Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για τα best value for money κιθαριστικά


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα παιδια...ανοιγω ενα θεμα που ηθελα πολυ καιρο αλλα δεν ειχα τον χρονο να το γραψω...

 

εχει σαν βαση το να ποσταρει ο καθενας απο δικη του σκοπια τι αξιζει και τι δεν αξιζει τα λεφτα του με βαση τα γουστα και την δικη του εμπειρια...

 

επισης πως μπορουμε να γλιτωσουμε λεφτα με λυσεις after market προιοντων με ιδιο η και καλυτερο αποτελεσμα απο γνωστα επωνυμα...

 

και τελος θελω να σβησω αυτην την φημη που υπαρχει μεταξυ αμερικανικων και μεξικανικων,γιαπωνεζικων ακομα και κινεζικων προιοντων γιατι πιστευω πως σημερα η εχει πεσει η ποιοτητα των αμερικανικων η εχει ανεβει η ποιοτητα των αλλων...

 

να σταματησουμε επιτελους να αγοραζουμε με βαση το τι γραφει το headstock...ειναι πολυ πιθανο ενα στανταρντ αμερικανικο μοντελο να εινα κατωτερο ενος hi-end απο ιαπωνια η μεξικο κλπ...

 

ξυπνηστε παιδια και γλιτωστε φραγκα...

 

ps ολα τα παραπανω φυσικα και εχουν και το υποκειμενικο στοιχειο και γουστο του καθενος αλλα πιστευω οτι μια ακρη να συμφωνησουμε σε καποια θα την βρουμε...

 

 

αρχιζω λοιπον εγω το ποστ...

 

 

 

fender stratocaster std usa 1000-1100 ευρο

 

ενα υπερεκτιμημενο μοντελο ειδικα παλαιοτερα γιατι τωρα φτιαχνεται πιο προσεγμενα...τι θα επαιρνα αντι αυτης και θα εβαζα τα υπολοιπα στην τσεπη μου?

 

1.rockinger strat  550-600 ευρο

 

τι να πουμε σε ολους γνωστη...καλυτερο φινιρισμα στο σωμα και στο μπρατσο ειδικα σε χρωμα sunburst βαλτε την διπλα διπλα με αμερικανα και ελατε να μου πειτε...ετοιμα vintage κλειδακια και steel block vintage tremolo,καλους μαγνητες και ενα οργανο για μια ζωη...

αν θελουμε κατι παραπανω να βαλουμε παλι δεν μας ερχεται οσο μια αμερικανα...

 

2.classic players 60s

 

γνωστη σε ολους,,,απο που ν αρχισω?  το 60s style της κιθαρας? τους καταπληκτικους μαγνητες καστομ 69? vintage tremolo? πολυ καλο μανικι και εκπληκτικο για οσους το παρουν το sonic blue?οπως επισης και τα white aged πλατικα μερη? και φυσικα ο ηχος...

 

την χτυπας με την μια και ξεχνας τα παντα...και ενα ματσο φραγκα στην τσεπη

 

3.classic player 50s μια απ τα ιδια πανω κατω

 

4.fender deluxe players strat , roadhouse strat ,lonestar strat...

 

πανεμορφα μωρα με καταπληκτικο φινιρισμα τι να πει κανεις τρομερα καλοφτιαγμενες και με πολλα καλουδια επανω μονο μεξικανικο οργανο δεν θυμιζουν κι αυτα...και απο ηχο την κανουν την δουλεια τους και με το παραπανω...ειδικα η deluxe εχει πολλες επιλογες στον ηχο

 

5.jimmie vaughan signature

 

απλα πολυ καλη γι αυτο που προοριζεται να κανει...να μπλουζαρει...για μενα πιο ευχαριστη κι αυτη απο απλη αμερικανα...

 

αυτα για τον μυθο της αμερικανας στανταρντ...και μην ξεχασουμε οτι οι στρατ ειναι και λαχειο αλλα πανω κατω αυτα παιζουν προσωπικη μου αποψη

 

6.fenter japan vintage...πολλες εχουν βγει καλυτερες απο πολλες αμερικανες...ειχα ενα μπρατσο μια φορα αγορασει...ηταν 70ς...εχω  2 πανακριβες αμερικανες τετοιο μπρατσο με τετοιο sustain να νιωθεις την καθε νοτα να διαπερνα το μανικι και οχι να χανεται δεν εχω ξαναπαιξει...

 

gibson les paul studio

 

ενταξει δεν λεω καλο οργανακι την κανει την δουλιτσα του με καλο ενισχυτη αλλα λειπει πολυ το καλο φινιρισμα

 

οποτε τι παιρνει κανεις

 

 

1.epiphone lespaul custom

 

σουπερ φινιρισμα και ειδικα απο καποια μοντελα για να μην πω απ ολα σε καλο ενισχυτη μου ετρεξαν τα σαλια...πολυ καλο οργανο

 

2.ltd eclipse

 

καλα δεν το συζηταμε μονο κορεα δεν θυμιζει το οργανο...σουπερ εμφανιση και σουπερ φινιρισμα...και φυσικα αφου εχουμε ενεργους μαγνητες σουπερ ηχος...καταπληκτικη επιλογη

 

 

αλλες αξιολογες με το παραπανω burny,duesenberg,tokai,greco...απλα δεν γνωριζω πολλα γι αυτες...

 

fender usa telecaster standard

 

καλο ανεκδοτο αυτη η κιθαρα

τι παιρνουμε αντι να τα σκασουμε χοντρα γι αυτην?

 

1.rockinger telecaster

 

ω θεε!!τι κουκλι!! καταρχην μιλαμε με την μια για double binding!! ξερετε οτι θελουμε μια περιουσια για αμερικανα με binding? ω ναι ειναι μια πραγματικοτητα...μαγνητες?καταπληκτικοι...το ιδιο και το μανικι...με 600 ευρο εχεις μια πανεμορφη και πολυ πολυ καλη τελε

 

2.baja telecaster

 

γνωστη σε ολους και κορυφαια απ οσο λενε ,δεν την εχω δοκιμασει ακομα...

 

esp mii

 

παει ο αλλος και χτυπαει μια m2 γιατι ειναι η πιο φθηνη esp..εισαι τρελος? εχει δει με λιγο λιγοτερα φραγκα τι οργανο της ltd παιρνεις? ριξε μια ματια στα ltd  signature και μετα ελα να μου πεις

 

ltd hannemann,rob arnold,truckster,kh-2,adler,laiho(σουπερ) .lynch(κουκλαρα)

 

μιλαμε για καταπληκτικα οργανα σε ολους τους τομεις και φινιρισμα και καλουδια κιθαρας που παραπεμπει σε κιθαρες πολυ ανωτερες απο esp mii

 

ακομα mii θες? ε τι να σου πω...

 

jackson usa

 

ειχα 2..καλα  αλλα πολυ βαρια οργανα...τι πληρωνεις? την ιστορια,το μπρατσο που ειναι εβενος και το binding στο μπρατσο...χανει απ τους στοκ μαγνητες αρκετα...

 

καλυτερα μια γιαπωνεζα δεν αξιζει να ξεπερασεις τα 2 χιλιαρικα για να εχεις jackson... ειδικα μια rr5 που ειχα παιξει ειναι και κουκλα και πολυ καλο ηχο και φινιρισμα εχει...μην τρελενεσαι δικε μου...

 

αυτα προς το παρον...μολις θυμηθω και αλλα οργανακια και πεταλια και ενισχυτες και μαζεψω πληροφοριες θα συνεχισω...περιμενω και δικες σας αποψεις και γνωμες...

 

ξαναλεω ειναι ολα υποκειμενικα αλλα αν μαζευτουν ολα τα best value for money εδω πιστευω θα βοηθησει πολυ και τα νεα παιδια που δεν εχουν πολλα λεφτα στην τσεπη να κανουν σωστες αγορες και να καταλαβουν οτι  ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΚΙΘΑΡΑ ΤΟΝ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ γι αυτο μην ονειρευεστε σουπερ ντουπερ οργανα γιατι αν δεν μελετησετε το ιδιο θα ακουστειτε..οι διαφορες στο αυτι και στο χερι ερχονται με τον καιρο...και παλι δεν τις διακρινουν ολοι...γι αυτο γλιτωστε τουλαχιστον λεφτα η αναβαθμιστε μ αυτα που σας περισσεψαν τον εξοπλισμο σας και μελετηστε...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...μακαρόνια vengola...υπερεκτιμημενα!!!! Προτιμήστε μακαρόνια με κιμά, value for money...

Sorry φίλε μου αλλά τέτοιο είναι αυτό το θέμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω θα προτεινω μια σειρα εφφε με true bypass, μεταλλικα κουτια & βυσματα και απιστευτα καλο ηχο για τα λεφτα της (γυρω στα 30 ευρω το πεταλακι).. τα danelectro cool cat

 

ειδικα το transparent overdrive και το fuzz

 

απο κιθαρες, καλη φθηνη λυση θεωρω μια μεταχειρισμενη partcaster, και ανεβαινοντας στα λεφτα μια γιαπωνεζικη fender. επισης απο φθηνοτερα οργανα μου αρεσουν οι epiphone, και απο αποψεως κατασκευης, και απο ηχο.. και προσωπικα προτιμω τις μεταχειρισμενες κιθαρες (οχι μονο για το οικονομικο).

 

απο ενισχυτες, σε πολυ λιγα λεφτα θα διαλεγα ενα μεταχειρισμενο solid state fender (βρισκεις με 100-200 ευρω). ανεβαινοντας, θα αγοραζα εναν μικρο λαμπατο, οχι λιγοτερο απο 15-20 watt (ωστε να δινει καθαρο ηχο χωρις breakup σε δυνατες εντασεις).. βεβαια ασχολουμαι με καθαρο ηχο κυριως - για πιο σκληρα παιξιματα θα πηγαινα σε ibanez για κιθαρες, για ενισχυτες δεν το χω ψαξει  :(

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις όλες αυτές τις κιθάρες κ εχεις βγάλει τα συμπεράσματα η είναι αποψεις που έχουν διατυπωθεί στο forum ? κ εγω partcaster με rockinger κομμάτια έχω σχεδόν ενα χρόνο τώρα αλλά συμπεράσματα δεν μπορώ να βγάλω μιας κ με 5-10 λεπτά που θα παίξω κάποια άλλη κιθάρα δεν μπορώ να βγάλω μέτρο σύγκρισης ποιότητας.Ειναι κ τι σε βολεύει στο κατω κάτω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό posting είναι, επιεικώς χαρακτηριζόμενο ελλιπέστατο, και ως εκ τούτου ο σχολιασμός του κατ' εμέ δεν χρήζει ανάλυσης και ανάδρασης.

 

Απλώς να επισημάνω ότι επαναλαμβανόμενες εκφράσεις του τύπου "τι να πω, τι να πούμε, γνωστή σε όλους, σε όλους γνωστή, αυτά για τον μύθο (μέσα σε μία πρόταση), καλό οργανάκι" μάλλον πλήττουν οιαδήποτε εναπομείνουσα εγκυρότητα μίας επιδερμικότατης αναφοράς η οποία μάλλον πάσχει και από εκτενές εμπειρικό υπόβαθρο.

 

IMHO but YMMV......  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερα οτι θα γινει αυτο...κατανταει βαρετο σε οτι ποστ σχεδον ανοιχτει..αν δεν σ αρεσει μην το διαβαζεις...

 

δεν εχει σκοπο να κανει την τελεια παρουσιαση οργανων αυτο το ποστ γιατι δεν μπορει να αντικαταστισει ο γραπτος λογος το αυτι και το χερι κανενος

 

ο σκοπος ειναι να πονηρεψει τους υποψηφιους αγοραστες να βρουν τροπο να παρουν το καλυτερο για τα λεφτα τους και να μπουν στο τρυπακι να πουν στον μαγαζατορα να τους αφησει να δοκιμασουν και μια φθηνοτερη κιθαρα  που χωρις το ποστ αυτο μπορει να μην σκεφτονταν ποτε και να την ειχαν ηδη απορριψει...

 

και επειδη ημουν κι εγω πιτσιρικας και νομιζα πως σε μια ακριβη κιθαρα κρυβεται το μυστικο οταν βρηκα τα χρηματα να πραγματοποιησω καποια νεανικα ονειρα τοτε καταλαβα οτι ημουν 100% λαθος...

 

αυτο θελω να περασω κυριως στα νεα παιδια στο αθλημα που αγχωνονται και προβληματιζονται και δεν βγαινουν για καφε για να βαζουν ευρο ευρο στην ακρη να παρουν κατι πανακριβο...θελω να δουν οτι αν μελετησουν και παρουν κατι μετριο σε τιμη μπορουν να ακουγονται εξαιρετικα...

 

αυτο ειναι ολο αλλα ας μην το συνεχισουμε...το παραπανω ποστ σου ειναι προκλητικο ειπαμε και πριν ασε αυτους που θελουν να μιλησουν γιατι ενδιαφερομαι κι εγω να διευρυνω τις γνωσεις μου παρα να σου απανταω καθε  λιγο...

 

σε παρακαλω μην μου χαλας το ποστ...ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου