Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για τα best value for money κιθαριστικά


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εύγε treloagori γραψε εσύ τις εντυπώσεις σου και τις παρατηρήσεις σωστά και ταπεινά και άσε τους ψαγμένους να διαβάζουν συνεντεύξεις του "έμπειρου" Mr. X

 

Πριν λίγο καιρό αγόρασα μια Gibson LP Studio σε άριστη κατάσταση και στη μισή τιμή καινούργιας και εξεπλάγην με τον ήχο και το playability του οργάνου. Μπορεί για κάποιους να είναι μάπα κιθαρόνι και με φτηνιάρικο ήχο, αλλά αυτός ο φτηνιάρικος ήχος είναι που με έφτιαξε και στην τελική δίνει Ροκ χαρακτήρα. Ποσός με ενδιαφέρει αν αρέσει στον τάδε μέσα στο Noiz που ξοδεύει 20 μισθούς να αγοράσει top-end-highquality-of-woods κιθάρα. Αν σου κάνει πάρτο. Έχουμε ξεφυγει εντελώς και το αναδείξαμε σε επιστήμη

 

Πιστεύω αν δεν έχεις το budget να αγοράσεις την κιθάρα που ονειρεύεσαι το καλλίτερο είναι να κοιτάς μήπως πάρει το μάτι σου μια μεταχειρισμένη αρκεί να είναι σε καλή κατασταση στα specs που ζητάς και στην ανάλογη τιμή. Θέλει και αυτό όμως προσοχή.

 

ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΟΡΓΑΝΑ!

 

 

...στο πλοίο της αγάπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια, ο φιλος που ποσταρε το θεμα εξηγει οτι ειναι υποκειμενικο το ολο θεμα. Αυτο τα λεει ολα. Για καποιους καλυτερα κατι Κορεατικο και Γιαπωνεζικο αντι για Αμερικανικο, κανοντας και 'μια στο τοσο'  αλλαγουλα σε κανα μαγνητη. Αλλοι θελουν το ακραια αυθεντικο και αμερικανικο. Ειναι σαν ηθικη ικανοποιηση περα απο την αξια προς τιμη. Καλο ποστ, καλο ειναι να ακουγονται ολες οι γνωμες και επισης γιατι δεν τα ξερουν ολοι ολα εδω μεσα, και υπαρχουν φιλοι μας που θα ηθελαν να διαβασουν τετοια θεματακια και να μην χανονται μεσα σε ατελειωτα ποστ απο εξειδικευμενα θεματα και ξερολες. Καλο ποστ φιλε.

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) IMHO but YMMV...... Σε ελεύθερη μετάφραση "Κατά την ταπεινή μου άποψη και η δική σας μπορεί να είναι διαφορετική". Δεν σχολίασα τι λέει το review αλλά πως τα λέει. Αν το βρίσκετε εσείς, μέσα σε αυτό το συγκεκριμένο forum, με τις συζητήσεις που έχουν γίνει και με τους ανθρώπους που συμμετέχουν, διαφωτιστικό, καλά κάνετε και λόγος δεν μου πέφτει.

 

Β)

το ξερα οτι θα γινει αυτο...κατανταει βαρετο σε οτι ποστ σχεδον ανοιχτει..αν δεν σ αρεσει μην το διαβαζεις...

σε παρακαλω μην μου χαλας το ποστ...ευχαριστω...

Σοβαρά έχεις την εντύπωση ότι περιμένω να ανοίξεις thread για να στο χαλάσω; Άλλη δουλειά δεν είχα; Αν έδωσα τέτοια εντύπωση ζητώ συγγνώμη και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο κάνεις λάθος.

 

Γ)

Audioκωστα, μεγάλε εσύ επιστήμονα..

Καλώς ήρθες, αλλά δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις και ας το κρατήσουμε έτσι. Η ειρωνία δεν είναι αποδεκτή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ο φιλος που ποσταρε το θεμα εξηγει οτι ειναι υποκειμενικο το ολο θεμα.

Γι αυτό και εγώ έγραψα για τα μακαρόνια...ας μας εξηγήσει τώρα ο treloagori, τι σημαίνει value for money

 

...και τελος θελω να σβησω αυτην την φημη που υπαρχει μεταξυ αμερικανικων και μεξικανικων,γιαπωνεζικων ακομα και κινεζικων προιοντων γιατι πιστευω πως σημερα η εχει πεσει η ποιοτητα των αμερικανικων η εχει ανεβει η ποιοτητα των αλλων...

Σίγουρα τα κινέζικα έχουν τρελλή μεταπωλητική αξία...το απόλυτο value for money. Eίμαι σίγουρος ότι με τα γραφόμενά σου, έσβυσες τη φήμη!!!!

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι δεν είναι δυνατόν με τα μικρά δικά μας κριτήρια...να ισοπεδώνουμε τα πάντα, απλά για να γεμίζουμε σελίδες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audioκωστα καλώς σε βρήκα ειλικρινά. Αν ψάχνεις για ειρωνία πάντως θα βρείς στη Απάντηση 6 αυτου του post.

 

Γι αυτό και εγώ έγραψα για τα μακαρόνια...ας μας εξηγήσει τώρα ο treloagori, τι σημαίνει value for money

Σίγουρα τα κινέζικα έχουν τρελλή μεταπωλητική αξία...το απόλυτο value for money. Eίμαι σίγουρος ότι με τα γραφόμενά σου, έσβυσες τη φήμη!!!!

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι δεν είναι δυνατόν με τα μικρά δικά μας κριτήρια...να ισοπεδώνουμε τα πάντα, απλά για να γεμίζουμε σελίδες...

 

Marathon φίλε μου αν πάρουμε υπ'οψην τα δικά σου κριτήρια όλοι μέσα στο φόρουμ τότε φαληρίσαμε.

 

'Ισως αν ο τίτλος του θέματος να άλλαζε σε "Απόψεις για τα best value for ΧΧΧ euros κιθαριστικά" να γέμιζε το ποστ με ουσιώδης απαντήσεις και όχι μακαρονάδες

...στο πλοίο της αγάπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon φίλε μου αν πάρουμε υπ'οψην τα δικά σου κριτήρια όλοι μέσα στο φόρουμ τότε φαληρίσαμε.

Αγαπητέ μου φίλε...θύμισέ μου ποιά είναι τα δικά μου κριτήρια και εξήγησέ μου γιατί φαληρίσες (όχι φαληρίσαμε, εκτός και εάν πιστεύεις ότι με 5 posts αντιπροσωπεύεις το forum)...ένα search θα σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι μαζί μου, δεν θα φαληρίσεις ποτέ!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audioκωστα καλώς σε βρήκα ειλικρινά. Αν ψάχνεις για ειρωνία πάντως θα βρείς στη Απάντηση 6 αυτου του post.

Kαι για να μην μπερδεύεσαι. Στην απάντηση 6 δεν υπάρχει στάλα ειρωνίας. Είναι μία συλλήβδην απόρριψη του τρόπου τεκμηρίωσης (; ) των κριτικών(; ) του treloagori.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφ...γιατι παρεξηγουμαστε ρε παιδια ετσι? εχω γραψει και σε ξενα φορουμ και ολα καλα..στην ελλαδα μια ζωη θα υπαρχει ο ειρωνας , ο εξυπνακιας ο παντογνωστης...

 

δεν ειπα οτι τα κορεατικα ειναι καλυτερα απο αμερικανικα...γι αυτο και στα συγκριτικα μου λεω συγκεκριμενα μοντελα...συγκρινα αμερικανα φεντερ με μεξικανα αλλα συγκεκριμενο  μοντελο με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα οχι οποιαδηποτε μεξικανα..

 

τωρα τα κορεατικα τα κινεζικα θα τα συγκρινω μεταξυ τους και οχι με αμερικανικα...εγω απλα λεω οτι πολλα λιγο φθηοντερα μοντελα φορτωμενα με καλουδια απο χωρες με χαμηλο κοστος παραγωγης μπορουν να αποδωσουν καλυτερα απο στανταρντ μοντελα πιο εξελιγμενων χωρων παραγωγης και φυσικα ακριβοτερα...

 

γι αυτο θα το πω και παλι αναφερομαι στο μοντελο που αν σκεφτεσαι να αγορασεις με το maximum budget που εχεις τι θα επρεπε να κοιταξεις ακομα μπας και γλιτωσεις φραγκα και εχεις και καλυτερο αποτελεσμα...τοσο απλο γιατι το συζηταμε ακομα και χαλαμε το ποστ ρε παιδια?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τοσο απλο γιατι το συζηταμε ακομα και χαλαμε το ποστ ρε παιδια?

Ούτε τόσο απλό είναι (εκτός εάν δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις...θα σβύσω το μύθο...) ούτε σαφές ήταν το θέμα σου. Και στην Ελλάδα δεν είμαστε όλοι ο ειρωνας , ο εξυπνακιας ο παντογνωστης...καμμιά φορά είμαστε ο ξερόλας...

τα μακαρόνια ήταν ένα απλό παράδειγμα, και δεν νομίζω ότι ούτε ο audiοkostas ήταν αγενής.

Και για να κάνω το παράδειγμα λίγο πιό σύνθετο...

Εάν αφαιρέσεις τη μεταπωλητική αξία (που φαίνεται να μην υπολογίζεις καθόλου), η δικιά μου γνώμη είναι ότι δεν αξίζει να αγοράσεις καμμία Fender, από κανένα μέρος του κόσμου, όταν με λιγότερα λεφτά μπορείς να φτιάξεις την καλύτερη Fender του κόσμου. Αυτό δεν είναι value for money? Τι λές

Αυτή η λογική δεν αναιρεί όλο το post σου?

 

Προφανώς και δεν έχω δίκαιο, αλλά δεν φαίνεται σαν να έχω? ;D

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου