Προς το περιεχόμενο

Comfortably Numb Solo!!!


nikos17m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου φιλε μου,απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να εισαι φανατικος οπαδος Gilmour και θα ηθελα να μου πεις και εσυ πως σου φανηκε η εκτελεση μου.

 

Η ταπεινή μου γνώμη έχοντας ακούσει 1000 Covers και απο ερασιτέχνες και από επαγγελματίες ,

 

καταρχάς αν σου αρέσει ο Gilmour να μπάινεις εδώ και για πληροφορίες και για settings και για τα καλύτερα backing tracks :

 

http://www.gilmourish.com

 

λοιπόν αν και δεν σε βοηθάει ο εξοπλισμός σου μου άρεσε είναι ωραίο και επίσης ο αυτοσχεδιασμός σου από ενα σημείο και μετά. Το συγκεκριμένο κομμάτι δεν έχει ψηφιστεί τυχαία πρώτο  στα καλύτερα 100 όλων των εποχών είναι δίότι κατ' εμέ με πολύ απλά πράγματα και μια Σι πεντατονική δεν σε κουράζει πουθενά ακόμα και στα σημεία που επαναλαμβάνεται διαρκώς και κινείται στις ίδιες και στις ίδιες νότες . Για ερασιτέχνης αυτοδίδακτος είσαι μια χαρά φυσικά χρησιμοποιείς σε κάποια σημεία παίξιμο μάλλον παρασύρεσαι καλύτερα γιατι σίγουρα ασχολείσαι και με ΜΕΤΑΛ :) δεν είναι κακό απλά δες τους FLOYD σαν BLUES μπάντα τότε θα προσεγίσεις τον Δαυίδ αρκετά :)

 

Γιατί δεν δοκίμασες κάποια προσομείωση σε Αγγλικού στυλ ενισχυτή ? και έβαλες αμερικανιά προσομείωση?? Φυσικά έχω ακούσει εναν ερασιτέχνη που μου αρέσει πάρα πάρα πολυ να ερμηνεύει με STRATOCASTER και  FENDER BASSMAN και έπαθα πλάκα ,διότι και ο Δαυίδ άσχετα οτι δεν το λέει στο στούντιο έχει γράψει με Fender !!!

 

συνέχισε είσαι σε καλό δρόμο και συγχαρητήρια κόψε ποζεριές και βάλε Blues μέσα και απλά θα καταλάβεις το νόημα της ζωής :))))))

 

 

επίσης εδώ θα βρείς Patch όποια πεταλίερα και αν έχεις διότι όλος ο πλανήτης ο κάθε μουσικός όταν αγοράζει καινούριο εξοπλισμό το πρώτο Patch ου προσπαθεί να φτιάξει είναι για FLOYD :)

 

 

http://guitarpatches.haax.se/

 

 

καλή συνέχεια

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ταπεινή μου γνώμη έχοντας ακούσει 1000 Covers και απο ερασιτέχνες και από επαγγελματίες ,

 

καταρχάς αν σου αρέσει ο Gilmour να μπάινεις εδώ και για πληροφορίες και για settings και για τα καλύτερα backing tracks :

 

http://www.gilmourish.com

 

λοιπόν αν και δεν σε βοηθάει ο εξοπλισμός σου μου άρεσε είναι ωραίο και επίσης ο αυτοσχεδιασμός σου από ενα σημείο και μετά. Το συγκεκριμένο κομμάτι δεν έχει ψηφιστεί τυχαία πρώτο  στα καλύτερα 100 όλων των εποχών είναι δίότι κατ' εμέ με πολύ απλά πράγματα και μια Σι πεντατονική δεν σε κουράζει πουθενά ακόμα και στα σημεία που επαναλαμβάνεται διαρκώς και κινείται στις ίδιες και στις ίδιες νότες . Για ερασιτέχνης αυτοδίδακτος είσαι μια χαρά φυσικά χρησιμοποιείς σε κάποια σημεία παίξιμο μάλλον παρασύρεσαι καλύτερα γιατι σίγουρα ασχολείσαι και με ΜΕΤΑΛ :) δεν είναι κακό απλά δες τους FLOYD σαν BLUES μπάντα τότε θα προσεγίσεις τον Δαυίδ αρκετά :)

 

Γιατί δεν δοκίμασες κάποια προσομείωση σε Αγγλικού στυλ ενισχυτή ? και έβαλες αμερικανιά προσομείωση?? Φυσικά έχω ακούσει εναν ερασιτέχνη που μου αρέσει πάρα πάρα πολυ να ερμηνεύει με STRATOCASTER και  FENDER BASSMAN και έπαθα πλάκα ,διότι και ο Δαυίδ άσχετα οτι δεν το λέει στο στούντιο έχει γράψει με Fender !!!

 

συνέχισε είσαι σε καλό δρόμο και συγχαρητήρια κόψε ποζεριές και βάλε Blues μέσα και απλά θα καταλάβεις το νόημα της ζωής :))))))

 

 

επίσης εδώ θα βρείς Patch όποια πεταλίερα και αν έχεις διότι όλος ο πλανήτης ο κάθε μουσικός όταν αγοράζει καινούριο εξοπλισμό το πρώτο Patch ου προσπαθεί να φτιάξει είναι για FLOYD :)

 

 

http://guitarpatches.haax.se/

 

 

καλή συνέχεια

 

 

Δεν υπαρχεις !

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την γνωμη σου φιλε μου επισης και για τα λινκ που μου εδωσες θα το ψαξω και θα ανεβασω κατι καλυτερο μολις παραλαβω την strat που περιμενω.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χαιρομαι που νεα παιδιά ακουνε τετοιες μουσικές και ειμαι με τα 1000 μαζί τους όπως και να το παίζουν το καμμάτι (που αν δεν κανω λάθος πρέπει να ειναι μέσα στο τοπ 5 solos ολων των εποχών).

την ταχύτητα με τον καιρο θα την πιασει ο οποιοσδήποτε, το feeling ομως δεν το πιάνεις με τιποτα αν δεν το νιωθεις μεσα σου.

και εγώ θα πώ οτι δεν αλλάζεις ούτε νότα σε αυτό το σολο, εκτος αν θελεις να προσθέσεις κατι προς το τέλος του.

 

ceep on rockin' ωραίος!

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, λοιπον ο λόγος που ξεκινισα ηλ.κιθάρα πριν απο μια εδβομάδα(κλασσικη κιθάρα χρόνια) είναι το σόλο αυτό.

 

1)Ο κάθε καλιτέχνης βαζει οτι ήχο γουσταρει και εχεις αρκετά καλο...

2)Το σόλο σ ,καλο θα ήταν, να τελιώνει πιο ομαλά

3)Είναι πολύ καλο  8)

4)Εχείς πολύ feeling για τον metal ήχο που χρεισιμοποιήεις, μπράβο

5)βρες μπάντα ή καλα Vst για backround

 

Yσ. θα χαρώ σε ακουσώ πιο έτοιμο...

Γαμάτο πάντος. Μην ακούς τι σου λένε παιζε με οτι ηχο θες σε οτι στιλ γουστάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου