Προς το περιεχόμενο

ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΝΕΟ LINE6 X3?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΝΕΟ LINE6 X3 (νεφρο ή πεταλιερα)?

http://www.line6.com/

Θελω εντυπωσεις. ::)

ή καλυτερα ενα πληρες revew να δουμε και τις δημοσιογραφικες του δυνατοτητες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

delta66 δεν το έχω αλλά διακινδυνεύω να εκφέρω άποψη. Σύμφωνα με το link που έδωσες οι διαφορές είναι οι εξής:

 

index02.gif

 

Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα τους δεν έχει αλλάξει σημαντικά κάτι όσον αφορά τις προσομοιώσεις. Στην ουσία πρόκειται για ένα βελτιωμένο Podxt και όχι για ριζικό επανασχεδιασμό, με περασμένα εξ' αρχής όλα τα model packs (ενισχυτές+εφφέ) και με μερικές νέες, καλοδεχούμενες ομολογουμένως, προσθήκες με κυριότερη την δυνατότητα να splitάρει το σήμα και να το περνάει μέσα από 2 προσομοιώσεις ή να παίρνει σήμα από 2 όργανα. Με τα voice και bass preamps και την xlr μπορεί να θεωρηθεί πλέον ένα all-around home recording μαντζαφλάρι. Καφέ δε ξέρω αν ψήνει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στη διαδικασία να το πάρω να μην το πάρω αυτό τον καιρό και αυτά που έχω βρεί ως τώρα συνοψίζονται στα εξής..

Οι προσομοιώσεις ακούγονται πιο καινούριες,όλα τα εφέ είναι περασμένα και οι δυνατότητες του ανεξάρτητου routing στο σήμα επεκτείνονται ακόμη περισσότερο.

Η όλη συζήτηση γυρίζει γύρω από το αν μπορεί να αντικαταστήσει την gt8 από πλευράς δυνατοτήτων.Εδώ τα πράγματα περιπλέκονται μιας και ακόμα,σε αρκετά θέματα η boss είναι πιο μπροστά.Για παράδειγμα τα εφέ που μπορεί να χειριστεί η gt8 φτάνουν τα 13 ενώ της x3 9 χωρίς να είναι δυνατόν όλα τα εφε να τοποθετηθούν στην σειρά που θέλεις.Επίσης λείπει ένα global eq που ζητούσαν καιρό τα μέλη του line6 forum καθώς και ένα harmonizer.Από την άλλη οι έξοδοι της line6 ικανοποιούν τους πάντες,για να μην συζητήσω για την δυνατότητα να συνδέσεις μικρόφωνο και κιθάρα,δύο κιθάρες,κιθάρα και μπάσο ταυτόχρονα.

Η x3 είναι πολύ ευκολη στη χρήση (αν κατεβάσεις το manual θα καταλάβεις τί εννοώ).Έχει ωραία λαμπάκια,μεγάλη οθόνη (λες και θα φορτώσεις χάρτες για gps...) και αρκετά κουμπιά για να είναι και χρηστική σε αντίθεση με την gt8 που έχει μόνο 6 (για να πατάς) αλλά και φιλική ώστε να μην σε πιάνει πανικός.

Επίσης το fizz για το οποίο πολλοί κατηγορούσαν την xtl απ ότι λένε έχει εξαφανιστεί.

Ακόμα δεν έχει βγει κάποιο πρόγραμμα σύνδεσης με pc που να την υποστηρίζει (βλ. gearbox) αλλά μάλλον προς Γενάρη κάτι θα προκύψει..

Αν θυμηθώ κάτι αργότερα θα το συμπληρώσω..Ελπίζω να βοήθησα. ;) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ωραία λαμπάκια,μεγάλη οθόνη (λες και θα φορτώσεις χάρτες για gps...) και αρκετά κουμπιά για να είναι και χρηστική σε αντίθεση με την gt8 που έχει μόνο 6 (για να πατάς)

το 8 εχει μονο 6 για να πατας αλλα και αλλα 32 μικρα κουμπακια 15 ποτενσιομετρα κ ενα wheel  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 8 εχει μονο 6 για να πατας αλλα και αλλα 32 μικρα κουμπακια 15 ποτενσιομετρα κ ενα wheel

 

Αυτό που λες είναι χρήσιμο στο tweakening αλλά άχρηστο σε συνθήκες live.Ασε που δεν καταλαβαίνω γιατί τα μισά να τα χειρίζεσαι με dedicated knobs και τα άλλα μισά μέσω menu.Στην x3 κάθε αλλαγή γίνεται μέσω της μεγάλης οθόνης του όπου τα γραφικά δεν είναι λέξεις και αριθμοι αλλά εικόνες όπου κάθε ένα από τα εξωτερικά ποτενσιόμετρα αντιστοιχεί σε αυτά που βλέπεις στην οθόνη.Είναι πραγματικά πολύ πιο απλή στη χρήση και δεν σε τρομάζει..

Αν θες να μιλήσουμμε για κάτι που είναι απίστευτο στην gt8 θα σου πω για την δυνατότητα να κάνεις μέχρι 8 διαφορετικά assignments στο expression pedal ή στο switch ή στο ctl,ταυτόχρονα.Καθώς και στο ότι μπορείς να τοποθετήσεις μικρόφωνο μπροστα από τον ενισχυτή σου σε 8 ή 10 διαφορετικές θέσεις,να φτιάξεις δικές σου καμπίνες...

Από την άλλη έχεις μια εταιρία που στηρίζεται στο ότι κάνει τις καλύτερες προσομοιώσεις ενισχυτών αν και τα εφέ τις σίγουρα δεν μπορουν να συγκριθούν με boss ή vox.Ωστόσο αν και ακόμα δεν υπάρχει κάποιο software για τον χειρισμό της,ποιός μας λέει ότι δεν θα βγάλουν - και όπως και στα υπόλοιπα προιόντα της θα κάνεις ένα search και θα κατεβάζεις ότι ήχο θέλεις προσαρμοσμένο σε single coil ή humbucker.

Ενδιαφέροντα σχόλια υπάρχουν κι εδώ: για τους "αντικειμενικούς"http://line6.com/support/thread.jspa?threadID=14897  ;D ;D και εδώ http://forum.thestompbox.net/showthread.php?p=36248 για τους αντικειμενικούς. ;)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μιλήσουμμε για κάτι που είναι απίστευτο στην gt8 θα σου πω για την δυνατότητα να κάνεις μέχρι 8 διαφορετικά assignments στο expression pedal ή στο switch ή στο ctl,ταυτόχρονα.Καθώς και στο ότι μπορείς να τοποθετήσεις μικρόφωνο μπροστα από τον ενισχυτή σου σε 8 ή 10 διαφορετικές θέσεις,να φτιάξεις δικές σου καμπίνες...

 

κ παλι οι καμπινες του 8 δεν συγκρινονται με του pod

πολυ καλυτερες του pod

για καμπινες ως καμπινες αναφερομαι παντα

γιατι αν βαλεις στο 8 ενα tm resonator μετα απο εναν preamp εχεις χαρ/κες μεγαφωνων κ ειναι αλλου παπα...

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είναι που μπερδεύομαι κι εγώ γιατί θέλω μια πεταλιέρα που να την συνδέω απευθείας σε P.A και ενώ ξέρω πως οι προσομοιώσεις της line6 δεν παίζονται,από την άλλη η τιμή της 8 έχει πέσει στα 340e ένω η Χ3 470.. ??? :-\

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και κάποια ωραία χαρακτηριστικά η gt8 όπως πχ να μπορείς να αλλάζεις rig αναλόγως του πόσο δυνατά κοπανάς τις χορδές και άλλα τέτοια. Να τα έχει αυτά το x3; Άντε να δω το Δεκέμβρη ποιο από τα 2 θα χτυπήσω!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ ήδη το TonePort της Line 6 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, τουλάχιστον στον τομέα ευκολία (και από ήχους μια χαρά είναι)...ένα χαρακτηριστικό που καταγουστάρω είναι η δυνατότητα σύνδεσης 2 οργάνων ταυτόχρονα και να τζαμάρεις με τον κολλητό σου με τη μια, πράγμα που υπάρχει και στην Χ3 και μάλιστα αναβαθμισμένο (να χρησιμοποιείς δυο rig με ένα όργανο ταυτόχρονα, φτιάχνοντας περίεργους ήχους)....αυτό που δεν κατάλαβα με την Χ3 είναι το εξής (μπορεί να είναι και χαζό βέβαια...): υπάρχει δυνατότητα να τρέξει κάποιος την πεταλιέρα μέσω του Gear Box? Να φορτώσει τις δικές του ρυθμίσεις ή presets που θα κατεβάζει από ιντερνετ μέσω Η/Υ και όλα αυτά να παραμένουν αποθηκευμένα στη πεταλιέρα για χρήση αργότερα, ανεξάρτητα σύνδεσης με τον Η/Υ? Ούτως ή άλλως, μου φαίνεται πως ξέρω τι θα μου φέρει ο Άη Βασίλης την Πρωτοχρονιά...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου