Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ τώρα έχουμε ένα... ζητηματάκι: Αύριο και μεθαύριο έχουμε απεργία... Όμως θα απεργήσουμε; Και πολύ περισσότερο- για να επαναφέρω αυτό που συζητούσαμε με τον Odis- θα είμαστε στο πεζοδρόμιο;

 

Ο καθείς είναι ελεύθερος να απεργήσει ή όχι. Οι απεργίες όμως δεν έχουν αποτέλεσμα, ποτέ δεν είχαν. Τουλάχιστον στην πρόσφατη ιστορία. Απλά καθηστερήσεις μπορούν να επιφέρουν. Και μετά πάλι στα ίδια.

Εδώ δεν είναι μάχη τάξεων, είναι μάχη του πνεύματος. Δεν είναι οι κολλήγοι εναντίον των τσιφλικάδων. Είναι εκείνη η στιγμή που πρέπει να γυρίσουμε τους διακόπτες (ή τα ποτενσιόμετρα καλύτερα  :)) στο μυαλό μας.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ωστόσο αυτό που αναφέρεις στην δεύτερη παράγραφο, είναι πολύ δύσκολο να συμβεί. Πολύ ορθό, αλλά πλασματικό

 

Και όμως μπορεί και όσο σκέφτεσαι ότι δεν μπορεί τόσο γίνεσαι μέρος του προβλήματος.

 

εισαι τα πιστευω σου και η γροθια σου...

 

αν τα πιστευω σου ειναι ειναι καπως και η" γροθια" σου καπως αλλιως τοτε καλυτερα να πας στο θεατρο σκιων να πρωταγωνιστησεις.

 

οταν λεω γροθια εννοω ,για να μην παρεξηγηθω τη σταση σου,περα απτη σκεψη σου.

 

Η γροθιά σου είναι αποτέλεσμα των πιστεύω σου. Η γροθιά είναι το μέσο δεν είσαι εσύ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Και όμως μπορεί και όσο σκέφτεσαι ότι δεν μπορεί τόσο γίνεσαι μέρος του προβλήματος.

 

 

Το θέμα δεν είναι να μπώ εγώ στο πρόβλημα, το θέμα ειναι να βγούν οι άλλοι απο αυτό. Δηλαδη εμεις που τα γράφουμε τώρα αυτά σκεφτομαστε αλλιώς απο τους άλλους. Πως θα σκεφτούν οι άλλοι σαν και μας?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να μπώ εγώ στο πρόβλημα, το θέμα ειναι να βγούν οι άλλοι απο αυτό. Δηλαδη εμεις που τα γράφουμε τώρα αυτά σκεφτομαστε αλλιώς απο τους άλλους. Πως θα σκεφτούν οι άλλοι σαν και μας?

 

Spread the word bro. Just spread the word.

 

ότι ακριβώς κάνουμε εδώ δηλαδή

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη υπομονή. Όπου να' ναι θα βρεθούν 400.000 στο δρόμο, όχι 100.000

 

 

 

+1

 

Το σημείο στο οποίο θα καταλήγαμε αν μιλούσαμε για ..Οικονομία και όχι για προσωπικές οδύσσειες με ευτυχή κατάληξη(έχω και γω μία, να την πω?)

 

Φιλικά.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Το σημείο στο οποίο θα καταλήγαμε αν μιλούσαμε για ..Οικονομία και όχι για προσωπικές οδύσσειες με ευτυχή κατάληξη(έχω και γω μία, να την πω?)

 

Φιλικά.

 

παρε και ενα +1 απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λίγη υπομονή. Όπου να' ναι θα βρεθούν 400.000 στο δρόμο, όχι 100.000

 

 

Για να δούμε φίλε Ανώνυμε, για να δούμε γιατί όλο υπομονή κάνουμε σε αυτήν χώρα ;D Γενικά, κάτι περιμένουμε, καλύτερες ημέρες, να βρέξει, να μας πέσει το λόττο... Όμως επί της ουσίας έθεσα το θέμα της απεργίας και κυρίως το θέμα της κινητοποίησης, καθώς προσωπική μου άποψη είναι ότι έχουμε μια ευκαιρία να «βάλουμε» πλάτη και να δείξουμε ότι αντιδρούμε σαν κοινωνία...

Βεβαίως εύλογα θα μου πείτε: Να πάω να κάνω τι; Με ποιους; Με το ΠΑΜΕ, με τους άλλους, με τους παρ άλλους; Γιατί να πάω εγώ και την φωνή μου να την «καπελώσει» μια κομματική/ συνδικαλιστική ετικέτα;

Αυτό είναι ένα μεγάλο ζήτημα και δυστυχώς δεν υπάρχουν εύκολες απαντήσεις...

Όμως αν δεν αντιδράσουμε σε αυτό, στο επόμενο, στο μεθεπόμενο, τότε που θα αντιδράσουμε; Πως θα τους κάνουμε να αρχίσουν να έχουν το φόβο μας; Να κάνουν και μια δεύτερη σκέψη πριν πάνε να κάνουν την λοβιτούρα... Να περνάει από το μυαλό τους το ενδεχόμενο:Βρε λες να αγριέψει το πόπολο;

Απλά μερικές σκέψεις...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανέστατα η δηκτικότητα του Eye έπεσε στο κενό  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθείς είναι ελεύθερος να απεργήσει ή όχι. Οι απεργίες όμως δεν έχουν αποτέλεσμα, ποτέ δεν είχαν. Τουλάχιστον στην πρόσφατη ιστορία. Απλά καθηστερήσεις μπορούν να επιφέρουν. Και μετά πάλι στα ίδια.

Εδώ δεν είναι μάχη τάξεων, είναι μάχη του πνεύματος. Δεν είναι οι κολλήγοι εναντίον των τσιφλικάδων. Είναι εκείνη η στιγμή που πρέπει να γυρίσουμε τους διακόπτες (ή τα ποτενσιόμετρα καλύτερα  :)) στο μυαλό μας.

 

 

 

Αληθεια πιστεύεις οτι καθενας είναι ελευθερος να απεργησει???

Γιατι δουλευέις τωρα (εστω πλασματικά ) 8ωρα? Απο μια αποτυχημένη απεργία??

 

Εδώ δεν είναι μάχη τάξεων, είναι μάχη του πνεύματος.  Τι εννοείς??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια πιστεύεις οτι καθενας είναι ελευθερος να απεργησει???

Γιατι δουλευέις τωρα (εστω πλασματικά ) 8ωρα? Απο μια αποτυχημένη απεργία??

 

Εδώ δεν είναι μάχη τάξεων, είναι μάχη του πνεύματος.  Τι εννοείς??

 

+1

 

μαχη πνευματος = παρε πνευματομετρο και αρχισε να μετρας το πνευμα σου να δεις ποσο μεγαλο το χεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου