Προς το περιεχόμενο

Ο Βιασμός μίας explorer (Guitar Project)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου την θέλεις ρελικαρισμένη, γιατί δεν έκανες απ'την αρχή το ρελικάρισμα στο χρώμα που είχε πάνω (εξάλου μαύρη ήταν και πάλι μαύρη θα την κάνεις)?

Μετά θα το περνούσες και ένα χεράκι βερνίκι και θα ήσουν ΟΚ.

Σε τι κατάσταση ήταν το χρώμα οταν την πήρες?

 

Οχι, δεν θα την κανω μαυρη, ασπρη θα την κανω. Το μαυρο θα ειναι κατω απ το ασπρο, για να φαινεται καλυτερα η αντιθεση στα "χτυπηματα"...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραία ιδέα και καλό κουράγιο με το project.

 

Απλά για χάριν ευκολίας να σου πω ότι αφού θα την κάνεις άσπρη (solid color) το μόνο που έπρεπε να κάνεις είναι απλά να την τρίψεις με γυαλόχαρτο έτσι ώστε να φύγει το βερνίκι και μετά απλά την πέρναγες με το άσπρο χρώμα. Θα έμενε και το μαύρο από κάτω.

 

Πάντως και εμένα μου αρέσει να βλέπω ξύλο όταν φτιάχνω (καταστρέφω) μια κιθάρα  έστω και εάν στο τελικό αποτέλεσμα δεν θα φαίνεται.

 

Keep on PaulanerING 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θα ηταν μαυρο ουτως η αλλος κατω απο το ασπρο γιατι αφαιρεσες το μαυρο???

+1

 

Keep on PaulanerING 

Έτσι όμως

paulaner-copa-y-cerveza.jpg

;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θα ηταν μαυρο ουτως η αλλος κατω απο το ασπρο γιατι αφαιρεσες το μαυρο???

Πάντως και εμένα μου αρέσει να βλέπω ξύλο όταν φτιάχνω (καταστρέφω) μια κιθάρα  έστω και εάν στο τελικό αποτέλεσμα δεν θα φαίνεται.

 

Ειναι η πρωτη κιθαρα με την οποια πειραματιζομαι, και για τη γνωση κυριως, θελω να δω πως ακριβως ειναι να βαφεις μια κιθαρα απο το μηδεν (ξυλο). Plus οτι ειπε ο sofison :D

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η πρωτη κιθαρα με την οποια πειραματιζομαι, και για τη γνωση κυριως, θελω να δω πως ακριβως ειναι να βαφεις μια κιθαρα απο το μηδεν (ξυλο). Plus οτι ειπε ο sofison :D

 

Aαα, οκ τοτε! Με βρισκεις συμφωνο! :)

 

Aλλα ρε συ πολυ ζημια εκανες με την σπατουλα, κ πολυ πιθανον ανεπανορθωτη! την εσκαψες κυριολεκτικα, ειδικα οι καημενες οι γωνιες πεθαναν! κ θα βαλεις στοκο ρε συ??? αμα εβαζες τριβειο πιθανον να εβγαινε τελειο το αποτελεσμα, ή εστω να ετριβες με γιαλοχαρτιερα χειρος, ή κ με το χερι μονο στην τελικη..

 

Εχω την εντυπωση πως με τοσο σκαψιμο που εχεις κανει θα χρειαστεις μεγαλη επιφανεια στοκου για να γινει οπως ηταν. Κ εδω πιθανον να εχεις προβλημα γιατι ο στοκος ισως φτασει μεχρι κ τα σημεια που θες να φαινεται μονο ξυλο... Μακαρι σε εκεινα τα σημεια τουλαχιστον να μην εγινε τοση σφαγη! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σφαγή όμως έπεσε στις γωνίες :( :( :(

 

Και με στόκο δύσκολα θα "έρθει" ακριβώς...

 

tip:

μετά το αρχικό τρίψιμο και πριν στοκάρεις, βρέξε την κιθάρα τοπικά (με κανένα σφουγγάρι) στα σημεία που έχει βαθουλώματα και χαρακιές και μετά πέρνα την εκεί με ένα σίδερο (από αυτό που σιδερώνουμε τα ρούχα). Θα δεις ότι το ξύλο θα "φουσκώσει" μόνο μέσα στο βαθούλωμα και ότι στα περισσότερα σημεία δεν θα χρειαστεί στοκάρισμα. Μετά τρίψε ξανά με 220 και αν συνεχίσει να υπάρχει βαθούλωμα τότε βάλε στόκο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σφαγή όμως έπεσε στις γωνίες :( :( :(

 

Και με στόκο δύσκολα θα "έρθει" ακριβώς...

 

tip:

μετά το αρχικό τρίψιμο και πριν στοκάρεις, βρέξε την κιθάρα τοπικά (με κανένα σφουγγάρι) στα σημεία που έχει βαθουλώματα και χαρακιές και μετά πέρνα την εκεί με ένα σίδερο (από αυτό που σιδερώνουμε τα ρούχα). Θα δεις ότι το ξύλο θα "φουσκώσει" μόνο μέσα στο βαθούλωμα και ότι στα περισσότερα σημεία δεν θα χρειαστεί στοκάρισμα. Μετά τρίψε ξανά με 220 και αν συνεχίσει να υπάρχει βαθούλωμα τότε βάλε στόκο ;)

 

Νταξ, ηταν ηδη αρκετα χτυπημενη γυρω γυρω, και ειδικα η γωνια ηταν σφαγιασμενη απο πριν (οπως και στις περισσοτερες παλιες explorer που εχω δει και προσπαθησα να κανω λιγο leveling με τη σπατουλα. Και επισης να αναφερω πως στις φωτογραφιες εχει μεινει πανω αρκετο διαβρωτικο με αποτελεσμα να μην εχεις καθαρη εικονα της "καταστροφης". Ειναι καλυτερα αποτι φαινονται τα πραγματα  :P. Και στην τελικη, πρωτο προτζεκτ ειναι, και να μην ειναι τελειο χεστ*κε η φοραδα Σταλλονε  ;D ;D ;D

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1st Update

 

Λοιπον, μετα απο ακομη 4 ωρες δουλιτσας καταφερα να τελειωσω ολοκληρο το μπροστινο μερος, καθως και το μισο πλαινο. Επισης, ετριψα και λιγο τις πλευρες για να δω πως θα γινει. Καλα παμε!!  ;D ;D Εχω λιγη δουλιτσα ακομη στο σωμα και μετα βουρ για μπρατσο και head (οπου θα ειμαι και πιο gentle  :P :P).

 

Ακολουθουν photos απο την σημερινη δουλεια:

 

100_0616.jpg

Front, σχεδον τελειωμενο

 

100_0620.jpg

Το πλαινο που μενει

 

100_0621.jpg

Neck Joint

 

100_0618.jpg

Γωνιες μετα απο τριψιμο. Μια χαρα ειναι! Αντε που πεσατε και με φαγατε οτι τις πετσοκοψα  :P :P

 

Again, περισσοτερες photos εδω http://s966.photobucket.com/albums/ae143/jimimitsos/

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο προτζεκτ, κατι παρομοιο εκανα και εγω σε μια yamaha SG που εχω, αλλα τριψιμο στο χερι (ξεπατωθηκα... που λεει και ο Τρυφων!), το ειχα σκεφτει και 'γω για διαβρωτικο αλλα μου φαινοταν αρκετα ριψοκινδυνο ::) Αντε να δουμε το αποτελεσμα!

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα. ;)

tip:

μετά το αρχικό τρίψιμο και πριν στοκάρεις, βρέξε την κιθάρα τοπικά (με κανένα σφουγγάρι) στα σημεία που έχει βαθουλώματα και χαρακιές και μετά πέρνα την εκεί με ένα σίδερο (από αυτό που σιδερώνουμε τα ρούχα). Θα δεις ότι το ξύλο θα "φουσκώσει" μόνο μέσα στο βαθούλωμα και ότι στα περισσότερα σημεία δεν θα χρειαστεί στοκάρισμα.

Ωπα!!!! Φρενο!!! Ποτε το σιδερο πανω στο ξυλο κατευθειαν, εφημεριδουλα-ες πρωτα και μετα σιδερο απο πανω, σε χαμηλη θερμοκρασια  ;)

 

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου