Προς το περιεχόμενο

προβλημα με saffire 10/io


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας. Εχω την καρτα saffire 10/io αλλα οταν βαζω πυκνωτικο και παω να ηχογραφησω στον υπολογιστη με το adobe audition συγκεκριμενα μια μου δινει σημα στην ενταση που εχω βαλει μια μου την χαμηλωνει ακομα κ να μην εχει κ καθολου σημα τι μπορει να φταιει? φυσικα το κουμπι +48v το εχω πατημενο. Αυτο παλιοτερα δεν γινοταν ποτε...μηπως φταιει ο υπολογιστης? Γιατι καρτα κ μικροφωνο ειναι 2 χρονων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την ιδια και δεν μου το παρουσιασε ποτε.

Δοκιμασες αλλο μικροφωνο?

Στο κανει ΜΟΝΟ σε μικροφωνο ή και σε οργανο με line in?

Στο κανει ΜΟΝΟ σε ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ μικροφωνο?

Δοκιμασες το ιδιο μικροφωνο στην δευτερη τετραδα εισοδων (5-8)? (Σου προτεινω να πας στην δευτερη τετραδα και οχι να δοκιμασεις την αμεσως επομενη εισοδο μιας και δινει phantom ανα 4 καναλια)

Δεν μου φαινεται παντως για προβλημα του υπολογιστη ή κατι σε software ετσι οπως το περιγραφεις,οι δικες μου υποψιες πεφτουν στο μικροφωνο ή φυσικα στο καλωδιο του (δεν σε ρωτησα καθολου για το καλωδιο γιατι θεωρω οτι ηδη το εχεις ελεγξει πρωτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω καταρχην που ενδιαφερθηκες αλλα δεν ειναι τιποτα απο οσα μου ειπες γιατι το κανει μονο οταν παταω για εγγραφη. αλλιως ειναι μια χαρα. οταν κανω εγγραφη αλλοτε με παει στην αναλογη ενταση που εχω βαλει αλλοτε μου την μειωνει και σταματαει ακομα κ πολλες φορες να γραφει. ειναι καμια ρυθμιση στο προγραμμα που δεν εχω κανει....?και στο cubase μου το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την ενταση πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω.Αλλα για να σταματαει και η εγγραφη μηπως εχεις παρα πολυ χαμηλο latency ή δεν εχεις επιλεξει τον asio driver της saffire?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συνδεδεμενη κανονικα την καρτα πηγαινε στο start menu των windows - all programms - focusrite saffire pro -  asio control panel ανοιξε το και θα δεις 2 τιμες latency, η πανω ειναι firewire και η κατω output latency,ανεβασε λιγο τις τιμες τους σε ms, θα χρειαστει αρκετος πειραματισμος παντως.

Επισης στα audio io κλπ options του προγραμματος σου δες οτι εχεις επιλεξει asio for saffire 10io και τοτε πλεον μπορεις να πεις οτι μαλλον θα εχεις λυσει αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε μου!

ελπιζω να βοηθησω...

ξερω πως μπορεις να βαλεις το asio στο cubase μονο...

πας Devises μετα πας Devise Setup μετα VST AUDIO SYSTEM

και επειτα επιλεγεις saffire asio!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μου γραφει asio buffer size 10 ms και firewire buffer size 2 ms τα οποια μπορω να τα πειραξω και πιο κατω μου γραφει input latency 11.6 ms και output latency 15.5 ms. σε τι τιμες περιπου πρεπει να βρισκονται? δηλαδη τι σημαινει το καθενα για να μπορω να πειραματιστω? συγνωμη αν σε κουρασα αλλα νομιζω πως θα με σωσεις. μονο εξηγησε μου αν μπορεις τι σημαινουν αυτες οι τιμες για το asio και το firewire...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μου γραφει asio buffer size 10 ms και firewire buffer size 2 ms τα οποια μπορω να τα πειραξω και πιο κατω μου γραφει input latency 11.6 ms και output latency 15.5 ms. σε τι τιμες περιπου πρεπει να βρισκονται? δηλαδη τι σημαινει το καθενα για να μπορω να πειραματιστω? συγνωμη αν σε κουρασα αλλα νομιζω πως θα με σωσεις. μονο εξηγησε μου αν μπορεις τι σημαινουν αυτες οι τιμες για το asio και το firewire...

 

Σε αυτο δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο το μηχανημα σου.Παντως τα 2ms στη firewire τα βρισκω λιγα.Θα πειραματιστεις αρκετα με αυτες τις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου