Προς το περιεχόμενο

HELP παιδια, ηχεια laptop γα guitar port....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους τους φιλους του forum...

 

Ψαχτηκα λιγο και κατεληξα στο guitar port της line 6 για χρηση δωματιου στο laptot (practice, κανα ψιλογραψιμματακι κτλ)...

 

Επειδη ειμαι νεος στο sport, θελω λιγη βοηθεια απο τους γνωστες...

 

Συνδεω την κιθαρα στο port και τον laptop στο port με usb? Χρειαζομαι καρτα ηχου η το port κανει αυτη τη δουλεια? Και τελος και κυριοτερο, τι ηχεια θα χρειαστει να συνδεσω με το port για να εχω αξιοπρεπη ηχο? Χρειαζονται αυτοενισχυομενα? Εχετε αποψη για καποια συγκεκριμενα?

 

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα παιδες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ηχεια θα χρειαστει να συνδεσω με το port για να εχω αξιοπρεπη ηχο? Χρειαζονται αυτοενισχυομενα?

irawoodinc-speaker-58.jpg

 

Δεν είναι αυτοενισχυόμενα αλλά με έναν καλό μικρό amp θα παίξουν καλά γιατί ως κόρνες, είναι ευαίσθητα.

 

Μεγειές.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέω την κιθαρα στο port και τον laptop στο port με usb? Σωστό

Χρειαζομαι καρτα ηχου η το port κανει αυτη τη δουλεια? Το port κανει αυτην την δουλειά.Απο την ωρα που το συνδεεις και για όση ώρα είναι συνδεδεμένο αυτο είναι η κάρτα ηχου του laptop

τι ηχεια θα χρειαστει να συνδεσω με το port για να εχω αξιοπρεπη ηχο?

Εξαρτάται απο την ποιότητα ήχου που θέλεις να βγάλεις.Οι λύσεις ποικίλουν ανάλογα με το βαλάντιο.

Χρειαζονται αυτοενισχυομενα?Αν εννοείς για να ακουστεί στοιχειωδως η κιθάρα όχι.Απο κει και πέρα πάμε στην άνωθεν ερώτηση-απάντηση

;)

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

irawoodinc-speaker-58.jpg

 

Δεν είναι αυτοενισχυόμενα αλλά με έναν καλό μικρό amp θα παίξουν καλά γιατί ως κόρνες, είναι ευαίσθητα.

 

Μεγειές.  ;D

Εχεις αρχείο με μυστήριες φωτό για κάθε περίσταση?Μια η νταλίκα με τα φώτα, μια αυτή τώρα, και μάλιστα σε prompt response time!!!

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις αρχείο με μυστήριες φωτό για κάθε περίσταση?Μια η νταλίκα με τα φώτα, μια αυτή τώρα, και μάλιστα σε prompt response time!!!

 

Εχω περάσει από βαθιά highendίτιδα. Είμαι όμως στο στάδιο της απεξάρτησης  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι διάβασα στι σελίδα της Line 6 πρόκυτε για μία κάρτα ήχου που είναι εξειδικευμένη για κιθάρα.

 

Θα πρέπει να ενώσεις τιν κάρτα με το laptop μέσω κάποιου usb,να βάλεις τους drivers και προγράμματα που δίνει και μετά να ενώσεις την κιθάρα σου στην είσοδο της.Όπως σωστά είπες...

 

Τώρα για να ακούσεις ήχο θα πρέπει ή να ενώσεις κάποιον ενισχυτή στην main out κι μετά κάποια ηχεία σε αυτόν ή αυτοενισχυόμενα ηχεία.Υπάρχει βέβαια και η λύση των ακουστικών.

 

Βάβαια αυτά τα λέει και στη σελίδα της Line 6 οπότε και στο manual φαντάζομαι... ;-)

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

Δεν εχω καλυφθει ακομα ομως στο θεμα "ηχεια"...

 

Για καλο ηχο στο δωματιο, απο την εξοδο του port χρειαζεται ενισχυτης και μετα ηχεια?? Αν οχι ενισχυτης, χρειαζονται αυτοενισχυομενα?? Μπορω να συνδεσω το port με ενισχυτη κιθαρας η λεω @#$#$ιες??

 

Αν λυθει αυτο το θεμα θα πουμε και για το budget, ωστε να προταθει και κανα ηχειακι της προκοπης...!

 

THANX!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου