Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αφού θες προτάσεις και λύσεις, πάρε:

1) Ανακύρηξη μέρους του χρέους της Ελλάδας σαν "απεχθούς χρέους", και άρα παράνομου και στάση πληρωμών.

Η μονομερής ανακύρηξη δεν συνιστά και αυτόματα αναγνώριση ειδικά όταν δεν συντρέχουν διακριτοί κανόνες ορισμού τέτοιου χρέους παρά υπόκεινται σε ερμηνεία.

 

2) Εθνικοποίηση των τραπεζών. Οι τραπεζίτες που κερδοσκοπούν σε βάρος μας και τα στέλνουν στην ελβετία, δανείζουν το κράτος με υψηλότερο επιτόκιο από όσο δανείζονται οι ίδιες από την αγορά και την ΕΚΤ - την οποία χρηματοδοτεί το κράτος!!!!!! έχουν όχι απλά αποτύχει, αλλά έχουν γίνει επικίνδυνοι.

Δεν θα διαφωνήσω στην πιθανή ληστρική συμπεριφορά των συγκεκριμένων λόμπυ αλλά όπως καταλαβαίνεις και οι κεντρικές αλλά και οι επιμέρους τράπεζες υπόκεινται σε κανόνες διεθνούς τραπεζικής και ως εκ τούτου να τα βάλεις, μόνος, εσύ, σε μία Ευρώπη, με τις Τράπεζες που όχι μόνο εκπροσωπούν αλλά και πιθανότατα είναι το πολιτικό σύστημα, μάλλον περνάει στη σφαίρα του ιδεατού και του γραφικού (προς το παρόν τουλάχιστον). Ασε που και μόνο η εθνικοποίηση τόσο πολύπλοκων πολυεθνικών οργανισμών από ένα κράτος που δυσκολεύεται να διαχειριστεί την δική του Τράπεζα, μου φαίνεται και επικίνδυνο.

 

3) Απαλλοτρίωση όλων τον επιχειρήσεων που κλείνουνε, και άνοιγμά τους κάτω από τον έλεγχο των εργαζομένων (όπως στην αργεντινή ;))

Όντως, ως προς αυτό, υπήρξαν παγκοσμίως επιτυχή παραδείγματα (και Αργεντινή και Μεξικό που γνωρίζω εγώ). Όπως υπήρξαν και αποτυχίες. Η αυτοδιαχείριση ως έσχατη λύση με βρίσκει σαφώς σύμφωνο. Αλλά είναι μάλλον δύσκολο οι εργαζόμενοι να διαχειριστούν εταιρείες που ξεφεύγουν τις τοπικής αγοράς. Πολλώ δε μάλλον όταν θα κληθούν ως διαχειριστές, άνθρωποι διαχειριστικά ανίκανοι, οι οποίοι σε κάποιες περιπτώσεις φέρουν μεγάλο ποσοστό της ευθύνης της επιχειρηματικής κατάρρευσης

 

4) Ακύρωση στρατιωτικών παραγγελιών (Η Ελλάδα 13η χώρα στον κόσμο σε αγορές στρατιωτικού εξοπλισμού;;; Από που κι ως που; κάνουμε καναν πόλεμο για να ξοδεύουμε φέτος 4,7 του ΑΕΠ σε εξοπλισμούς;)

Καίτοι απόλυτα λογικό και με βρίσκεις σύμφωνο σε θεωρητικό επίπεδο, εδώ είναι λίγο δύσκολο. Πρέπει πρώτα να τα βρεις με πολλούς. Ενθεν και ένθεν. Χρειάζεσαι πολλούς συμμάχους σε ένα τέτοιο μεγάλο εγχείρημα σε μια μπίζνα που συντηρείται με δις σε πάρα πολλές χώρες. Μην ξεχνάς ότι κανείς από τους διεθνείς μας "consultants" δεν μας είπε "κόψτε λίγο τα όπλα". Νομίζω οι λόγοι ευνόητοι.

 

και δήμευση της εκκλησιαστικής περιουσίας (11% της κτηματομεσιτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα - πληρώνουμε και τους μισθούς των παπάδων - ρε μήπως αν τα πράγματα σφίξουν κι άλλο να την κάνουμε για άγιον όρος;)

Ναι. Σωστά. Οχι ακριβώς δήμευση. Αλλά εκμετάλλευση / φορολόγηση / συνδιαχείριση. Η δήμευση μόνο ρήξεις στον παρόντα κοινωνικό ιστό θα φέρει με αμφίβολα οικονομικά αποτελέσματα.

 

5) επαναφορά της φορολόγησης του μεγάλου κεφαλαίου στο 40%, από το 25% που το έφεραν οι τελευταίες κυβερνήσεις.

Σωστά. Σκληρή και λογαριθμικά (κοινωνικά δίκαιη) αυξανόμενη εισοδηματική πολιτική. Και πάλι όχι αδιακρίτως, δίοτι κάποιο γλειφιτζούρι/bonus κανονάκι χρειάζεται σε αυτούς που αποδεδειγμένα θα επενδύσουν στην Ελλάδα

 

Αυτά.

Α και να μην ξεχάσω.

Οιοσδήποτε έχει μικρή γνώση συμβατικών δεσμεύσεων και συμφωνιών και μακριά από τις κομματικές μοίρλες και μεμψιμοιρίες καταλαβαίνει ότι ο δημόσιος τομέας δεν ιδιωτικοποιήθηκε. Απλώς χαρίστηκε. Και απορώ που σε αυτό το φόρουμ δεν έχουμε μιλήσει ακόμα για την καθημερινή ληστεία που λέγεται "διόδια εθνικής".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενώ οι δικές σου προτάσεις...

 

Ομολογώ ότι θα ήμουν εξαιρετικά ευχαριστημένος με αυτά που λες Νίκο, αλλά ας είμαστε λίγο σοβαροί, εεε; ;D (ακούστε ποιός το λέει αυτό! ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩ!)

 

μπορεις να μου πεις ΜΙΑ παρανομη και αντισυνταγματικη προταση μου?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου πεις ΜΙΑ παρανομη και αντισυνταγματικη προταση μου?

Δεν είναι θέμα Συντάγματος. Είναι θέμα υπερβολής.  ;)

Μόλις τέλειωσα του Turrican και βαριέμαι να πιάσω τα δικά σου.  8)

Αλλά σαφέστατα (όπως και του Turrican) έχουν μερικές άμεσα εφαρμόσιμες και πραγματικά αποδοτικές προτάσεις / λύσεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα Συντάγματος. Είναι θέμα υπερβολής.

 

δε ρωταω εσενα ρε.... ;D ;D ;D

 

το Νικολα ρωταω που μου εκανε bold το παρανομο/αντισυνταγματικο.... ;D

 

εσυ εισαι γνωστο κουμμουνι.... ;D ;D υπαλληλε του Περισσου,ε,υπαλληλε του Περισσου... :D :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΡΑΙΑ ολα αυτα...(αν και ειναι ολα αντισυνταγματικα (με εξαιρεση το 1 & 4 τα οποια απλα ειναι ανεφραμοστα η θα μας οδηγησουν εκτος ΕΕ) & παρανομα και φυσικα θα καταπεσουν μεσα σε 1 λεπτο σε οποιοδηποτε διεθνες δικαστηριο,εκτος βεβαια και αν εννοεις να γινει η Ελλαδα Αλβανια του Χοτζα,δηλ.μια χωρα εντελως αποκομενη απο ολο τον υπολοιπο κοσμο,κατι που βεβαια δεν μπορει να κανει μια και δεν παραγει τιποτα & αρα .....)

 

Μια ερωτηση ομως..

 

ΤΙ ΘΑ ΤΡΩΜΕ? (γιατι αυτα εκαναν και στη Β.Κορεα και σε ολο το κομμουνιστικο μπλοκ καποτε και ολοι ξερουμε τι εγινε)

 

Εγω αντιθετα προτεινω

 

1.ΜΗΔΕΝΙΚΗ φορολογια για 10 ετη σε ολες τις επιχειρησεις που θα ερθουν να κανουν επενδυσεις στην Ελλαδα (οτι εκαναν και οι Κυπριοι και ειναι τωρα πλουσιοι) με την προϋποθεση οτι για 100 χρονια θα παραμεινουν στην Ελλαδα και αν εχουν κερδη δεν θα κανουν ουτε μια απολυση,επισης μηδενικη φορολογια για 10 ετη σε ολες τις ελληνικες επιχειρησεις αλλα και στους Ελληνες που θα ανοιξουν μια νεα επιχειρηση.

 

 

Με τα άλλα συμφωνώ, αλλά το πρόβλημα μας είναι ότι το κράτος δεν εισπράττει φόρους, όπως όλα τα σοβαρά κράτη.

 

Η αγαπημένη μου πρόταση είναι αυτή

4.Καταργηση ολων των κλειστων επαγγελματων

 

Εγώ για αυτό και μόνο θα σε ψηφίσω :) Πολύ δύσκολο βέβαια να εφαρμοστεί γιατι θα πρέπει να τα βάλεις με τη μαφία των λιμενεργατών, των ταξιτζήδων (ιδιοκτητών), των περιπτεράδων, των συμβολαιογράφων, κλπ (πόσα είναι άραγε ???)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα άλλα συμφωνώ, αλλά το πρόβλημα μας είναι ότι το κράτος δεν εισπράττει φόρους, όπως όλα τα σοβαρά κράτη.

 

Αυτο η...κυβερνηση μου... ;D θα το αντιμετωπισει με την προταση νουμερο 10. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαλληλε του Περισσου,ε,υπαλληλε του Περισσου... :D :D

Συγγρού παρακαλώ. Ποικιλοτρόπως  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να κάνω και καμιά τούμπα;;;;;;;;;;;;;;;;

>:( >:( >:( >:(

 

μετάφραση του παραπάνω:

 

"ρε σεις, εμένα με έχουν δασκαλέψει πως επιχειρηματίας ίσον γαμψή μύτη, μυτερά αυτιά και ουρά, κι εσείς με προτρέπετε να μπώ στη θέση του και να αναρωτηθώ τι θα έκανα;;;; μα δε γίνονται αυτά τα πράματα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sf σε πολλά θα συμφωνήσω, κάποια τα έχεις/ουμε ήδη αναφέρει αλλά δυστυχώς δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα από όλα αυτά (και τι δεν θα έδινα να ανοιχτούν οι λογαριασμοί όλων των βουλευτών, και όχι μόνο, και δήμευση της περιουσίας όσων έχουν χρηματιστεί).

Αντί αυτών, παραθέτω 2-3 ειδήσεις που διάβασα....

 

<<Αρχίζουν σήμερα, Τετάρτη, οι κρίσιμες διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης με τους απεσταλμένους του ΔΝΤ, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και της ΕΚΤ για την αποσαφήνιση των όρων του μηχανισμού βοήθειας οι οποίες θα διαρκέσουν «τουλάχιστον 10 ημέρες». Το κρίσιμο 20ημερο ολοκληρώνεται στις 19 Μαΐου, όταν λήγουν ομόλογα ύψους 9 δισ. ευρώ.>>

 

τι θα γίνει με τα ομόλογα οε? δεν πολυτσουλάει το θέμα...

 

<< η Κομισιόν θα ανακοινώσει όχι μόνο πως το έλλειμμα ήταν υψηλότερο από το 12,7%, αλλά και πως το δημόσιο χρέος ήταν μεγαλύτερο από ό,τι είχε δηλωθεί. Η Κομισιόν τοποθετεί  το έλλειμμα της Ελλάδας το 2009 στο 13,7% του ΑΕΠ και το δημόσιο χρέος αναμένεται περί το 120% του ΑΕΠ.>>

 

εδω θα τραγουδήσω....

 

--Δεν υπάρχει σωτηρία ,

  σε αυτή την μπανανία,

  στην περίπτωσή μας όμως ,

  μας τον φόρεσε ο Σόρρος  (ένας είναι ο Τζορτζ Σόρρος λεβέντες...)

 

<<Μαζική έξοδο δημοσίων υπαλλήλων στη σύνταξη, προκαλούν οι ανατροπές στο συνταξιοδοτικό καθεστώς τους, με τις αιτήσεις για συνταξιοδότηση στο πρώτο τετράμηνο του 2010 να είναι αυξημένες κατά 30% σε σχέση με το 2009. Το γεγονός προκαλεί πρόβλημα στο εφάπαξ 40.000 ατόμων, καθώς το Ταμείο δεν έχει χρήματα να καλύψει τα μεγάλα ποσά.>>

 

Θα ξανατραγουδήσω, αν και στην τελική κοιτάζουν το προσωπικό τους συμφέρον και μαλλον όλοι αυτό θα έκαναν.... Πάμε λοιπόν τραγουδάκι.... (ρυθμός 2/4  - allegro )

 

Ουγκα γκα , μπουμ μπουμ γκι,

γκαμπα γκουμ μπιρλι γκαγκαμ,

αουγκι γκι αουγκι γκι,

μπαγκαλα γκαου γκαμ γκαμ

 

:P

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου