Προς το περιεχόμενο

Drum triggering


tzisha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εστω οτι σε ακουστικα τυμπανα τους βαλω triggers απο κει και περα ξερει κανεις αν υπαρχει προγραμμα το οποιο να μπορω να επεξεργαστω τον ηχο τους και να μπορω να φτιαξω και λουπες ,η τελος παντων  πως μπορω να φτιαξω μια τετοια φαση?οπως εδω ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου..!

Βασικα ο τυπος που διχνεις στο βίντεο δεν χρησιμοποιει τριγκερς αλλα κανει ηχογραφιση με μικροφονα και λογικα προσθετει τα εφε μετα...!

τωρα για να βαλεις εσυ τριγκερς στην ντραμς σου και να κανεις μια τετοια φαση θα χρειαστεις ενα εγκεφαλο οπως αυτους που χρησιμοποιουν οι ηλεκρονικες ντραμς η να συνδεσεις τα τριγκερ με τον υπολογιστη σου μεσο καποια καρτας ηχου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι σε ακουστικα τυμπανα τους βαλω triggers απο κει και περα ξερει κανεις αν υπαρχει προγραμμα το οποιο να μπορω να επεξεργαστω τον ηχο τους και να μπορω να φτιαξω και λουπες ,η τελος παντων  πως μπορω να φτιαξω μια τετοια φαση?οπως εδω ας πουμε

 

 

εγω είμαι τρελλός φαν της toontrack μπες στη σελίδα της και ψαξε τα προιόντα της προσωπικά με λούπες δεν ασχολουμαι αλλά από ολα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημένος

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα triggers στα τύμπανα είναι "αισθητήρες που μετατρέπουν τα χτυπήματα" σε  midi σήμα.

 

αυτό το σήμα μπορείς να το περάσεις στον υπολογιστή και από κει να φορτώνεις ήχους ή να χρησιμοποιήσεις κάποιον hardware εγκέφαλο.

 

αυτό που κάνει ο τύπος στο βίντεο δεν έχει σχέση με triggers. Απλώς σε κάποια σημεία ο ίδιος ή ο ηχολήπτης του, προσθέτουν εφέ πάνω στο φυσικό ήχο των τυμπάνων. {αυτό μπορεί φυσικά να γίνεται ζωντανά ή και με μετέπειτα επεξεργασία}

 

επίσης ρωτάς αν θα μπορείς να φτιάξεις λούπες. Τι σχέση έχουν οι λούπες με τα τριγκερς δεν κατάλαβαίνω...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλλον θες κάτι σαν το παρακάτω σετ με εγκέφαλο χωρίς ήχους.

 

<a href="http://www.roland.com/products/en/TMC-6/index.html">Εγκέφαλος (Trigger to Midi)</a>

<a href="http://www.roland.com/products/en/RT-7K/index.html">Trigger για Bass Drum</a>

<a href="http://www.roland.com/products/en/RT-5S/index.html">Trigger για Snare</a>

<a href="http://www.roland.com/products/en/RT-3T/index.html">Trigger για Toms</a>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα η ολη φαση με triggers  μου ηρθε γιατι θελω να ψαχτω με electro ηχους γενικα οταν παιζω μονος μου γιατι στο γκρουπ που παιζω ουτως η αλλως ειναι αλλη φαση.τωρα επειδη δεν εχω ξανα ασχοληθει με τετοιο ηχο και δεν εχω ιδεα τα πως και τι υπεθεσα οτι αν παρω triggrers θα μπορω να δουλεψω και με ηχους και με λουπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω είμαι τρελλός φαν της toontrack μπες στη σελίδα της και ψαξε τα προιόντα της προσωπικά με λούπες δεν ασχολουμαι αλλά από ολα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημένος

 

ερωτηση.αυτα τα προιοντα ειναι για να φτιαχνεις ρυθμους στο pc σου, η για να τα περνας μεσω εγκεφαλου στα τυμπανα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα η ολη φαση με triggers  μου ηρθε γιατι θελω να ψαχτω με electro ηχους γενικα οταν παιζω μονος μου γιατι στο γκρουπ που παιζω ουτως η αλλως ειναι αλλη φαση.τωρα επειδη δεν εχω ξανα ασχοληθει με τετοιο ηχο και δεν εχω ιδεα τα πως και τι υπεθεσα οτι αν παρω triggrers θα μπορω να δουλεψω και με ηχους και με λουπες

Άμα θες απλά αυτό σου προτείνω να πάρεις μια ηλεκρονική ντραμς(η οποια μπορεί να κοστήζει και απο 400ευρο μια καλούτσικη) δεν βρήσκω λογο να αγοράζεις τριγκερς εγκέφαλους κτλ...! απλα πέρνεις μια ηλεκρονική και δουλέυεις με τα εφε που εχει πανω του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς να το κάνεις και με πολύ καλά αποτελέσματα

 

Χρειάζεσαι το Alesis Trigger IO

Έπειτα triggers για να παίρνεις το σήμα σου (προτείνω ddrum pro η τα καινούρια της ρόλαντ)

Και μετά ένα πρόγραμμα για να παίρνεις τα samples σου ή να φτιάχνεις τα δικά σου

 

Αυτό το setup δουλεύει άψογα και για recording αλλά και για live με την προυπόθεση ότι έχεις κάποιο λάπτοπ φυσικά.

 

George

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου