Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση παλιάς Jackson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

 

Έχω μία Jackson JS20, πρέπει (99%) να είναι αυτή: http://www.thomann.de/gb/jackson_js20_tb_w_b_stock.htm

 

Την έχω περίπου 10 χρόνια, παιγμένη λίγο, δεν την πρόσεχα και τώρα είναι διαλυμένη. Για συναισθηματικούς λόγους (και για πρακτικούς μιας κ πιάνει δεν πιάνει 100ευρω) θέλω να την κρατήσω και να την συμμαζέψω και να την έχω για μεταλλιές.

 

Τα τάστα είναι οκ. Θέλω καινούργιο nut, μαγνήτες, πιθανότατα κλειδιά, και σίγουρα γέφυρα. Το τρέμολο δε με ενδιαφέρει, δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω αλλά η γέφυρα που έχει εκτός από φαγωμένες βίδες/βόλτες κλπ δεν είναι και πολύ καλή (sustain κλπ). Θέλω και "κουμπιά" για τα ποτενσιόμετρα (τώρα έχει μόνο τις βάσεις τους, τα κεφάλια έχουν ξεβιδωθεί και χαθεί εδώ και καιρό).

 

Αυτά περίπου. Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για το τί εξαρτήματα να βάλω (συγκεκριμένα, πχ γέφυρα "τάδε"), από πού μπορώ να τα αγοράσω (internet, μαγαζιά) και οτιδήποτε άλλο κρίνετε άξιο αναφοράς. Μαγνήτες λέω να πάρω από τις αγγελίες μας. Τις εργασίες σκοπεύω να τις κάνω μόνος μου, για μείωση κόστους και για να μάθω.

 

Ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

προτεινω να βαλεις τους emg η τους blackouts που ειναι ακτιβ και θα παιξουν ωραια...

κλειδια βαλε γκοτοκ , κουμπια για τα ποντεσιομετρα ειναι το λιγοτερο και πανευκολο να βρεις πολλες επιλογες στον τομαν. τωρα εκει με την γεφυρα και τα τρεμολα με μπερδεψες λιγο... τι εννοεις τρεμολο ? και τι γεφυρα ? παντως ολα οσα ψαχνεις μπορεις να τα βρεις στον τομαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παρούσα γέφυρα έχει τρέμολο, το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και ούτε πρόκειται. Όπως φαίνεται και στη φοτό δεν είναι floyd rose. Ήτε η καινούργια γέφυρα έχει τρέμολο ήτε όχι, δε με πειράζει, αυτό εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα... οκ παντως αφου τωρα η κιθαρα σου εχει vintage τρεμολο δεν νομιζω οτι γινεται να μπει μια απλη γεφυρα τυπου λες πολ . αν και υπαρχουν και γεφυρες που ειναι σε οψη σαν τις βιντατζ αλλα δεν κουνιουνται... ομως και παλι σε αυτο δεν ξερω αν ειναι 2 σημειων οπως ειναι το δικο σου γιατι νομιζω πως αυτες που λεω πρεπει να εχουν παραπανω... βιδες... μαλλον 4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα... οκ παντως αφου τωρα η κιθαρα σου εχει vintage τρεμολο δεν νομιζω οτι γινεται να μπει μια απλη γεφυρα τυπου λες πολ .

Mια τέτοια μπαίνει όμως

http://www.guitarsupplies.nl/index.php?item=gotoh-gtc102-chrome&action=article&group_id=20000014&aid=787&lang=EN

Και κρύβει και τις 6 τρύπες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν καίγομαι για τη γέφυρα, ας είναι κάτι απλό, φτηνό και καλό. Για να βρω γέφυρα θα πρέπει να την ξεβιδώσω, να μετρήσω αποστάσεις κλπ ή υπάρχει τυποποίηση? Τι γέφυρα θα μου προτείνατε συγκεκριμένα?

 

(από το pc της δουλειάς δε μπορώ να μπω στο guitarfetish γιατί έχει το fetish στον τίτλο... θα το δω σπίτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν καίγομαι για τη γέφυρα, ας είναι κάτι απλό, φτηνό και καλό. Για να βρω γέφυρα θα πρέπει να την ξεβιδώσω, να μετρήσω αποστάσεις κλπ ή υπάρχει τυποποίηση? Τι γέφυρα θα μου προτείνατε συγκεκριμένα?

H συγκεκριμένη που σου έστειλα έχει σχεδιάγραμμα οπότε αποκλείεται να κάνεις λάθος.

Για πιό φτηνά, πάρε με 16 ευρώ...!

http://www.guitarsupplies.nl/index.php?item=standard-bridge-chrome&action=article&group_id=20000017&aid=1563&lang=EN

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.

 

Γενικά αξίζει να βάλω κάτι αξιοπρεπές πάνω στη συγκεκριμένη κιθάρα ή να πάω για τα φτηνότερα? Μπορεί να παίζει γαμάτα ή όπως κ να έχει θα είναι μέτρια?

 

(πχ αν βάλω την gotoh με τα 42 ευρώ θα έχει σημαντική διαφορά από την άλλη με τα 16ευρω?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αξίζει να βάλω κάτι αξιοπρεπές πάνω στη συγκεκριμένη κιθάρα ή να πάω για τα φτηνότερα? Μπορεί να παίζει γαμάτα ή όπως κ να έχει θα είναι μέτρια?

Η κιθάρα σου κοστίζει(όπως βλέπω) 231 ευρώ...

Εάν είσαι της σχολής ότι το σώμα δεν παίζει μεγάλο ρόλο στον ήχο και το μπράτσο της ειναι καλό, και θές να παίζει γαμάτα...ότι πληρώνεις πέρνεις.

Υπάρχουν μαγνήτες με 30 ευρώ και με 300 ευρώ...κάποια διαφορά θα έχουν, δεν νομίζεις?

Εάν είσαι της άλλης σχολής, μην ξεπεράσεις τα 100 ευρώ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου