Προς το περιεχόμενο

επιλογης λαμπας στην προενισχυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gilmour, την επομενη φορα που θα κατηγορησεις καποιον σαν τον maze οτι λεει "παπαριες", καλα θα κανεις να εισαι σιγουρος για το τι υποστηριζεις. Προσωπικα, οι μονες ανακριβεις/παπαριες/whateva που ειδα στο thread προηρθαν απο εσενα, με αποκορυφωμα το παρακατω

 

αυτα η λαμπα στον ενισχυτη σου κανει ολη την προενισχυση ειναι Valvestate  ο ενισχυτης σου καθαρά. μην ακουω πα...ριες ...

 

HUH?

Παραθετω το schematic της προενισχυσης του ενισχυτη του παιδιου...Η λυχνια στον ενισχυτη του ΔΕΝ ειναι στη θεση V1 και ΦΥΣΙΚΑ δεν κανει την προενισχυση του λαμπατη.

 

Εκτιμω τη διαθεση σου να βοηθησεις, αλλα οταν αυτη η βοηθεια ερχεται πακετο με μπολικη παραπληροφορηση και τετοιο απολυτο υφος καταλαβαινεις οτι θα υπαρξουν παρεμβασεις σαν τις παραπανω.

Marshall_avt50_60_021.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε funkblue, μην αγωνιάς για τη λάμπα στον ενισχυτή σου. Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά η "λάμπα" είναι ένα (φτηνό) μαρκετίστικο κόλπο... το πόσο καλή είναι παίζει τόσο μικρό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα που δεν αξίζει να το ψάχνεις.

 

Η μόνη εξαίρεση είναι αν σου κάνει "νερά" (cracks, διακοπές στον ήχο, κλπ). Εκεί πρέπει να την αλλάξεις βεβαίως, οπότε διάλεξε μια ανάλογη λυχνία από αξιόπιστη εταιρεία.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gilmour, την επομενη φορα που θα κατηγορησεις καποιον σαν τον maze οτι λεει "παπαριες", καλα θα κανεις να εισαι σιγουρος για το τι υποστηριζεις. Προσωπικα, οι μονες ανακριβεις/παπαριες/whateva που ειδα στο thread προηρθαν απο εσενα, με αποκορυφωμα το παρακατω

 

HUH?

Παραθετω το schematic της προενισχυσης του ενισχυτη του παιδιου...Η λυχνια στον ενισχυτη του ΔΕΝ ειναι στη θεση V1 και ΦΥΣΙΚΑ δεν κανει την προενισχυση του λαμπατη.

 

Εκτιμω τη διαθεση σου να βοηθησεις, αλλα οταν αυτη η βοηθεια ερχεται πακετο με μπολικη παραπληροφορηση και τετοιο απολυτο υφος καταλαβαινεις οτι θα υπαρξουν παρεμβασεις σαν τις παραπανω.

δεν ειναι Γιαννης ειναι Γιαννακης δεν ειναι προενισχυση του καθαρου ειναι του GAIN καναλιου...

 

 

κοιτα δεν ειχα σχεδιο μπροστα μου και αναγνωριζω οτι θεωρησα οτι ισχυει οτι γενικα στους valvestate συγνωμη αν προσεβαλα καποιον σιγουρα οι κατοχοι του συγκεκριμενου μοντελου το εχουν ψαξει πολυ, τωρα διαβαζοντας το σχεδιο του ενισχυτη εχω να πω οτι η λυχνια επηρεαζει στο σημειο που βρισκεται μονο το "βρωμικο" καναλι το καθαρο καναλι ειναι τρανζιστορικο ολο , αρα συνοψίζοντας αλλαζοντας την λυχνια αυτη εχει να κανει με το ειδος του Crunch Gain καναλιου και το υφος του. Ισχυει οτι ειπα πριν συστηνω την ιδια λυχνια παλι

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιές πα..ριές μιλάς?!  ::)

Δεν χρειάζεται να πληρώσει παραπάνω για balanced λυχνία. Στο στάδιο που θα μπει η συγκεκριμένη δεν παίζει ρόλο αν είναι balanced ή όχι.

Αν είναι να πληρώσει κάτι παραπάνω ας πάρει μία low noise....

Συμφωνω εν μερει δεν απαιτειται balanced λυχνιες στα προενισχυτικα σταδια γενικα εχεις δικιο και στην συγκεκριμενη περιπτωση 100% οχι,αλλα αν δεις σε παλμογραφο την διαφορα που κανει μια balanced ιδιως κατα την εναλλαγη διπλων καναλιων οταν μιλαμε για ισοροπημενα καναλια η ΙΔΙΩΣ ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΡΟΦΕΑ ΦΑΣΗΣ εκει απαιτειται , κανει μια διαφορα που και αυτη οταν καποιος αναζητα την λεπτομερεια μετραει για τα 3 ευρω παραπανω που κανει η balanced. Για την LOW NOISE συμφωνω ανεπιφυλακτα

Σημειωση Balanced θεωρω καποια ακομη και με ικανοποιητικη διαφορα απλα κατα καιρους εχουν πεσει στα χερια μου παλιες λαμπες που τις χρυσοπληρωσα και ειχαν διαφορες τεραστιες μια τριοδος ας πουμε 90% και η αλλη 50% εκει ειναι ενα προβλημα

 

 

Ο ΜΑΖΕ ειναι γνωστης και γενικα διοτι αποτι ειδα και με μετασχηματιστες ασχολειται και ειδικα αφου γνωριζε επακριβως την συνδεσμολογια του εν λογω ενισχυτη την ταπεινη μου συγνωμη για το οτι υπεθεσα το αυτονοητο οτι ηταν και για τα δυο καναλια προενισχυτρια, και οχι μονο για το ενα :)

 

σιγα σιγα θα σας γνωρισω ολους που γνωριζετε απλα με την συγχιση και ανθρωπων που δεν γνωριζουν απλα λενε καποια γνωμη εδω μεσα εχω πονοκεφαλιασει ;)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα διαβαζοντας το σχεδιο του ενισχυτη εχω να πω οτι η λυχνια επηρεαζει στο σημειο που βρισκεται μονο το "βρωμικο" καναλι το καθαρο καναλι ειναι τρανζιστορικο ολο

 

Δεν ισχύει αυτό Μιχάλη. Τα δύο στάδια στα οποία εξυπηρετούν οι τρίοδοι της 12ΑΧ7 είναι κοινά και για το καθαρό και για το βρώμικο. Το O/D κανάλι έχει ένα έξτρα opamp στάδιο (κάτω). Όλο το σήμα (καθαρό και βρώμικο) περνάει από τον Μ5201 τελεστικό, ο οποίος είναι dual input - single output (το SW επιλέγει αν τελικά στην έξοδο του θα πάρεις το καθαρό ή το βρώμικο. Ότι και να επιλέξεις περνάει απο την 12ΑΧ7 (απο την άνοδο της πρώτης τριόδου στο grid της δεύτερης) και μετά έχουμε 2 tone stacks, ένα για το καθαρό και ένα για το βρώμικο, που επίσης επιλέγονται μέσω του δεύτερου M5201, δεξιά.

 

Επίσης ΕΙΚΑΖΩ ότι δεν έχει σημασία ούτε το balancing των τριόδων, αφου το στάδιο με την 12AX7 δεν είναι παράλληλο, αλλά σειριακό, και μάλιστα η κάθε τρίοδος δουλεύει με διαφορετική τάση ανόδου (51V η μία και 75V η άλλη).

 

Με απλά λόγια, μέσα από τη λαμπίτσα περνάει και το καθαρό και το βρώμικο και δεν θα έχει διαφορά balanced και unbalanced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα τορα ειδα τα βολταζ 51 και 75 και το μελετησα

πεσ μου την γνωμη σου σε τι θα επιρεασει πιθανη δοκιμη αλλη λυχνιας στο συγκεκριμενο σταδιο η αντικατασταση με 5751 ή ΕCC803S

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μονο ακουστικα βγαινει συμπερασμα και για τους δυσκολοπιστους θα κανονιζω κανε σαββατοκυριακο να φερνω μαζι μου την βαλιτσουλα με τις 100 λυχνιες απο το 1950 εως σημερα να κανουμε καμια δοκιμη στην πραξη :)

η θα βγαινει ανθρακας ο θησαυρος η μπορει και κατι να γινεται :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παραμενω στην επιλογη της TUNG SOL με τα χρυσα ποδαρακια :)

Απ΄τη στιγμη που τα sockets δεν ειναι επιχρυσα ειναι πεταμενα λεφτα, συν οτι και να αλλαχτουν τα sockets σε επιχρυσα, η επιχρυσωση αργα η γρηγορα θα φυγει...

 

Τωρα για τον avt αμα μιλαμε για γκαζια και μονο, ναι με JJ υπαρχει διαφορα, καθως εχω και εγω εναν avt 20αρι η JJ με ικανοποιησε πληρως, και τις θεωρω τις καλυτερες low budget λαμπες για βρωμια...

Τωρα για τις tungsol ειμαι κι εγω ψημενος και σκοπευω να ειναι η επομενη αγορα μου για τον defender μου, αλλα οχι gold... 8)

1ον και βασικότερον η Phase inverter η οποια τραβαει και τα περισσοτερα ζορια και η "καταρευση" της κανει την διαφορα στην υπεροδηγηση "βρωμα" ενος ενισχυτη και πρεπει να ειναι αξιοπιστη και Balanced 100%

Απ΄οσο εχω διαβασει, ψαξει και συζητησει (αν και δεν ξερω απο πρωτο χερι κατα ποσο στεκει) μερικες εταιριες κατασκευαζουν ετσι τα κυκλωματα τους ωστε να παρεχουν balanced σημα. Ουτως η αλλως μην ξεχναμε οτι οι λαμπες δεν παραμενουν balanced καθ' ολη τη διαρκεια της ζωης τους. ;)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄τη στιγμη που τα sockets δεν ειναι επιχρυσα ειναι πεταμενα λεφτα, συν οτι και να αλλαχτουν τα sockets σε επιχρυσα, η επιχρυσωση αργα η γρηγορα θα φυγει...

+1

Kαι τα επίχρυσα socket "πεταμένα λεφτά" είναι! Απλά καμιά φορά στις λυχνίες με τα επίχρυσα ποδαράκια έχουν κάνει "δουλειά" και στο εσωτερικό που ίσως κάνει την διαφορά.

Καμία NOS λυχνία όμως δεν έχει χρυσό πάνω της αλλά μερικές είναι πολύ καλύτερες από οποιαδήποτε σημερινή λυχνία. Τώρα τελευταία κάτι πάει να γίνει....

 

Απ΄οσο εχω διαβασει, ψαξει και συζητησει (αν και δεν ξερω απο πρωτο χερι κατα ποσο στεκει) μερικες εταιριες κατασκευαζουν ετσι τα κυκλωματα τους ωστε να παρεχουν balanced σημα.

Οι phase spitter πάντα δίνουν "balanced" σήμα. Στις ανόδους όμως τα σήματα δεν θα είναι ποτέ ακριβώς ίδια σε πλάτος όπως και αν είναι το κύκλωμα. Εκτός και αν υπάρχει ρύθμιση (πχ τρίμμερ) που να το επιτρέπει.

Το θέμα είναι ότι θα έχει νόημα μόνο αν είναι matched και οι τελικές... και φυσικά ισχύει και το ανάποδο! ;D

 

Ουτως η αλλως μην ξεχναμε οτι οι λαμπες δεν παραμενουν balanced καθ' ολη τη διαρκεια της ζωης τους. ;)

Μετά τις πρώτες ώρες λειτουργίας τους, θες να πεις!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου