Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο λιγο καιρο θα καταλαβεις οτι δεν ειναι απλα ο τερματοφυλακας αλλα ο λιμπερο

;)

Είσαι της παλίας σχολής ποδοσφαίρου ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Όσον αφορά το παίξιμο με ακουστικά μέσω του v-amp 3,αυτό σκοπεύω να το κάνω στο by pass mode της πεταλιέρας χωρίς καθόλου εφέ,με τον καθαρό ήχο του μπάσου.

Θα βγει τίποτα? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δοκίμασε το και μας λες!Εγω ψηφίζω οτι θα βγεί! :PΧαχαχα!Πάρε έστω ένα μικρό ενισχυτάκι να ακούσεις τους μαγνήτες να κελαιδάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορείς να παίξεις μέσω του bypass της πεταλιέρας (κουρδιστήρι) και με ακουστικά αλλά δεν θα σε ικανοποιεί ο ήχος οπότε πήγαινε τσίμπα ένα behringer 50-60 watt των 100 ευρώ να τελειώνεις... Πετάλια για κιθάρα στο μπάσο? χμμμμμμ... NOT (τους λόγους τους είπε ο Νίκος, τον οποίο τον συναντάω όπου και αν πάω αυτό το παλικάρι  :P )

Το μπάσο ΕΙΝΑΙ μία κιθάρα με 4 χορδές (electric bass guitar) και διαφορετικές συχνότητες για να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας... Το κανονικό μπάσο παίζεται με δοξάρι και λέγεται κόντρα μπάσο (just for the record)...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα όλοι τα ίδια γράψαμε?άντε να κανονίσουμε να κάνουμε καμιά βραδιά μπασίστα!

Αντε να μαζευτειτε...να σας την ''πεσουν'' ολοι οσοι ειναι σε μπαντες με αναζητηση μπασιστα !

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Χαιρετίζω,για άλλη μια φορά,το φόρουμ και περνάω στο προκείμενο.

   Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα παραλάβω το καινούργιο μου μπάσο,ένα Dean edge-1,που βρήκα σε καλή(πιστεύω :P)τιμή στα b-stock γνωστού ελληνικού καταστήματος.Μην έχοντας ασχοληθεί ποτέ ξανά με το μπάσο,μια και μέχρι στιγμής μόνο μια ηλεκτρική κιθάρα βασάνιζα,έχω μερικές απορίες:

α.Ενισχυτή μπάσου δεν έχω και δεν ξέρω αν θα αποκτήσω στα κοντά.Μπορώ να παίζω με ακουστικά μέσω του V-amp3 που έχω,χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα βλάβης?

β.Το μπάσο έχει soapbar pu's.Αν στο μέλλον θελήσω να τους αλλάξω,θα πρέπει να βάλω πάλι σε σχήμα soapbar,αποκλειστικά?

γ.Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα πεταλάκια της κιθάρας μου στο μπάσο(os-2,liitle big muff,V-amp3)?

δ.Γιατί νιώθω τόσο ενθουσιασμένος για το μπάσο,σε σημείο που να πιστεύω πως,σε λίγο καιρό,η κιθάρα μου θα γίνει το εφεδρικό όργανο?  :P

  Παρεπιπτώντος,όσοι έχετε άποψη για το συγκεκριμένο μπασάκι,θα εκτιμούσα τη γνώμη σας..

Ευχαριστώ...

 

Το συκεκριμένο όργανο δέν το έχω ακούσει, αλλά απο ότι είδα στο site τους μια χαρά δείχνει.

Καλορίζικο πάντως και καλή αρχή με το μπάσο  :)

Στις ερωτήσεις σου τώρα.

α) Υποθέτω οτι το vamp 3 πρέπει να έχει ένα tube preamp. Τουλάχιστον το vamp 2 έχει. Άν είναι έτσι, παίζεις μιά χαρά με το premp και ακουστικά, πολλοί ηχολήπτες προτιμούν αυτό το σετάπ και στο στούντιο άν γράφουν connect & όχι με ενισχυτή-ηχείο-μικρόφωνο.

β) Μπορείς να βάλεις ότι μαγνήτες θέλεις, απλά άν διαλέξεις Jazz style θα φαίνεται άσχημο το παλιό routing στο σώμα, ίσως φαίνονται και οι τρύπες απο τις βίδες των soapbars. Άν δέν σε ενοχλεί το αισθητικό αποτέλεσμα, δέν έχεις πρόβλημα επιλογής.

γ)Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι πετάλι θέλεις στο μπάσο, αλλά κατα κύριο λόγο πιστεύω οτι θα καταλήξεις να παίζεις με καθαρό ήχο κ θα χρησιμοποιείς άντε κανένα chorus η light overdrive. Κανείς ποτέ δέν έχασε κάτι εκτός απο χρόνο ψάχνοντας εκεί που του λέγανε όλοι να μήν ψάξει  ;).

Δοκίμασε και καταλήγεις σε ότι σου αρέσει, και ταιριάζει στην μουσική σου και στην μπάντα σου.

δ)Οι μπασίστες είμαστε λίγο ιδιαίτεροι άνθρωποι όπως θα έχεις ίσως καταλάβει. Μάλλον του  background θα έλεγα σε σχέση με τους κιθαρίστες - τραγουδιστές και frontmen γενικότερα...

Έχω τέλος πάντων μια θεωρία για το ζήτημα, πιστεύω πως οι άνθρωποι ταιριάζουν καλύτερα με όργανα που ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία τους κατα κάποιον τρόπο για να το πω στα γρήγορα. Ίσως λοιπόν το μπάσο να είναι το όργανό σου.

Καλή αρχή όπως και νά έχει το ζήτημα, ότι χρειαστείς, να ξέρεις οτι οι μπασίστες είμαστε και γεναιόδωροι άνθρωποι, ζήτα βοήθεια και εδώ είμαστε  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδια απαντησαν πιο πανω στις ερωτησεις, πολυ σωστα κατα την αποψη μου, επομενως δεν χρειαζεται να πω και εγω τα ιδια.  ;)

Απλα στεκομαι στο εξης. Καλοπαιχτο και να ξερεις οτι θα το αγαπησεις το μπασο, ειμαι σιγουρος. Τωρα, για το αν θα αντικαταστησει την κιθαρα ως κυριο οργανο (για εσενα), αυτο μενει να το ανακαλυψεις. Απο προσωπικη αποψη, επειδη εχω και κιθαρα, το μπασο το αγαπησα και συνεχιζω να το αγαπαω περισσοτερο  ;D

Και πολυ σωστα παραπανω αναφερθηκε οτι ειναι η ραχοκοκαλια μιας μπαντας. Εχω ακουσει συγκροτημα να παιζει χωρις μπασο και ο ηχος τους ηταν παρα πολυ ''αδειος'', παρ'ολο που ολα τα παιδια επαιξαν πολυ καλα.

Υ.Γ (μεταξυ σοβαρου και αστειου) Ειναι τυχαιο οτι ξεκινησα να παιζω λιμπερο, μετα το γυρισα σε τερματοφυλακας και υστερα ασχοληθηκα με το μπασο?  ;D

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπαιχτο το οργανο φιλε και καλως ηλθες στο κλαμπ.Δες εδω κι ενα καλο ενισχυτακι για μελετη που εμενα με βολεψε μια χαρα http://www.dv247.com/search/3835/1954/ProductPrice/Ascending/-/1/

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου