Προς το περιεχόμενο

Πυκνωτές Ηλεκτρικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζει καποιο ρολο, αλλα περισσοτερο λογω τιμης παρα κατασκευαστη.

Φυσικα οπως προαναφερθηκε, δεν ειναι το σημειο που θα δεις ΤΗΝ διαφορα...

Το θεμα ειναι οτι π.χ. Gibson-Fender, δεν χρησιμοποιουν τις τιμες που ειχαν καποτε στα ιδια μοντελα.

Τωρα, απο θεμα υλικων κλπ, η διαφορα ειναι παρα πολυ μικρη για να γινει αισθητη, αναλογως παντα και το ποσο κουφος εισαι η τι μηχανηματα διαθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογως την τιμη του πυκνωτη κοβονται μπασα/πριμα,η αφηνει καποια παραπανω να περνανε.δεν ξερω ποια ειναι η σχεση ακριβως αλλα νομιζω οτι οσο μεγαλυτερος πυκνωτης τοσο περισσοτερα τα μπασα πριμα και αναποδα.(αν κανω λαθος διορθωστε μπορει και αναποδη σχεση τιμης πυκν./cut,δεν βαζω χερι στην φωτια)

 

ποιοτητα πυκνωτη κιθαρας δεν νομιζω να ακουγεται απο καποιον,ισως απο ειδικα οργανα!χεχε

 

και επισης νομιζω στο 2010 ακομα και στην ελλαδα,εχουμε μαθει να χρησιμοποιουμε vol/tone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμε κατά πόσο παίζει συμαντικό η όχι λόγο στην κιθάρα η ποιότητα του πυκνωτή στο tone

μπορούμε π.χ. με έναν πυκνωτή να διωρώσουμε κάτι που δεν μας αρέσει συχνοτικά στον ήχο της κιθάρας?

 

μια φορα κι εναν καιρο ειχα σηκωσει ενα thread για Tonecaps.

 

ριξε μια ματια κι εκει.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eddie_Iron_Maiden_by_Ellandan.jpg

transit-lwb300.jpg

allen_key.323163806_std.jpg

 

??? :D

 

Μόνο ο alderbody θα το ακούει δηλαδή...

 

ωραιο concept για μπλουζακι ;D

 

επι του θεματος μονο το τονε στον bridge της τελε αλλα και αυτο σπανια!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα κι εναν καιρο ειχα σηκωσει ενα thread για Tonecaps.

 

Οντως, πολυ καλο Thread.

Κατι ομοιο ειχα κανει κι εγω πριν απο καποια χρονια, παρεμεινα ομως κολλημενος με τη μπαλα και χρησιμοποιησα πυκνωτες παρελθοντων ετων...

Συγκεκριμενα, Sprague "black Beauties" 0.022uF, Sprague Vitamin Q 0.012uF, Cornell Dubilier 0.033uF, West-Cap 0.027uF, WIMA 0.1 και Sprague Vitamin Q 0.1.

Ολοι εχουν περασει κατα καιρους απο τις κιθαρες μου, πλεον εχω καταληξει με τον VitaminQ 0.1 για τη Strat μου και παρεπιπτοντως ειναι Warmoth και μετα απο πολλα πειραματα για LP, κατεληξα με τους West-Cap στα 0.027uF.

Αρχικα εινα 0.015 αλλα μια μου αρεσε, μια οχι... Καποιες φορες μου φαινοταν σα να "ξυνει" παραπανω απο οσο ηθελα.

Τελικα κατεληξα με 0.027 λογω του ηχου που εχει στον neck με τους συγκεκριμενους.

Με τους CDE 0.033uF, ηταν μεν καλος, αλλα εκοβε λιγο παραπανω απο οσο ηθελα...

Ετυχε τα σετ που εχω καταληξει να ειναι paper in oil...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου