Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οριστε μια πολυ καλη λυση.

Οικονομικη και τα λεφτα του τα αξιζει περα για περα.

Και απο watt ειναι ο,τι πρεπει και ο ηχος του αξιοπρεπεστατος.

Πιστευω με αυτα τα λεφτα δεν υπαρχει κατι καλυτερο να παρεις

 

http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_backline_bl112_basscombo.htm

 

Συμφωνω για τον gallien krueger ,πολυ καλoς ενισχυτης κι αν θες χτυπας κι αυτον http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_bl115.htm που εχει κι 15αρι.

 

Επισης για τους Behringer που σκεφτοσουν σου προτεινω να μην το κανεις, θα το μετανιωσεις που δεν πηρες τον GK στα ιδια λεφτα.

 

Εγω εχω http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl1800.htm που ειναι ιδιος με αυτον που ειχες ποσταρει απλως δεν εχει ηχειο με αλουμινενιο κωνο(Ακουγεται επισης οτι ειναι αναξιοπιστα-κακα ηχεια με τα αλουμινενια της behringer).Προβληματα αξιοπιστιας δεν μου εχει παρουσιασει κι φαινεται αρκετα καλοφτιαγμενος (με εξεραιση τα knobs).Απο αποψη εντασης ειναι αρκετα δυνατος κι βγαζεις αρκετα ανετα προβα  (κι τον εχεις κι σε live ως monitor )(σιγουρα οχι 180 watt αλλα με βαση κι αλλους ενισχυτες που εχω παιξει-δοκιμασει πρεπει να ειναι γυρω στα 140).Τωρα κι αποψη ηχου μετρια πραγματα (σε καμια περιπτωση μην θεωρησεις πλεονεκτημα το Dιstortion καναλι-Ειναι απλως ΑΧΡΗΣΤΟ).

 

οσο για τους warwick που σε συμβουλεψε καποιος παραπανω η αποψη μου ειναι οτι ειναι καλοι αλλα ειναι πολυ προσανατολισμενοι σε μοντερνους ηχους(slap).

 

Η συμβουλη μου ειναι πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα να τον ακουσεις με το δικο σου μπασο-πεταλια κι να αποφασισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν καταλαβα καλα εννοεις πως ενας ενισχυτης κιθαρας στα 100βατ ακουγεται το ιδιο δυνατα με εναν ενισχυτη μπασου στα 300βατ.

σωστα?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ειναι δηλαδη, για εξηγησε μου φιλε μου???

 

Να εξηγησω εγω:

 

Τα watt ειναι watt, δεν υπαρχουν watt κιθαρας και watt μπασου (οπως επισης δεν υπαρχουν "λαμπατα watt", αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Το ζητημα ειναι οτι οι χαμηλες συχνοτητες "τρωνε" περισσοτερα watt για να αναπαραχθουν, αρα στο μπασο θελουμε μεγαλυτερη ισχυ για να ακουστουμε (το 3:1 θεωρειται πραγματι μια καλη αναλογια αλλα παιζουν ρολο παρα πολλα αλλα πραγματα).

 

Τωρα το οτι η Behringer ειναι γενναιοδορη με τα watt που δινει στα χαρτια δε χρειαζεται να εχω παιξει με τον συγκεκριμενο ενισχυτη για να το ξερω, διοτι εχει να κανει με ενα πολυ απλο γεγονος: Η Behringer δινει τα watt της σε peak rating, ενω σχεδον ολοι οι αλλοι κατασκευαστες σε RMS. Το peak rating μπορει να ειναι διπλασιο και τριπλασιο του RMS (στην ουσια οσο θελουμε μπορει να ειναι).

 

Να ξαναπω παρ'ολα αυτα οτι, ακομα και οταν δινονται σε RMS, τα watt ενος ενισχυτη πολυ λιγα μας λενε για το τι ενταση βγαζει στην πραγματικοτητα. Παιζουν πολυ σημαντικοτερο ρολο αλλοι παραγοντες που σπανιοτατα σκοτιζονται να δωσουν με σαφηνεια οι κατασκευαστες.

 

Αν ξαναδιαβασεις το post μου, θα προσεξεις οτι πουθενα δεν ειπα οτι ο Behringer ειναι κακος ενισχυτης. Απλα, επειδη πιστευω οτι καλο ειναι να ξερουμε οσα περισσοτερα πραγματα γινεται σε σχεση με το τι αγοραζουμε, να δωσω ενα δεδομενο που μπορει να βοηθησει στην επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic:

Τα watt που δίνει η behringer είναι στην ουσία watt δια ρίζα 2 για να βγάλεις τα RMS... Όπως και σε όλα τα μηχανήματα που δίνουν watt σε pick to pick διακύμανση...

(τουλάχιστον αυτό το εργαστήριο το πέρασα!!!)

Από κει και πέρα η αναλογία 3:1 δεν ξέρω αν είναι μετρημένη κάπου αλλά παιχτικά ισχύει σε αρκετά μεγάλο βαθμό του τύπου θες τουλάχιστον 100 watt στο μπάσο για να είσαι καλά και 200 για να είσαι άνετος... Εγώ με τα 125 πάντως είμαι αρκετά καλυμμένος...

Ontopic:

Εγώ θα πρότεινα gallien krueger γιατί αυτόν έχω και αυτόν εμπιστεύομαι... Μου αρέσει πολύ ο ήχος τους όπου και αν έχω παίξει... Και με ένα service κάθε 1-1.5 χρόνο με βγάζει σούπερ για τα 10-15 lives που κάνω το χρόνο... Και από θέμα πρόβας μια χαρά με βγάζει γενικά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχην sorry που συνεχιζω το off-topic

 

Ontopic:

Εγώ θα πρότεινα gallien krueger γιατί αυτόν έχω και αυτόν εμπιστεύομαι... Μου αρέσει πολύ ο ήχος τους όπου και αν έχω παίξει... Και με ένα service κάθε 1-1.5 χρόνο με βγάζει σούπερ για τα 10-15 lives που κάνω το χρόνο... Και από θέμα πρόβας μια χαρά με βγάζει γενικά...

 

Οταν λες service τι εννοεις???(Για αυτον τον ενισχυτη μιλαμε http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_backline_bl112_basscombo.htm???)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγησω εγω:

 

Τα watt ειναι watt, δεν υπαρχουν watt κιθαρας και watt μπασου (οπως επισης δεν υπαρχουν "λαμπατα watt", αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Το ζητημα ειναι οτι οι χαμηλες συχνοτητες "τρωνε" περισσοτερα watt για να αναπαραχθουν, αρα στο μπασο θελουμε μεγαλυτερη ισχυ για να ακουστουμε (το 3:1 θεωρειται πραγματι μια καλη αναλογια αλλα παιζουν ρολο παρα πολλα αλλα πραγματα).

 

Δεν ειπα εγω φιλε μου οτι το βατ δεν ειναι βατ, αυτα που λες εσυ λεω και γω (στο περιπου δηλαδη).

Το παιδι αρχικα ζηταει ενα εργαλειο δυνατο, και εχει αμφιβολιες για τα Behringer για το αν ειναι αξιοπιστα.

Και γω ειχα τετοιες αμφιβολιες, αλλα περνωντας ενα τετοιο (δεν ειμαι μπασιστας, αλλα καπου καπου τον κανω  ;D) και ακουγοντας πριν και αλλα (πχ line 6 στα 140 βατ, με 12/αρι μεγαφωνο), και αφου δεν διεθετα ενα χιλιαρικο για κατι Αμερικανικο, καταλαβα οτι ηταν πολυ καλο για την δουλεια που το ηθελα. Ενα αλλο πχ με 12/αρι μεγαφωνο (χαμηλωτερης εντασιακης κλασης δηλαδη), δεν θα με εφτανε.

Δεν με απασχολει αν εχει 300 βατ η 250 η αν τα βατ του ειναι βατ/ριζα 2.

Εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι με βγαζει οπου επαιξα μεχρι τωρα, και με βγαζει ΚΑΛΑ  και με φοβερα αποθεματα ισχυος.

Μια κλανια 100 βατ με 12/αρι ηχειο δεν σε βγαζει πουθενα.

Οσο για τα περι ποιοτητας, ολα αυτα που προτεινετε, στο περιπου ειναι ιδια και ειναι ολα μετρια. Κινεζικα ειναι ολα.

Αν προσεξεις εκει στη φωτο που εχω βαλει, δεν εχω τιποτε Κινεζικο, ο peavey ειναι Αμερικανικος  ο μαρσαλ ειναι εγγλεζικος και ο αλλος Ιταλικος. Μονο ο Behringer ειναι Κινεζικος αλλα τελικα με βγαζει μια χαρα.

Αυτο θελω να πω οτι ειναι αξιοπιστο μηχανημα και αν το ακουσει ο φιλος και του αρεσει, να τον παρει χωρις αμφιβολια.

Και αφου διαθετει και μεχρι 300 γιουρα, μπορει να παρει εναν σαν το δικο μου και να κανει τη δουλεια του οπου αυτος θελει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν καιρό έψαξα στο harmony-central.com για σχόλια για τους ενισχυτές μπάσου της behringer, αυτούς ακριβώς που συζητάμε εδώ

 

βρήκα πολλά άτομα (κατόχους) να λένε ακριβώς αυτό, ότι περίμεναν να ακούγεται σαφώς πιο δυνατά με βάση τα βατ που έδινε η εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω κ με την προταση του RSX 667 για τον GK με τα 175W. ειναι το ιδιο με τον κατοσταρη απο κει κ περα εξαρταται ποσα φραγκα μπορεις να δωσεις κ για τι ενταση τον θες. παντως η συγκρκριμενη σειρα Backline της GK ειναι χιλιοδοκιμασμενη κ δεν θα μετανοιωσεις με την αγορα.

με την behringer απλα μην ασχολεισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου