Προς το περιεχόμενο

Rack-synth με καλούς ήχους φυσικών οργάνων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Φίλοι πληκτράδες γειά σας,

 

Βοηθείστε έναν από σπόντα συνάδελφο MIDI-κιθαρίστα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για rack synths τα οποία να διαθέτουν πολύ καλούς ήχους "φυσικών" οργάνων (κυρίως πιάνα, πνευστά αλλά και διάφορα πλήκτρα, όπως hammonds). Αν διαθέτει και κάποια συλλογή ethnic οργάνων ακόμα καλύτερα. Για εφφέ, arpeggiators, sequencers κλπ δεν καίγομαι.

 

Ο στόχος είναι να επεκτείνω την ηχητική παλέτα του Axon 100. Όπως ίσως θα γνωρίζετε, τα guitar synths έχουν μεν καλούς ήχους, οι οποίοι όμως σίγουρα δεν μπορούν να σταθούν δίπλα σε ένα dedicated synth. Στο στούντιο το πρόβλημα λύνεται με soft synths, για πρόβες και live όμως χρειάζεται hardware.

 

Κάνω μια έρευνα αγοράς, κατά βάση για μεταχειρισμένο διότι το budget δεν είναι μεγάλο και τα ρημάδια κοστίζουν.... Απ'αυτά που έχω ακούσει, εντύπωση μου έκανε το Motif ES rack (προηγούμενο μοντέλο) αλλά είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση. Απλώς μην προτείνετε κάτι με 1000+ ευρώ, γιατί δεν παίζει.  :-\ Δεν με πειράζει αν είναι παλιό μοντέλο, ή ο,τιδήποτε, αλλά θα ήταν σκόπιμο να είναι 1U ή 2U το πολύ.

 

Ευχαριστώ!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος έδινε σε τιμή ευκαιρίας το Roland Fantom XR.

Οτι καλύτερο μπορείς να βρεις με χιλιάδες ήχους.

Καινούργιο είναι λίγο ακριβό.

Φτηνά θα βρεις  Korg triton rack,Roland Xv-5050-5080-5020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Motif Es ή Fantom Xr νομίζω είναι οι 2 καλυτερες λύσεις. Το Φαντομ νομίζω ότι εχει και περισσότερες δυνατότητες επεξεργασίας απ'οτι το Μοτιφ καθώς νομίζω ότι στο δευτερο εχουν κοψει πραγματα απο την ρακ εκδοση.

 

Τελος το Fantom μπορεί να επεκταθεί με καρτες srx στις οποιες περιλαμβανεται και η World με εθνικ ήχους.

http://www.rolandus.com/flash/demos/srx/srx_demo.html για παραδειγμα.

 

Φυσικά θα πρεπει να το ακουσεις αν σου κάνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Νίκο, το XR απ'ότι κατάλαβα μπορεί να πάρει μέχρι 6 expansion boards?  :o

 

Για τους εσωτερικούς ήχους, πως θα συνέκρινες το Motif με το Fantom? (πάντοτε για φυσικά όργανα).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα..το Fantom XR είναι και sampler με 512 MB ραμ & Κάρτα 1 GB.

Μπορείς να φορτώσεις 30-100 αγαπήμενους σου ήχους.

Καταπληκτικό εργαλείο εαν το βρεις στα 600 ευρώ.

Το είχα και το έδωσα,γιατί κράτησα το Fantom X8 με τα πλήκτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'αυτά που έχω ακούσει, εντύπωση μου έκανε το Motif ES rack (προηγούμενο μοντέλο)

Το είχα για μια περίοδο, είναι εξαιρετικό μηχάνημα και μπορείς να το βρεις σε φτηνή τιμή ως μεταχειρισμένο. Και αυτό επεκτείνεται αλλά με 2 αντί για 6 κάρτες.

 

Πάντως, προσωπικά το προτιμώ από πλευράς preset ήχων σε σχέση με το Fantom αλλά δεν έχει το σοβαρό πλεονέκτημα του sampler που έχει το Fantom (αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο φυσικά).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.

 

Μπορεί όντως όπως λέει ο φίλος Korg_freak να με καλύπτει και το παλιότερο Motif. Θα προσπαθήσω να τα βρω για να τα ακούσω και εκτός youtube/demos. Δύσκολο όμως...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δες το Sonic Cell. Καινούργιο. Λιγότερο από 600 ευρώ και με 5 χρόνια εγγύηση.

Μικρό, λειτουργικό, με ήχους από Fantom-X και XV-5080 και παίρνει και 2 SRX σε περίπτωση που χρειαστείς extra ήχους, που δεν νομίζω. Έχει μέσα φυσικούς ήχους. Φαντάζομαι ότι καλύτερο.

Σιγά μην κάτσεις να κάνεις sampling και να φορτώνεις δείγματα.

 

Γιά έλεγξέ το...

http://www.roland.com/products/en/SonicCell/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου