Προς το περιεχόμενο

looper


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται για δύο μηχανήματα πολύ

διαφορετικά μεταξύ τους στο σχεδιασμό

και στη λειτουργία, οπότε δε μπορούμε να

μιλήσουμε για καλύτερο και χειρότερο.

Σημασία έχει ποιό ταιριάζει περισσότερο

σε αυτό που θέλεις εσύ να κάνεις. Σου

επισυνάπτω το εγχειρίδιο χρήσης του 2880,

απαντάει σε βάθος στις απορίες σου. Από

τεχνικής άποψης δεν υπάρχει καθυστέρηση

στη μετάβαση από record σε play. Είναι μια

λειτουργία που ελέγχεται από το χρήστη,

μέσω του foot controller ή απευθείας από το panel.

Όσο για το θέμα της ποιότητας του ήχου, η

προσωπική μου γνώμη είναι ότι το 2880 έχει

λόγω τεχνικών χαρακτηριστικών πολύ

καλύτερο ήχο και απόδοση από το RC-50 και

γενικά τη σειρά RC.

 

Υ.Γ. Μου το εστειλαν στο mail μου σε ερωτηση για το 2880 ΕΗΧ, απο τον συντακτη του review του 2880 στο www.loopers-delight.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επιστρεφω για να ενημερωσω καποια πραγματα που εμαθα για το EHX 2880 που μου ειπαν(thank's boy),πως στο 2880 η λουπα που βγαζει ειναι μονοφωνικη και οτι η πρωτη λουπα σε διαρκεια καθοριζει και ολες τις επομενες.

 

Υ.Γ. ειπα να τα γραψω διοτι αν καποιος θελει να αγορασει το 2880 μια και δεν μπορει να την ακουσει εν τελη πουθενα να ξερει πεντε πραγματα(σαν εμενα δηλαδη) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παίδες καλησπέρα.

Επαναφέρω λίγο το θέμα για μια ερώτηση.

Σχετικά με το RC-50. Το έχω στην κατοχή μου εδώ και μερικούς μήνες. Έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και πραγματικά (όπως πολύ σωστά έχει ήδη αναφερθεί) οι δυνατότητες του είναι ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ.

 

Σχετικά με το Output του μετρονόμου τώρα. Να αναφέρω ότι έχει δύο ξεχωριστές εξόδους (πλέον από τις κλασικές) στις οποίες μπορείς να κάνεις assign το τι θέλεις να βγαίνει. Π.Χ. αν θέλεις μόνο την πρώτη λούπα ή άμα θέλεις όλες τις λούπες ή ακόμα μόνο το drum pattern. Πολύ καλό feature αυτό και ότι απόλυτα ευέλικτο. Σχετικά με τα drum patterns λοιπόν. Έχει πάρα πολλά που μπορεί να επιλέξει ο χρήστης ΑΛΛΑ ΔΕΝ έχει το κλασικό ΚΛΙΚ του μετρονόμου!!

(που κατά τη γνώμη μου είναι τελείως marketing κόλπο για να μην ναυαγήσει η πώληση των μετρονόμων της boss σε αυτούς που έχουν το Rc-50…). Anyway…

 

Έχει καταφέρει κανένας κάτοχος να το λύσει το θεματάκι αυτό?? Να βάλουμε δηλαδή το κλασικό κλικ στα drum patterns???

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα drum patterns λοιπόν. Έχει πάρα πολλά που μπορεί να επιλέξει ο χρήστης ΑΛΛΑ ΔΕΝ έχει το κλασικό ΚΛΙΚ του μετρονόμου!!

(που κατά τη γνώμη μου είναι τελείως marketing κόλπο για να μην ναυαγήσει η πώληση των μετρονόμων της boss σε αυτούς που έχουν το Rc-50…). Anyway…

 

Έχει καταφέρει κανένας κάτοχος να το λύσει το θεματάκι αυτό?? Να βάλουμε δηλαδή το κλασικό κλικ στα drum patterns???

 

 

Προσωπικά δεν θα παρουσιάζα την απουσία ήχου μετρονόμου ως παράλειψη και πολύ περισσότερο δεν θα ισχυριζόμουν οτι αποτελεί σκόπιμη παράλειψη! Πέραν του οτι θεωρώ τις δυνατότητες του ενσωματωμένου μετρονόμου απεριόριστες (είναι φοβερό να ρυθμίζεις άμεσα ένα ρυθμό 5/8 ή 13/8 και να ακούς ενα απλό drum pattern), βρίσκω πολύ πιο βολική τη χρήση αυτών των ήχων σε σύγκριση με τα απλά κλικς (που στο κάτω κάτω μπορείς να έχεις ακόμα και σε ένα απλό κινητό τηλέφωνο). Εν πάσει περιπτώσει, μάλλον είναι θέμα προσωπικού γούστου/συνήθειας οπότε πάω πάσο.

 

Τις απλές "λύσεις" που θα σου προτείνω, φαντάζομαι οτι θα τις έχεις σκεφτεί ήδη, οπότε μάλλον χαλάω ρεύμα ;D, αλλά για την περίπτωση που θα σε εξυπηρετήσουν τις αναφέρω :

 

-μπορείς να χρησιμοποιείς εναν οποιονδήποτε εξωτερικό μετρονόμο με line output (δεν χρειάζεται να είναι της Boss, μπορείς να συνδέσεις οποιονδήποτε στην είσοδο aux του RC-50).

-μπορείς να ηχογραφείς μια λούπα (καταναλώνοντας αναγκαστικά μία από τις τρείς διαθέσιμες θέσεις) με αρμονικές της κιθάρας ή του μπάσου σου που να ακούγονται σαν "κλικς" και να την αποθηκεύσεις σε μία από τις banks. Το τέμπο θα μπορείς να το διαμορφώνεις με τη βοήθεια του tap tempo footswitch (το οποίο ενδεχομένως να μην παραμορφώνει σε ενοχλητικό βαθμό ενα τόσο απλό ηχογραφημένο δείγμα).

-όμοια με παραπάνω μπορείς να εισάγεις μια σειρά από ηχογραφημένους μετρονόμους μέσω usb και να αποθηκέυσεις τα αρχεία σε διάφορες banks. Κι εδώ παραμένει το μειονέκτημα της αποκλειστικής χρήσης της μίας θέσης λούπας από το μετρονόμο...

 

Κατανοώ οτι οι παραπάνω λύσεις δεν είναι αρκετά ικανοποιητικές και μολονότι υποψιάζομαι οτι θα υπάρχει κάποιος τρόπος να επέμβεις στα προηχογραφημένα αρχεία ρυθμικών patterns του RC-50 και να αλλάξεις τον ήχο των drums με κλικς μετρονόμου, φαντάζομαι οτι θα απαιτεί γνώσεις προγραμματισμού και "ποντικιές" στις οποίες δεν θα έμπαινα για κανένα λόγο για ένα τέτοιο ζήτημα, που όπως προλόγισα βρίσκω θέμα γούστου/συνήθειας.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα αναφέρεις περί μετρονόμου! Απλά το ανέφερα αυτό επειδή ακριβώς όπως λες έχει ΤΟΣΑ πολλά features (μιλάω αποκλειστικά για το μετρονόμο) και τα drum patterns τα βρίσκω υπέροχα.

 

Αλλά πόσο δύσκολο θα ήταν να αφιερώσουν ένα απλό κανάλι για ένα κλικ??? Βάση αυτού αναφέρω περί σκοπιμότητας. Επίσης δεν έχω κανένα θέμα να έχω σαν οδηγό κάποιο drum pattern.

Όμως (σου αναφέρω ένα παράδειγμα πραγματικό) σε μια πρόβα στήσαμε ειδικό monitor στον Drummer μας και από το extra output (όχι το main) του έβγαλα μόνο τον «μετρονόμο». Όλα super είχα τον απόλυτο έλεγχο με τα tempo και τα σχετικά. Είχα βάλει και το πιο απλό pattern (το hi-hat). Σε κανονικές εντάσεις πρόβας όμως (ok το παραδέχομαι παίζουμε δυνατά…) στο μείξη το hi-hat δεν ακουγόταν καν οπότε μου λέει «βάλε ρε το κλασικό κλικ που είναι και διαπεραστικό»…  :-[Χμμμ. Αλλά για μια ακόμα φορά θα συμφωνήσω ότι είναι θέμα γούστου αυτό και συνήθειας!!

 

Τεσπα όμως μην το κουράζω άλλο. Thanks και για τις λύσεις (που μερικές όντως δεν τις είχα σκεφτεί) και το επόμενο βήμα για εμένα είναι να δοκιμάσω επιτέλους και το MIDI feature!!

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα αναφέρεις περί μετρονόμου! Απλά το ανέφερα αυτό επειδή ακριβώς όπως λες έχει ΤΟΣΑ πολλά features (μιλάω αποκλειστικά για το μετρονόμο) και τα drum patterns τα βρίσκω υπέροχα.

 

Αλλά πόσο δύσκολο θα ήταν να αφιερώσουν ένα απλό κανάλι για ένα κλικ??? Βάση αυτού αναφέρω περί σκοπιμότητας. Επίσης δεν έχω κανένα θέμα να έχω σαν οδηγό κάποιο drum pattern.

Όμως (σου αναφέρω ένα παράδειγμα πραγματικό) σε μια πρόβα στήσαμε ειδικό monitor στον Drummer μας και από το extra output (όχι το main) του έβγαλα μόνο τον «μετρονόμο». Όλα super είχα τον απόλυτο έλεγχο με τα tempo και τα σχετικά. Είχα βάλει και το πιο απλό pattern (το hi-hat). Σε κανονικές εντάσεις πρόβας όμως (ok το παραδέχομαι παίζουμε δυνατά…) στο μείξη το hi-hat δεν ακουγόταν καν οπότε μου λέει «βάλε ρε το κλασικό κλικ που είναι και διαπεραστικό»…  :-[Χμμμ. Αλλά για μια ακόμα φορά θα συμφωνήσω ότι είναι θέμα γούστου αυτό και συνήθειας!!

 

Τεσπα όμως μην το κουράζω άλλο. Thanks και για τις λύσεις (που μερικές όντως δεν τις είχα σκεφτεί) και το επόμενο βήμα για εμένα είναι να δοκιμάσω επιτέλους και το MIDI feature!!

 

 

Παρακαλώ, μακάρι να είχα κάτι περισσότερο να προτείνω :)

 

Για το θέμα του ντραμερ και των ψηλών εντάσεων : Κάποτε πρέπει να μάθουν οι ντράμερς οτι υπάρχουν και άλλα πράγματα στην αγορά που τους απευθύνονται πέρα από μπακέτες  >:( . Ενας καλός μετρονόμος είναι απαραίτητο εργαλείο για τον καθε μουσικό, πόσο μάλλον για έναν ντράμερ. Μπορεί λοιπόν να χρησιμοποιήσει εναν τέτοιο μετρονόμο με έξοδο για ακουστικά και να εμπιστεύεστε όλοι οι υπόλοιποι το δικό του beat ακόμα και για τη δημιουργία λούπας.

 

Αν πάντως δοκιμάσεις το MIDI sync θα ήθελα να γράψεις τις εντυπώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου