Προς το περιεχόμενο

Καλούνται όλοι οι έμπειροι ηχολήπτες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τα p22 είναι όντως εξαίρετη επιλογή (από τα αγαπημένα μου ως mid), αλλά με τέτοια υπόλοιπα "συνοδά" μάλλον πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι και κάποια "τερατάκια" ως main field αν θες να "ψαρώνεις" τους ελληνάρες... :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη μου σχετικα με το mic...

 

ειχα το SM58 (κυριως για vocals)....τη μερα που αγορασα το AKG C 414 XLS και τη στιγμη που ακουσα τη φωνη μου στα ακουστικα (μεσω του AKG) δεν την ξεχναω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εκτός του οτι εχουν μια διαφορά τιμης του περιπου 10/1 το 58 ειναι δυναμικό και το 414 πυκνωτικο εχουν εντελως αλλες χρησημοτητες, πάντως εγω δεν θα το χρησιμοποιουσα τοσο για φωνη όσο για διαφορα αλλα οργανα αλλα παντα έχει να κάνει με τι ειναι διαθέσιμο :)

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Όλα ακούγονται μια χαρά.

Η άποψη μου για τα μικρόφωνα (που δεν απέχει) δημοσιεύεται εδώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Αγαπητέ Ottomo σου εύχομαι καλή επιτυχία με το καινούριο studio!

 

Συμβουλές για επιπλέον μικρόφωνα:

 

Sony C800 G

Shure SM7b

Beyer M160

Neumann M150 X 3(for DECCA TREE recording)

AEA R44CX

 

 

Ήθελα να σε ρωτήσω για τους Brent Averill 1073. Πώς σου φαίνονται(ακούγονται); Σχεδιάζω ν'αγοράσω ένα ζευγάρι κι εγώ και θέλω να ξέρω. Αρχικά σκεφτόμουνα τα μοντέλα της AMS-Neve αλλά τα θεωρώ πανάκριβα γι'αυτό που(πιθανώς) σου δίνουν. Απο πού θα τα πάρεις; Απο Ελλάδα; Εξωτερικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ευχαριστω για την απαντηση...παντως μιας και το θεμα ειναι λιο παλιο εχω κανει τις αγορες μου..τελικα πηρα ενα ζευγαρι royer 121(τα πιο ευχριστα ribbons), ενα ζευγαρι neumann km184, neumann u87, sennheiser 421(3), sm 57(3), D112...mxl v69(2)και διαφορα αλλα που ειχα ηδη(διαφορα πολυ παλια δυναμικα και ribbons και ενα δυο πυκνωτικα). Τα R44 και R84 ηταν οι πρωτες μου επιλογες αλλα τα royer θεωρυνται απο πολλους τα υπερτατα για overheads kai guitar cabs αποφασισα να παω για αυτα δεδομενου οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα ντεμο στην ελλαδα. Εννοειται πως αυτη ειναι η αρχικη λιστα μιας και τα περισσοτερα μικροφωνα που προτινεις τα εω τσεκαρει για μελλοντικη αγορα. Οι αγορες μου ειναι επιλεγμενες ωστε να μου δινουν τους περισσοτερους καλους συνδυασμους. Εδω να σου πω οτι δεν αγορασα τιποτα απο ελλαδα και ιοτι δεν με συνεφερε οικονομικα αλλα και γιατι ο Bo (Goldenagemusic) οσο και ο Larry(music-service) ειναι που φιλικοι και το service γελειωδως ανωτερο απο οτιδηποτε συμβαινει εδω...(next day delivery on all orders anyone?)οσο για τους Brent averill τελικα δεν τους πηρα....προτιμησα να παρω το Wunder Audio PAFOUR (επισης βασισμενο στο 1073 και λογω του οτι το eq της κονσολας μου ειναι καλο (Neotek Elite)αποφασισα να παω για παραπανω απο ενα πρε. Γενικως αν σχεδιαζεις να παρεις pro gear πηγαινε στο goldenagemusic.se και δωσε και χαιρετισματα στον Βο. Εισαι επροσδεκτος να ακουσεις καποια απο αυτα στο στουνιο παντα.:)

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ευχαριστω για την απαντηση...παντως μιας και το θεμα ειναι λιο παλιο εχω κανει τις αγορες μου..τελικα πηρα ενα ζευγαρι royer 121(τα πιο ευχριστα ribbons)' date=' ενα ζευγαρι neumann km184, neumann u87, sennheiser 421(3), sm 57(3), D112...mxl v69(2)και διαφορα αλλα που ειχα ηδη(διαφορα πολυ παλια δυναμικα και ribbons και ενα δυο πυκνωτικα). Τα R44 και R84 ηταν οι πρωτες μου επιλογες αλλα τα royer θεωρυνται απο πολλους τα υπερτατα για overheads kai guitar cabs αποφασισα να παω για αυτα δεδομενου οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα ντεμο στην ελλαδα. Εννοειται πως αυτη ειναι η αρχικη λιστα μιας και τα περισσοτερα μικροφωνα που προτινεις τα εω τσεκαρει για μελλοντικη αγορα. Οι αγορες μου ειναι επιλεγμενες ωστε να μου δινουν τους περισσοτερους καλους συνδυασμους. Εδω να σου πω οτι δεν αγορασα τιποτα απο ελλαδα και ιοτι δεν με συνεφερε οικονομικα αλλα και γιατι ο Bo (Goldenagemusic) οσο και ο Larry(music-service) ειναι που φιλικοι και το service γελειωδως ανωτερο απο οτιδηποτε συμβαινει εδω...(next day delivery on all orders anyone?)οσο για τους Brent averill τελικα δεν τους πηρα....προτιμησα να παρω το Wunder Audio PAFOUR (επισης βασισμενο στο 1073 και λογω του οτι το eq της κονσολας μου ειναι καλο (Neotek Elite)αποφασισα να παω για παραπανω απο ενα πρε. Γενικως αν σχεδιαζεις να παρεις pro gear πηγαινε στο goldenagemusic.se και δωσε και χαιρετισματα στον Βο. Εισαι επροσδεκτος να ακουσεις καποια απο αυτα στο στουνιο παντα.:)[/quote']

 

 

Ούτως ή άλλως αυτά που σου πρότεινα είναι περαιτέρω αγορές και όχι τα 'essentials'. Πάντως έκανες καλές αγορές και τα Royer είναι σκυλιά. Σε ρώτησα για Brent Averill γιατί κι εγώ δέν έχω πάρει τίποτα από Ελλάδα. Όλα από Αγγλία. Σουηδία δέν ξέρω τί παίζει από τιμές, θα κοιτάξω αυτό που μου πρότεινες. ¶ν πάλι θές να πάρεις οτιδήποτε pro audio από Turnkey(ίσως το κορυφαίο κατάστημα στην Ευρώπη) σε 'mates rates' στείλε μου πμ και θα σε κατευθύνω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nyquist είδα ότι πρότεινες το shure sm7b, συνήθως τι ηχογραφείς με το συγκεκριμένο μικρόφωνο.

 

έχω στην κατοχή μου ένα sm7b και το έχω για φωνή, μου το πρότεινε φίλος ηχολήπτης και πραγματικά έμεινα εντυπωσιασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nyquist είδα ότι πρότεινες το shure sm7b' date=' συνήθως τι ηχογραφείς με το συγκεκριμένο μικρόφωνο.

 

έχω στην κατοχή μου ένα sm7b και το έχω για φωνή, μου το πρότεινε φίλος ηχολήπτης και πραγματικά έμεινα εντυπωσιασμένος.[/quote']

 

Hip-Hop και μερικές φορές ηλεκρικές κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου