Προς το περιεχόμενο

Αγορες χωρις το ΦΠΑ απο την Ευρωπαϊκή Ενωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πληρώνεις ΦΠΑ, αλλά μετά από τις αμοιβές σου (που έχουν ΦΠΑ μέσα) το αφερείς. Τελικά δήλ, το παίρνεις πίσω. Αλλά το αρχικό σου κεφάλαιο θα είναι ΜΕ το ΦΠΑ και μετά θα το γλυτώσεις από την εφορία. Μη νομίζεις ότι η ολική τιμή που θα πληρώσεις είναι 7,000 - 19% ΦΠΑ! Είναι όλο το ποσό.

 

 

Μπερδεύεσαι, αυτό ισχύει για αγορές εντός Ελλάδας με τιμολόγιο... κατα τ΄άλλα είναι όπως τα λέει ο indie-anos παραπάνω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παραθέτω την δική μου εμπειρία με τον Thomann: Εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο που ψωνίζω συχνά πυκνά απο το συγκεκριμένο online μαγαζί, ψωνίζω χωρίς Φ.Π.Α. Για να γίνει αυτό, έπρεπε πρώτα να κάνω έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών στην εταιρία μου, όπως πολύ σωστά είπε και ο ινδιάνος παραπάνω. Στην συνέχεια επικοινώνησα με τον κο Αγγελόπουλο, ο οποίος με την σειρά του μου ζήτησε να του στείλω σκαναρισμένη με email την έναρξη των εργασιών της εταιρείας μου στην εφορεία.Το συγκεκριμένο έγγραφο έχει όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες που χρειάζονται στο συγκεκριμένο μαγαζί. Απο τη στιγμή που το έστειλα αυτό το email, ψώνιζα πάντα χωρίς Φ.Π.Α.

 

Ελπίζω να βοήθησα.. :)

If songs were lines in a conversation....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην θα πρεπει να εχεις δηλωμενες ενδικοινοτικες αποκτησεις στην εταιρια σου, αν οχι θα πρεπει να πας στην εφορια να κανεις μεταβολη και να τις δηλωσεις. Με αυτο τον τροπο θα μπει η εταιρια στο καθεστως VIES που ειναι κατι σαν πιστοποιηση οτι μπορεις να αγοραζεις με τιμολογιο απο ευρωπαικα κρατη χωρις να πληρωνεις και το φπα. Ομως:

 

Πολυ κρισιμο ειναι το αντικειμενο εργασιων της εταιριας σου. Εαν για παραδειγμα πουλας ηχητικα, ή πουλας κιθαρες ή γενικοτερα μουσικα είδη, ή εισαι δηλωμενος ως μουσικος παραγωγος ή μουσικος εκτελεστης δεν υπαρχει κανενα προβλημα, αφου θεωρειται οτι αγοραζεις για μεταπωληση ή για επαγγελματικη χρηση, θεωρωντας την ταδε κιθαρα που θα αγορασεις ως εμπορευμα ή παγιο της επιχειρησης ή για την εξυπηρετηση του ατομικου σου επαγγελματος.

 

Εαν το αντικειμενο εργασιων σου ή της εταιριας σου ειναι κατι ασχετο με τα παραπανω, υπαρχουν δυο περιπτωσεις:

 

Αν στη δηλωση της εταιριας κανεις αυτοελεγχο (περαιωση) σε συμφερει να αγορασεις μουσικα ειδη ενδοκοινοτικα, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΩΣ ΠΑΓΙΑ, γλιτωνοντας το φπα μιας και με την περαιωση κλεινεις τα βιβλια χωρις ελεγχο κατα 99%. Ετσι, κατα πασα πιθανοτητα κανεις δεν θα σε παρει χαμπαρι.

 

Αν ομως δεν περαιωνεις, σε περιπτωση φορολογικου ελεγχου, η συγκεκριμενη αγορα αποτελει μη παραγωγικη δαπανη της επιχειρησης (μιας και ειναι ασχετη με το αντικειμενο), με ολες τις νομικες και φορολογικες συνεπειες που αυτο συνεπαγεται, οι οποιες μαλιστα συνηθως ειναι στην κριση του ελεγκτη.

 

H αποφαση δικη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπερδεύεσαι, αυτό ισχύει για αγορές εντός Ελλάδας με τιμολόγιο... κατα τ΄άλλα είναι όπως τα λέει ο indie-anos παραπάνω  ;)

ναι... είπα μπούρδα...  :-[
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα παίδες,

 

κάνω και εγώ αγορές από thomann χωρίς να πληρώνω ΦΠΑ και έχω και το ΟΚ του λογιστή μου ο οποίος το έψαξε πολύ (πάρα πολύ) πριν μου το δώσει..

 

Από την άλλη όμως, δεν σας παραφαίνεται καλό για να είναι αληθινό; Το ΦΠΑ που γλυτώνουμε από τον thomann δεν θα έπρεπε κάποια στιγμή να το αποδώσουμε στην ελληνική εφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Φ.Π.Α. το αποδίδει ο πωλητής στην εφορία όταν προηγουμένως το έχει εισπράξει από τον αγοραστή.

 

Όταν αγοράζω εγώ σαν πελάτης λιανικής από Thomann και πληρώνω Φ.Π.Α., ο Thomann το αποδίδει στο Γερμανικό κράτος. Όταν αγοράζεις εσύ σαν επαγγελματίας, ούτε εσύ πληρώνεις Φ.Π.Α., ούτε ο Thomann αποδίδει κάτι αφού δεν έχει εισπράξει. Το γιατί δεν πληρώνεις εσύ Φ.Π.Α. έχει απλά να κάνει με τη νομοθεσία, η οποία με τον τρόπο αυτό ενθαρρύνει τις συναλλαγές μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω κάτι ακριβός πάνω σε αυτό το θέμα, και αφού υπάρχει ήδη αυτό το thread είπα να μην ανοίξω άλλο.

Αυτό που ήθελα να μάθω είναι το εξής, μία ελληνική εταιρία (στούντιο ηχογραφήσεων συγκεκριμένα), έχει αγοράσει, στα τελευταία χρόνια (ας πούμε, με τελευταία αγορά το 2012, μην πω και 13), εξοπλισμό από μαγαζιά του εξωτερικού, μην πληρώνοντας έτσι το ΦΠΑ, όπως ειπώθηκε και σε αυτό το θέμα από πολλούς. Τώρα, το συγκεκριμένο στούντιο θέλει να αγοράσει κάποια πράγματα από thomann, o ιδιοκτήτης της επιχείρισης καλεί τον λογιστή του για να μάθει αν μπορεί να προκύψει κάποιο πρόβλημα με το ποσό της αγοράς (το οποίο οποίο είναι κάπως υψηλό), και αυτό που λέει ο λογιστής είναι ότι "δεν μπορείς να κάνεις την αγορά, πρέπει πρώτα να κάνει η εταιρία σου έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών". Και εγώ σας ρωτάω, αν ξέρετε, τόσα χρόνια πως αγόραζε η εταιρία αυτή από εξωτερικό χωρίς να πλερώνει το ΦΠΑ, αφού σε κάθε τέτοια συναλλαγή η εταιρία έστελνε τα στοιχεία της στο εκάστοτε μαγαζί, το οποίο έλεγχε τα στοιχεία, επαλήθευε την ύπαρξη αυτού του ΑΦΜ και του ονόματος του ιδιοκτήτη, και μόνο μετά προχωρούσε η διαδικασία της αγοράς, η οποία γινότανε προφανώς με τιμολόγιο. Τι γίνεται λοιπόν εδώ? Μήπως ο εν λόγο λογιστής δεν ξέρει ότι η εταιρία έχει είδη κάνει την έναρξη αυτή? Η μήπως μπορεί και να μην έχει γίνει ποτέ έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών, και όμως να είναι εφικτή η αγορά από εξωτερικό χωρίς το ΦΠΑ?

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Thomann και κάθε άλλο μαγαζί του εξωτερικού ελέγχει αν το ΑΦΜ που έδωσες είναι σωστό. Αυτό μπορεί να το κάνει εύκολα. Από εκεί και πέρα ΔΕΝ τον ενδιαφέρει αν εσύ έχεις κάνει έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών.

 

Αν δεν το έχεις κάνει και τόσα χρόνια αγοράζεις από ΕΕ, απλά έχεις κάνει φορολογική παράβαση και να παρακαλάς να μην το πάρει χαμπάρι κάποιος έλεγχος!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου