Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας πω και ενα γρήγορο ανέκδοτο;

 

Πόσα 10^6 Ευρώ κοστίζει στη χώρα κάθε ημέρα απεργίας  ???

 

[anonimos mode = on]

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ

[anonimos mode = off]

 

;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να σας πω και ενα γρήγορο ανέκδοτο;

 

Πόσα 10^6 Ευρώ κοστίζει στη χώρα κάθε ημέρα απεργίας  ???

 

[anonimos mode = on]

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ

[anonimos mode = off]

 

;D

 

νομιζω μηδεν μια και οι μονοι που απεργουν ειναι οι ΔΥ, οι οποιοι εκεινη τη μερα ΔΕΝ πληρωνονται...δεν κατεβαινουν λεω εγω σε ΜΟΝΙΜΗ απεργια..σε κανεναν δεν θα λειψουν και θα μαζευτουν και τα λεφτα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα καλα να απεργησω να αντιδράσω κτλ. να πουμε οχι στο ενα οχι στο άλλο, αλλα επειδη παρακολουθω πολύ τις εξελιξεις ολοι λενε λενε(πολιτικοι,συνδικαλιστες,αναλυτες κτλ.) και αντιπροταση μηδεν.Οχι στο ΔΝΤ και στο μηχανισμο "στηριξης" οκ και γω μαζι τους αλλα αντι για αυτο τι?

Λοιπόν επειδή το σκέφτηκα και αρχικά είχα την ίδια αντίδραση και εγώ (και σε μεγάλο βαθμό ακόμα έχω). Εντάξει βρε παιδιά, όχι σε όλα. Και τι προτείνετε δηλαδή;

Από την άλλη, αν το σκεφτείς, είναι και λίγο ανήθικο.

Δηλαδή είμαι εγώ ανίκανος, τα κάνω μαντάρα και σύσκατα και μετά έρχομαι και σου λέω, Μεγάλε, καλά πέρασα. Αν μπορείς τώρα, γιατί δεν έχω μία, πλήρωσε και το λογαριασμό.

Οχι ρε φίλε, εγώ;

Ε ναι, τι θες να κάνω;

Πρόσεξτε την έμμεση βία που ασκώ μεταθέτοντας την ευθύνη για την λύση του προβλήματος που δημιούργησα στον άλλο. Γιατί εγώ την έχω την λύση. Να πληρώσεις εσύ. Εσύ την αρνείσαι οπότε πρέπει και να αντιπροτείνεις.

Αλλά και αν αντιπροτείνω μέτρα όπως την μείωση κατά 40% των βουλευτικών αποδοχών, την μη παροχή πρόσθετων παροχών (αυτοκίνητο, κινητό) στα κυβερνητικά στελέχη που αμείβονται πάνω από ένα ποσό ή την κατάργηση της βουλευτικής σύνταξης της οποίας τα ένσημα θα προσμετρώνται απλώς στα εργάσιμα χρόνια του βουλευτή κλπ κλπ πάλι δεν έχει νόημα καθότι δεν αποφασίζω αλλά και δεν εισακούομαι.

Οπότε πέραν της εμμεσης βίας, υπάρχει και η ηθική απαξίωση.

 

Απλώς σκέψεις...... Για να αντιλαμβάνομαι και τον αντίλογο.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω μηδεν μια και οι μονοι που απεργουν ειναι οι ΔΥ, οι οποιοι εκεινη τη μερα ΔΕΝ πληρωνονται...δεν κατεβαινουν λεω εγω σε ΜΟΝΙΜΗ απεργια..σε κανεναν δεν θα λειψουν και θα μαζευτουν και τα λεφτα..... ;D

 

Κι όμως αγαπητέ, δες το ως εξής:

 

Κάθε φορά που ενας κλάδος απεργεί και σταματά την εργασία του, παρακωλύει όλους τους υπόλοιπους κλάδους που έχουν σχέση με αυτόν.

 

2 παραδείγματα μονάχα:

 

ΛΙΜΕΝΕΡΓΑΤΕΣ: καθήλωσαν για μήνες την αγορά και έκλεισαν πολλές επιχειρήσεις

ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΕΝΑΕΡΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: γιοκ σε εισπράξεις φόρων αεροδρομίων, καύσιμα, κτλ

 

Είπα να βάλω και αυτούς που κλείνουν την Ακρόπολη κάθε Αύγουστο αλλά θα ρίξω καντήλια οπότε άσε  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συγχαρητήρια για το θέμα. Διάβασα και τις 43 νομίζω σελίδες.

 

Βάσει των όρων που έχει θέσει ο Nicolas, δικαιούμε να συμμετάσχω.

 

Για να ξεκινήσω από το τέλος, η απεργία και οι συγκεντρώσεις δεν αποτελούν μέσο πίεσης ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο.

 

Δικαιολογώ απόλυτα, αυτούς που καβαντζώθηκαν και προσπαθούν να καβαντζώσουν και τα παιδια και τα εγγόνια τους, μιας και μεγαλώσαμε και ζούμε στην Ελλάδα σε ένα καθεστώς ζούγκλας. Το αντίθετο θα ήταν όχι απλά μη ρεαλιστικό, αλλά σχιζοφρενικού τύπου άρνηση της πραγματικότητας.

 

Αν δηλαδή βρισκόμασταν στη ζούγκλα θα μας κατηγορούσε κανείς γιατί τρέξαμε με όλη μας τη δύναμη να ξεφύγουμε απ' το λιοντάρι και αυτό προτίμησε να φάει τον διπλανό μας; Τα χιλιάδες χρόνια εξέλιξης δεν έχουν καταφέρει να σβήσουν από μέσα μας το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.

 

Το "καβάντζωμα" δεν αφορά μόνο τον δημόσιο τομέα αλλά και τον ιδιωτικό σε έναν μεγάλο βαθμό στην Ελλάδα. Σε όλες τις μεγάλες, αξιόπιστες εταιρείες που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας οι καλές θέσεις μοιράζονται μεταξύ ημετέρων. Αν νομίζετε ότι δεν έχω δίκιο, ας μου πεί κάποιος, πόσοι βρήκαν μια τέτοια καλή θέση, χωρίς καμία γνωριμία απλά περνώντας μια συνέντευξη για μια θέση που βρήκαν από τις αγγελίες.

 

Καβάντζωμα επίσης, είναι να τα 'χεις βρει απ' τους δικούς σου, να αρκείσαι με αυτά και να αραδιάζεις αντικομφορμιστικές θεωρίες. Καθόλου κατακριτέο επίσης μιας και όπως και να το κάνουμε ο καθένας ζει τη δική του πραγματικότητα. Δεν είναι δυνατόν να μπορούμε να μπαίνουμε στη θέση του κάθε άλλου.

 

Το ότι αρνήθηκα δυό φορές μια καλή θέση στο Δημόσιο με σύνταξη στα 40κάτι, και προτίμησα να σπουδάσω κάνοντας όλες τος γνωστές δουλειές του ποδαριού και μη (από γκαρσόνι μεχρι ιδιαίτερα πιάνου) και να ξενιτευτώ δουλέυοντας και το ότι σήμερα συνεχίζω να είμαι ενα μεσαίο στέλεχος στην Ελλάδα πλέον, που δουλεύει 6 και 7 μέρες τη βδομάδα και είναι on call 24/7 απλά με κάνει να δηλώνω υπερήφανος που είμαι βλαμμένος!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να κάνω και τι συνήγορο του διαβόλου στην παρουσα φάση μαζικες απολύσεις και τρελες περικοπες στο δημόσιο τομέα δεν ωφελουν και πολυ γιατι θα ρίξουν κατακόρυφα την κατανάλωση(πιο πολυ) και λογικά θα συμπαρασήρει και τον ιδιωτικο με λουκέτα κτλ και μετα κλάφτα.Το πιο λογικο ηταν αυτο που πηγαν να κάνουν στην αρχη αλλά δεν τους βγηκε για πολλους λόγους.!1 μεσα για κάθε 5 στο δημοσιο και επενδύσεις στη πράσινη ανάπτυξη που ειναι και το μονο πράγμα που υπο προυποθέσεις θα μπορουσε να δημιουργησει αναπτυξη και να αυξηση την παραγωγικοτητα της χωρας.Αυτο ηθελε ενα χρονο προσαρμογης κάποιων ετων με ταυτοχρονη αλλαγη νοοτροπιας(διαφάνεια,καταπολεμηση εισφοροδιαφυγης,φοροδιαφυγης κτλ) την οποια θα επιχειρησουν ακομα και τωρα οχι για άλλο λογο αλλα γιατι δεν γινεται αλλιως.Αλλα με τετοιο ελλεμμα και χρεος δωσανε οχι μονο αφορμες αλλα και ολα τα μεσα να χτυπησουν το ευρω με αφορμη εμας οποτε ο χρονος που ηθελε να διαπραγματευτει η κυβέρνηση ωστε να κάνει καποια πράματα και να μειωσει το έλλειμα πιο ορθολογικα να παει στα αζήτητα.Τέσπα εδω που εφτασαν τα πράματα ας αναμενουμε και οτι προκύψει.

 

Να συμπληρώσω οτι πρέπει επειγοντως να υπαρξει επαναδιαπραγμάτευση χρεων προς τράπεζες λογο των μειωσεων των αποδοχων.Δεν γινετε να κάνεις περικοπες στα καλα καθουμενα ενω ο αλλος εχει κανει το σχεδιασμο του παίρνοντας πχ ενα στεγαστικο με τα δεδομενα που ειχε και να επιμένεις οτι θα πληρωνει τις ιδιες δοσεις.

 

Κάποια ερωτηματα ετσι προς χάρην της κουβέντας....

1)Που πηγε το λεγομένο μαξιλαράκι των 8 δις;

2)τι εγινε ακριβως με τα ομολογα;

3)χρηματιστηριο κανεις;

4)πιο το κολπο υπουργου οικονομιας στην εκδοση ελληνικων ομολογων κάποια χρονια πριν;

 

Και μια ερωτηση ετσι γιατι γινετε πολυ κουβεντα για το αν φταει και ο κοσμος και ποσο;Ποιοι βγαζανε βουλευτη τον Ακη;Ποιοι τον Αδαμ(μη μιλησω παραπάνω για δαυτον);Ποιοι σε αυτες τις εκλογες βγαλανε βουλευτη τον γκιουλεκα ενω ειχε βοθιξει ο τοπος και παραδεχτηκε οτι εδινε λεφτα στους διαφορους συλλογους.Για τον Αρη με τα κολλεγια;Ποιοι χειροκροτουν με μανια στα προσυνεδρια της ΝΔ τον Κ.Καραμανλη;Και ας πάμε και κάποια χρονια πίσω σε καποιες πιο πρασινες παρατάξεις να δουμε αντιστοιχα παραδειγματα.Ο κοσμος φυσικα οποτε ας μην απορουμε το ποιοι και το γιατι;

 

Προσωπικα ουτε βυσμα στο στρατο δεν θα βάλω(και εχω γερο) και οταν μου ειπε η μανα μου να μας επισκεφτει υποψηφιος(του πασοκ) της ειπα μην τολμησεις καν(και στα 27 μου πλεον ειναι αλλιως απο τα 20...).

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι όμως αγαπητέ, δες το ως εξής:

 

Κάθε φορά που ενας κλάδος απεργεί και σταματά την εργασία του, παρακωλύει όλους τους υπόλοιπους κλάδους που έχουν σχέση με αυτόν.

 

2 παραδείγματα μονάχα:

 

ΛΙΜΕΝΕΡΓΑΤΕΣ: καθήλωσαν για μήνες την αγορά και έκλεισαν πολλές επιχειρήσεις

ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΕΝΑΕΡΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: γιοκ σε εισπράξεις φόρων αεροδρομίων, καύσιμα, κτλ

 

Είπα να βάλω και αυτούς που κλείνουν την Ακρόπολη κάθε Αύγουστο αλλά θα ρίξω καντήλια οπότε άσε  ;D

 

Βασικά η ακρόπολη δεν είναι τίποτα μπροστά στους λιμενεργάτες, οι οποίοι είχαν συμφωνήσει κάτω απ' το τραπέζι να μην γίνονται προσλήψεις με το υπουργείο (για να παίρνουν τις υπερωρίες οι οποίες διαμόρφωναν τον μισθό τους ώς και στα 7.000!!! ευρώ) με αντάλλαγμα να μην απεργούν.

 

Επίσης αντιτάχθηκαν σθεναρά στην έλευση της COSCO που είναι η εταιρεία με τα 5 μεγαλύτερα ναυπηγεία στον κόσμο και τα καλύτερα deals της αγοράς στην προμήθεια υλικών ναυπηγοκατασκευαστικής και η οποία θα μπορούσε από μόνη της να βοηθήσει την ελληνική οικονομία αν της ΧΑΡΙΖΑΜΕ και τα ναυπηγεία (στα οποία πλέον δεν κινείται φύλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Τέσπα εδω που εφτασαν τα πράματα ας αναμενουμε και οτι προκύψει.

 

αν δεν ΚΑΝΟΥΜΕ κατι η ...απλη αναμονη μπορει να οδηγησει σε λιγα χρονια σε κατι τεοιο:

 

Γραμμα γιου του SF

 

Βουκουρεστι 4 Ιανουαριου 2040

 

Αγαπητε πατερα,

 

ειμαι καλα και το αυτο επιθυμω για εσενα και τη μητερα.

 

Συγνωμη που δεν γραφω συχνα αλλα μια και η Ελλαδα δεν εχει πλεον ιντερνετ και τηλεφωνικες επικοινωνιες το να γραφω γραμματα μου ειναι ιδιαιτερα χρονοβορο και κουραστικο.

 

Εδω πατερα τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα απο την Αθηνα,κανει βεβαια κρυο αλλα εχουμε κεντρικη θερμανση και το φαϊ ειναι καλο,φθηνο και αφθονο (να καταλαβεις τρωω ΤΡΙΑ ολοκληρα γευματα την ημερα!!!),ελπιζω να βοηθας λιγο τη μητερα και να μην την αφηνεις να κουβαλαει μοναχη την κατσαρολα με το συσσιτιο του δημου απο το Συνταγμα στον ΚΑΤΑΥΛΙΣΜΟ που ζειτε κοντα στο Ζουμπερι.

 

Ευτυχως το μεσο της Ολιας (την θυμασαι την υπηρετρια μας την Ολια?) δουλεψε και ο θειος της με εβαλε αμεσως σε μια δουλεια,τα 2 μαστερ απο το Πανεπιστημιο της Αθηνας  με βοηθησαν και βρηκα αμεσως  δουλεια στο νεκροτομειο της πολης που ειναι σιγουρη και καλοπληρωμενη (σιγουρα καλυτερη απο αυτη του ξαδερφου μου στην Αθηνα και ας εχει τελειωσει πυρηνικος φυσικος,αληθεια ποσο βγαζει ενας οδοκαθαριστης στην Αθηνα σημερα πατερα,3 ευρω την ημερα? εδω τουλαχιστον βγαζω 13 ολοκληρα ευρω )

 

Βεβαια ο κοσμος ειναι λιγο επιφυλακτικος μαζι μου ,πολλες φορες οι μαναδες κρυβουν τα παιδια τους οταν περναω απο διπλα τους και λενε "προσοχη ειναι Ελληνας θα σας κλεψει τα παιδια και θα τα πουλησει στο εργοστασιο αλλαντικων (ποσα τετοια αραγε δεν γινονται στην πατριδα) και οι εφημεριδες γραφουν "προσοχη στους Ελληνες διαρηκτες" αλλα δεν πειραζει υπαρχουν και εδω καλοι ανθρωποι και τουλαχιστον δεν φοβασαι να κυκλοφορεις το βραδυ στο δρομο......

 

Να μη στα πολυλογω (και μια και πρεπει να δωσω το γραμμα στον Μητσο που φυσικα θα στο φερει σε κανα 4μηνο μια και θα ερθει με τα ποδια στην Αθηνα (αληθεια ποτε θα επιτραπει η εισαγωγη βενζινης και ποτε θα λειτουργησει κανα ΚΤΕΛ?) ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.

 

Ελπιζω το γραμμα να ερθει μερα για να μπορεσεις να το διαβασεις αμεσα (αληθεια ακομα να αποκατασταθει η ηλεκτροδοτηση της χωρας,με τα λυχναρια εισαστε ακομα στον καταυλισμο?)

 

Σε φιλω πολυ

 

Ο γιος σου

 

υ.γ.σουστελνω μερικες κονσερβες χοιρινου,σαπουνι και χαρτι μια και δυσκολα τα βρισκεις αυτα στην Ελλαδα,θα σου εστελνα και ζαχαρη αλλα εμαθα οτι προχθες σκοτωσαν εναν γερουλη για 3 κουταλιες στα Πατησια και δεν το διακινδυνευω..

 

Υπομονη πατερα θα μαζεω χρηματα και συντομα θα σας παρω κοντα μου..

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αν δεν ΚΑΝΟΥΜΕ κατι η ...απλη αναμονη μπορει να οδηγησει σε λιγα χρονια σε κατι τεοιο:

 

 

 

'Αααχ, για να μη σου πω τι δουλειές θα κάνουν οι κόρες μας στις χώρες του Πρωην Ανατολικού μπλοκ, και θα μας λένε τάχα πως δουλεύουν καθαρίστριες. (και δε θα πιάνουν και μπάζο 'κει πάνω πάλι της πείνας θα ψοφάνε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ΚΑΝΟΥΜΕ κατι η ...απλη αναμονη μπορει να οδηγησει σε λιγα χρονια σε κατι τεοιο:

 

 

 

Εννοω αυτο το περιβόητο Δίχτυ ασφαλειας.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να ειμαι νομοταγης και να πιεζω και τους άλλους να ειναι.Οι απεργιες κτλ δεν μου λενε και πολλά και η αριστερα αυτη την περιοδο ειναι πολυ κατώτερη των περιστασεων κατ εμε.Θελω στερεες αντιπροτάσεις απο πιο ειδικους να ξερω για ποια πραγματα να αντιταχθω και τι να υποστηριξω.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου