Προς το περιεχόμενο

Comfortably Numb Solo!!!


nikos17m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον καιρό που παίζεις καλός.

+1 σε αυτό που είπε ο Νέστορας.

Ο ήχος της κιθάρας μπορεί να σε βοηθάει να παίξεις, αλλά ο original ήχος είναι το μισό σόλο, το οποίο χάνεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο πολύ ωραίος ήχος και παίξιμο, μου άρεσε πολύ.

Θα με κράξετε αλλά προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλος ο χαμός με αυτό το σόλο. Ένα σόλο στην πεντατονική και στα αυτιά μου όχι και ιδιαίτερα εμπνευσμένο ή ευφάνταστο...Τέσπα, γνώμη μου...

Μπορει και να εχεις δικιο αλλα αυτο που κατι το συγκεκριμενο σολο απλα τελειο ειναι το feeling,παιξτο και θα καταλαβεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καιρό που παίζεις καλός.

+1 σε αυτό που είπε ο Νέστορας.

Ο ήχος της κιθάρας μπορεί να σε βοηθάει να παίξεις, αλλά ο original ήχος είναι το μισό σόλο, το οποίο χάνεις.

Οταν λες με βοηθαει ο ηχος τι εννοεις?

Επισης τον εφτιαξα πολυ προχειρα και η κιθαρα με την οποια το επεξα εχει high output humbuckers,λογικα αυτο θα φταιει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο πολύ ωραίος ήχος και παίξιμο, μου άρεσε πολύ.

Θα με κράξετε αλλά προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλος ο χαμός με αυτό το σόλο. Ένα σόλο στην πεντατονική και στα αυτιά μου όχι και ιδιαίτερα εμπνευσμένο ή ευφάνταστο...Τέσπα, γνώμη μου...

 

στο συγκεκριμένο solo πολύ απλά ο gilmour αγγίζει τις ψυχες μας!!! (...)

με τα bending και την ηχάρα του..δεν χρειάζεται κατι παραπάνω για κάποιον που τον ευχαριστεί το να ακούει μουσική.

 

αν ψάχνουμε για εντυπωσιασμούς και τεχνικές στυλ 8 finger tapping κλπ αν ψάξουμε καλύτερα αλλού...

 

Νίκο συγχαρητήρια και απο μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με κράξετε αλλά προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα προς τι όλος ο χαμός με αυτό το σόλο. Ένα σόλο στην πεντατονική και στα αυτιά μου όχι και ιδιαίτερα εμπνευσμένο ή ευφάνταστο...Τέσπα, γνώμη μου...

Μου φαίνεται ότι ένας μοντουλάτορας πρεπει ν' αναλάβει και σένα. >:(

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες με βοηθαει ο ηχος τι εννοεις?

Επισης τον εφτιαξα πολυ προχειρα και η κιθαρα με την οποια το επεξα εχει high output humbuckers,λογικα αυτο θα φταιει.

 

 

Ότι ο ήχος που ακούς στο original είναι "ζορισμένο" -ελλείψει καλύτερου όρου- παίξιμο, λόγω setup του DG. Οι πενιές, το σαστέιν, οι μισο-αρμονικές είναι πολύ δύσκολο να αναπαραχθούν με τον ήχο σου που το gain του σου επιτρέπει να έχει άπειρο sustain και, αν θες, να παίζεις μόνο με το αριστερό χέρι λεγκάτα στη ταστιέρα χωρίς καν πενιά (υπερβάλλω αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, ελπίζω).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταλαβαινω τι θες να πεις και συμφωνω,μολις εχω την strat στα χερια μου δηλαδη σε 2 εβδομαδες θα προσπαθησω να ηχογραφησω ενα καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο συγκεκριμένο solo πολύ απλά ο gilmour αγγίζει τις ψυχες μας!!! (...)

με τα bending και την ηχάρα του..δεν χρειάζεται κατι παραπάνω για κάποιον που τον ευχαριστεί το να ακούει μουσική.

 

+1000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το σολο φιλε μας..οπως και προαναφερθηκαν μερικα στοιχεια του απο τους προλαλησαντες. Απλα για μενα...ενα απο τα χειροτερα backing track που εχω ακουσει.Ειδικα για αυτο το ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου