Προς το περιεχόμενο

looper


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παιδια σκεφτομαι να αγορασω looper για live γραφοντας  κιθαρα και αλλα όργανα.Απο το site βρηκα πως ενα καλο looper ειναι το 2880 της EHX.Αλλα αναριωτιεμαι ειναι οντως τοσο καλυτερο απο το Rc-50 που το βλεπω να εχει αρκετα πιο πολλες δυνατοτητες. Π.χ. το 2880 δεν αποθηκευει,δεν ειχει εισοδο για μικροφωνο,νομιζω δεν βγαζει μετρονομο σε ακουστικα και απο βιντεακια που ειδα νομιζω πως οταν φτιαχνεις την πρωτη λουπα μεχρι να παιξει το αυτο πουηχογραφησες υπαρχει μια καθυστερηση.Εχει οντως τοσο καλυτερο ηχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ας τα παρουμε απο την αρχη γιατι η ιστορια των looper ειναι περιεργη κ δυσκολη!

 

το πιο βασικο που θελω να μου πεις ειναι πως σκεφτεσε να το χρησιμοποιησεις το πεταλι.

με Group η θα βγαινεις κ θα παιζεις μονος σου?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα με group θα το χρησιμοποιησω αλλα τα περισσοτερα που λουπαρω τα παιζω εγω.Δηλαδη κιθαρα,πιανο και καποια αλλα οργανακια οπως synth,μετταλοωνο κ.α.

Φαντασου ενα 70% τα παιζω εγω και τα υπολοιπα οι αλλοι...

 

Σ' ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drummer υπαρχει στο group?

ολα αυτα που θα ηχογραφεις θα τα παιζεις εκεινη την ωρα η θα ειναι απο πριν ετοιμα?

επισης αυτα που θα ηχογραφεις θα ειναι ρυθμικα μερη που θα πρεπει να ακουνε οι υπολοιποι στο group Κ να παιζεται πανω σε αυτα?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είχα ρωτήσει κι εγώ για το ΕΗΧ, δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος που να το έχει....

 

Αυτό που λέει ο Bluezlick είναι πολύ σημαντικό, και ελπίζω να γίνει καλή συζήτηση επ'αυτού. Ένα από τα βασικά θέματα με τους looper, είναι η δυνατότητά τους (ή όχι) να παίρνουν click (μέσω MIDI) ώστε να συγχρονίζονται τα loops με ο,τιδήποτε άλλο όργανο ή εφφέ (που υποστηρίζει MIDI βέβαια).

 

Από εμπειρία, είναι ΑΓΓΟΥΡΙ να κρατηθεί το tempo σε συνθήκες μπάντας.... Και πάντοτε θα υπάρχει πρόβλημα (στη μουσική που παίζω, τουλάχιστον) με το groove... o drummer πρέπει να είναι... μετρονόμος (που δεν είναι πάντοτε επιθυμητό). Και αν τα κομμάτια έχουν εναλλαγές tempo... κόλαση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμπειρία, είναι ΑΓΓΟΥΡΙ να κρατηθεί το tempo σε συνθήκες μπάντας.... Και πάντοτε θα υπάρχει πρόβλημα (στη μουσική που παίζω, τουλάχιστον) με το groove... o drummer πρέπει να είναι... μετρονόμος (που δεν είναι πάντοτε επιθυμητό). Και αν τα κομμάτια έχουν εναλλαγές tempo... κόλαση.

 

αυτο ειναι κ το μεγαλυτερο προβλημα!

επαιζα σχεδων για ενα χρονο με ενα group που χρησιμοποιουσαμε λουπες συνεχεια. η λεξη κολαση ειναι απλα λιγο για να σου περιγραψω την κατασταση..... να ξερεις οτι το μονο σιγουρο ειναι οτι οι λουπες πρεπει οπως κ διποτε να παιζουν απο αλλον ενισχυτη γιατι αλλιως ουτε εσυ ο ιδιος δεν θα τις ακους....

 

γραψε ακριβως τι σκεφτεσαι να κανεις κ θα σου πω εαν κ πως γινετε!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις οτι το μονο σιγουρο ειναι οτι οι λουπες πρεπει οπως κ διποτε να παιζουν απο αλλον ενισχυτη γιατι αλλιως ουτε εσυ ο ιδιος δεν θα τις ακους....

 

Όπως είχα προτείνει σε προηγούμενο σχετικό θέμα, για μένα η λύση είναι η ύπαρξη μιας κονσόλας στης οποίας κάποιο aux θα συνδέεται το looper. Μ'αυτό τον τρόπο μπορείς να περάσεις από το τελευταίο και πολλαπλές πηγές. Και ακούς απευθείας από τα monitors που σου δίνει το PA.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα βασικά θέματα με τους looper, είναι η δυνατότητά τους (ή όχι) να παίρνουν click (μέσω MIDI) ώστε να συγχρονίζονται τα loops με ο,τιδήποτε άλλο όργανο ή εφφέ (που υποστηρίζει MIDI βέβαια).

Σιγουρα ειναι πολυ σημαντικο και η Boss rc-50 φυσικα εχει τη δυνατοτητα αυτη. Θυμαμαι που τη χρησιμοποιησα με καποιο boss groove box η κατι τετοιο και ηταν cool!

 

Από εμπειρία, είναι ΑΓΓΟΥΡΙ να κρατηθεί το tempo σε συνθήκες μπάντας

Ειναι σχεδον αδυνατο να κρατηθει μια ολοκληρη μπαντα στο tempo του looper απλα ακουγοντας καποιο εξωτερικο μονιτορ. H RC-50 ομως εχει τη δυνατοτητα να στελνει μονο μετρονομο σε ξεχωριστη εξοδο, η οποια προφανως θα παει στα ακουστικα του drummer και ετσι λυνεται το προβλημα.

 

να ξερεις οτι το μονο σιγουρο ειναι οτι οι λουπες πρεπει οπως κ διποτε να παιζουν απο αλλον ενισχυτη γιατι αλλιως ουτε εσυ ο ιδιος δεν θα τις ακους

Προβλημα να ακουω εγω ο ιδιος τις λουπες δεν ειχα, αφου εστηνα οπως ακριβως ηθελα το μονιτορ(ενισχυτη) μου και ακουγα μια χαρα. Το προβλημα ηταν με τους αλλους και ειδικα τον drummer. Απ'τη στιγμη ομως που θα παρει το κλικ απο τα ακουστικα, δεν υπαρχει προβλημα.

Γενικα δε βλεπω ακομα το λογο να επιλεξει καποιος καποιο αλλο looper, εκτος κι αν η χρηση που σκοπευει να κανει, δεν εχει πολλες απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ντραμερ υπαρχει.Θελω να τα ηχογραφω τα πιο πολλα live.Αντε να εχω καμια απαγγελια προϋηχογραφημενη(τα βαζω σε mp3 και τα στελνω σε Aux in OK).Οχι οτι θα με χαλαγε Βεβαια να μπορουσα να εχω και καποια πραγματα σε μνημη μεσα στο looper για να μην κουβαλαω σε καθε προβα ενα σωρο τσατσαλα ματσαλα αλλα δεν ειναι αυτη η προτεραιοτητα μου.

Αυτο που θελω ειναι να ηχογραφω live διαφορα οργανα και να στελνω tempo σε εμενα και στον ντραμμερ.Ειχα κανει live με ableton οπου τα ειχαμε προϋηχογραφησει και εστελνα στον ντραμμερ μετρονομο και λουπα δυνατα απο το monitor του για να μην χανετε.Τωρα βεβαια σε σημεια που θελαμε να δωσουμε tempo(p.x. Ξεσπασματα με drive)καναμε παυση κιθαρες και την πριν την αλλαγη του ρυθμου κλειναμε pc και εδιναν ποιο γρηγορο tempo μπασο ντραμς σταδιακα.Τωρα ομως δεν θελω να τα εχω προϋηχογραφημενα αλλα θελω να τα κανω στην προβα και μετα σε live με καποιο looper.Αν υπαρχει κατι τετοιο.

 

Υ.Γ.Αναριωτιμαι μηπως το ableton με Footcontroller ειναι απειρος πιο αποτελεσματικο απο καθε ειδους looper.αλλα παντα υπαρχει ο κινδυνος να τα φτυσει σε live... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου