Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση παλιάς Jackson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα ξυλα ειναι indian cedro wood

 

Το θεμα ειναι οτι μ αυτα τα ξυλα οι duncans ως passive θα την παλευουν γενικα?? Αξιζει η αλλαγη ή ειναι προτιμότεροι οι emg?  ???

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@Costas

Έχω κ εγώ μεγάλο πρόβλημα με τη μόνωση, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου ή θέλει μάστορα? Κανένα τουτόριαλ στο νετ?

 

Επίσης Costa, υπάρχει πουθενά στο νετ (πχ μαησπέης) ηχογραφημένη η κιθάρα σου, να δω πως ακούγονται οι SD?

 

Θα ήθελα να έχω (για αρχή) έναν ήχο κοντά σε αυτόν των EMG 60/81 αλλά η κιθάρα μου έχει H-S-S θέσεις. Τί προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σόρυ παιδιά, λείπω στον Αυλώνα γι' αυτό και η αργοπορεία.

Καταρχάς στο θέμα μαγνητών λοιπόν. Σ' αυτή την Jackson έχω δοκιμάσει και τον EMG 81 και τον EMG 89 και δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. Ο ήχος έβγαινε πολύ τυποποιημένος κατά κάποιο τρόπο. Τα ξύλα της δεν είναι άσχημα. Μια χαρά τα βρίσκω. Γι' αυτό δοκίμασα την λύση των Duncans. O JB είναι για 'μένα ο απόλυτος μαγνήτης. Έχει την τέλεια ισορροπία, αντιδρά εξίσου καλά στο distortion και στα καθαρά παιξίματα και ελέγχεται εύκολα. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Όπως ανέφερα το τελευταίο μας album το ηχογράφησα μ' αυτό το όργανο σε Β standard κούρδισμα και πήρα αυτό ακριβώς που ήθελα (apropos παίζουμε grindcore). Κλιπάκια έχω αλλά θα προτιμούσα να μην ανεβάσω πριν κυκλοφορήσει η δουλειά μας και νομίζω πως το κατανοείτε αυτό.

 

Τώρα όσον αφορά στην γείωση. Προτείνω στο παλικάρι που έχει πρόβλημα να την πάει σ' έναν μάστορα και να του περάσει στον χώρο τον ηλεκτρικών ένα μονωτικό kit. Πρόκειται για ένα υλικό σαν αλουμινόχαρτο στο οποίο εσωκλείονται όλα τα ηλεκτρικά με αποτέλεσμα το όργανο να μην βγάζει κιχ. Η δουλειά είναι περίπου ένα 30άρι, αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε κοστα μοιαζει με τη δικη μου. φυσικα χωρις της μοντιφες σου.

 

 

Ναι φίλε όντως, πρόκειται για όργανα της ίδιας σειράς. Αν πότε πότε σου περισσεύει κανά φραγκάκι αξίζει να το ρίχνεις πάνω. Ειδικά σου προτείνω να αλλάξεις το τρέμολό της όποτε και όταν μπορέσεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια κωστα.

jb+jazz εχω στην Jackson ke3 και θεριζουν. Αναμεσα βεβαια σε emg-duncan δεν υπαρχει νικητης. Απλα διαφορετικος ηχος.

 

Εχω και εγω μια Jackson performer made in Japan η οποια ειναι σε φαση ολικου service.

 

Οι μαμα μαγνητες εχουν παρει ποδι οπως και τα ηλεκτρικα οπου μπηκαν νεα καθως και μονωτικο κιτ που λεει ο Costas.

Τremolo δεν εχω αλλαξει αλλα με αυτα τα χρηματα λιγο δυσκολο το βλεπω.

Μαγνητες μπηκαν στην neck ενας bc rich απο κιθαρα τελη των 80s στην mid μπηκε ενα καπακι μαυρο και ο single coil την εκανε για αλλες παραλιες και στην θεση bridge μπηκε ενας σπανιος μαγνητης Carvin υπερβολικα high gain. Ισως ο πιο high gain που εχω ακουσει.

Καθαρα η κιθαρα δεν εχει. Στο καθαρο καναλι του bugera παιζει ac/dc. Στο βρωμικο θεριζει.

 

 

 

Φωτος:

 

p1120503.th.jpg

p1120501p.th.jpg

p1120500.th.jpg

 

 

Μεχρι πριν λιγο καιρο η κιθαρα ειχα σκοπο να γινει project με εναν hum στην θεση bridge, οι αλλες θεσεις να στοκαριστουν και να βαφτει εκ νεου σε αλλο χρωμα αλλα δυσκολοι καιροι για τετοιες ταρζανιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε όντως, πρόκειται για όργανα της ίδιας σειράς. Αν πότε πότε σου περισσεύει κανά φραγκάκι αξίζει να το ρίχνεις πάνω. Ειδικά σου προτείνω να αλλάξεις το τρέμολό της όποτε και όταν μπορέσεις  :)

σιγουρα κατι παραπανω ξερεις εφοσον εχεις αλλαξει τρεμολο αλλα το jackson tremolo που εχει η κιθαρα μου φαινετε καλυτερο απο το lisence που εχουν καποιες  αλλες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια κωστα.

jb+jazz εχω στην Jackson ke3 και θεριζουν. Αναμεσα βεβαια σε emg-duncan δεν υπαρχει νικητης. Απλα διαφορετικος ηχος.

 

Εχω και εγω μια Jackson performer made in Japan η οποια ειναι σε φαση ολικου service.

 

Οι μαμα μαγνητες εχουν παρει ποδι οπως και τα ηλεκτρικα οπου μπηκαν νεα καθως και μονωτικο κιτ που λεει ο Costas.

Τremolo δεν εχω αλλαξει αλλα με αυτα τα χρηματα λιγο δυσκολο το βλεπω.

Μαγνητες μπηκαν στην neck ενας bc rich απο κιθαρα τελη των 80s στην mid μπηκε ενα καπακι μαυρο και ο single coil την εκανε για αλλες παραλιες και στην θεση bridge μπηκε ενας σπανιος μαγνητης Carvin υπερβολικα high gain. Ισως ο πιο high gain που εχω ακουσει.

Καθαρα η κιθαρα δεν εχει. Στο καθαρο καναλι του bugera παιζει ac/dc. Στο βρωμικο θεριζει.

 

 

Μπράβο ρε Βασίλη! Σούπερ το project σου! Ο Β.C. Rich που έβαλες στον λαιμό είναι αυτός από την Aria; Πολύ καλός φίλε για λαιμό! Και πάλι μπράβο!

 

σιγουρα κατι παραπανω ξερεις εφοσον εχεις αλλαξει τρεμολο αλλα το jackson tremolo που εχει η κιθαρα μου φαινετε καλυτερο απο το lisence που εχουν καποιες  αλλες...

 

Φίλε καλό είναι το τρέμολο αλλά αν βάλεις κάποιο Schaller θα καταλάβεις τεράστια διαφορά. Θα εμπιστεύεσαι το όργανο και θα κερδίσεις άπειρο sustain  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου