 6 να παλευεις να μαζεψεις το χαος και την ανοργανωσια. οπως λεει και το ανεκδοτο "τη μια λειπει ο κουβας την αλλη το μαστιγιο". Σηκω να φυγεις στο 8ωρο και τα λεμε μετα :)

 

Εγινες "αντιπαθης" (δικα σου λογια) γιατι ειπες ΑΣΤΗΡΙΚΤΑ πραγματα, που συνεχιζεις να λες (ποιος ειπε π.χ. οτι ΟΛΑ τα Αγγλικα πανεπιστημια ειναι καλα; Εγω προσωπικα δεν μιλησα για το 3-ραχουλες; Η ο οντις13 δε μιλησα ανοιχτα περι μπιζνας;). Υπαρχει ομως μια ΔΗΜΟΣΙΑ αξιολογηση (κατι που πεισματικα αρνιουνται οι ντοπιοι φοιτητοπατερες).

 

Κανε το παρακατω, παρε ενα journal και δες ποσα paper ειναι απο Ελληνικα Πανεπιστημια και ποσα απο τους κουτοφραγκους, που δεν ξερουν να λυσουν ενα ολοκληρωμα και τι ποσα χαλανε για ερευνα οι κουτοφραγκοι και τι οι Ελληνες. Αμα εισαι δυνατος λυτης, βρεσμου και paper με ΕΛΛΗΝΙΚΑ Κονδυλια, και οχι σε συνεργασια με τμηματα/κεντρα του εξωτερικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα βρε Νίκο

 

αν θα τα πω?

 

προσφατα ημουν στην Ολλανδια για να παραδωσω μια μελετη μου σε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ πολυεθνικη....

 

πηγα λοιπον κατα τις 3 (μετα το μεσημεριανο lunch break οπου ΟΛΟΙ οι υπαλληλοι ετρωγαν τζαμπα και αραζαν 1 ωρα στο υπεροχο εστιατοριο της εταιρειας απο τις 2 εως τις 3)...παρεδωσα την εργασια μου & στις 6 ακριβως (την ωρα που εκλεινε η εταιρια) εφυγα....

 

Εντρομος στις 6.05 και ενω ειχα φτασει στη σταση του μετρο διαπιστωσα οτι ειχα ξεχασει το κινητο μου στα γραφεια τους...ξαναγυρναω στην εταιρεια (πρεπει να ηταν 6.10) και ζηταω απο τον φυλακα να με αφησει να μπω,φυσικα δεν με αφησε γιατι "μονο με γραπτη εντολη του CEO μπορει καποιος υπαλληλος,συνεργατης,ξενος να μπει στα γραφεια μετα τις 6.00!!!"

 

 

Οταν βρεις δουλεια Ελλαδα (πλην Δημοσιου) με αυστηρο οκταωρο πεσμου και μενα. Τωρα μπορει απο τις 10 ωρες που εισαι εκει, τις 6 να παλευεις να μαζεψεις το χαος και την ανοργανωσια. οπως λεει και το ανεκδοτο "τη μια λειπει ο κουβας την αλλη το μαστιγιο". Σηκω να φυγεις στο 8ωρο και τα λεμε μετα

 

Εδω θα διαφωνησω,εχω πολους συνεργατες ,οχι των 700 αλλα των 7000 ευρω,που δουλευουν ακριβως 8ωρο,απλα δουλευουν σε σοβαρες εταιριες.. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000. Ομοίως βέβαια συμβαίνει και στον δημόσιο τομέα- για να μην ξεχνιόμαστε. Όμως εδώ προκύπτει ένα... ζητηματάκι: Τι στην ευχή παραγωγικός θα είσαι στα 67 που θα βγαίνεις στην σύνταξη; Λέω τώρα εγώ...

 

Aσκηση, καλη διατροφη, αποχη απο αλκοολ, τσιγαρα και στρες και θα ειμαστε παραγωγικοι μεχρι τα 85 μας.

Για μια καλυτερη Ελλαδα.

Για τα παιδια μας.

 

 

 

 

 

 

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά(χωρις ειρωνία);εμένα η δικια μου συνέχεια βρίσκει δουλειες σε φάση να διαλέγει.Τωρα δουλεύει part time σε promotion με 65 e 5ωρο.Το εψαξε και το κυνυγησε ομως...Και γενικά πάντως οσο αφορα την ανεργια ειναι πιο ευκολα τα πράγματα κατ εμε στις γυναικες.Καφετέριες,baby sitting,promotions κτλ.Μιλάω για νέες ηλικιες.

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=11&la=1&ct=7&artid=4570452

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=153242

(και τα σχολια απο κάτω)

 

Τα παραπάνω τροφη για σκέψη(ο καθένας τα ερμηνευει οπως θέλει).Δεν εχω γράψει ακομα τη γνώμη μου γιατι προσωπικα πιστευω οτι ολα τα κοινωνικα-οικονομικα προβληματα ειναι πολιτικα με την ευρεια εννοια της λέξης.πάντως γενικα audiokostas και σε κάποια(οχι ολα)Superfunk με καλύπτουν αρκετα.

 

ρε δε σας προλαβαινω...... ;D ;D ;D

κι εγώ χωρίς ίχνος ειρωνίας να σου πω πως θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορείς να βρεις μία οποιαδήποτε και στην δικιά μου(40 χρόνων),μιας κι αλλάζετε δουλειές συνέχεια....όχι ημιαπασχόληση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου