Προς το περιεχόμενο

Ανακαίνιση παλιάς Jackson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λοιπόν αυτή είναι:

Jackson Performer made in Korea (1994)

 

Πέταξα πάνω ένα αυθεντικό Schaller made in Germany (καλύτερο από το αυθεντικό Floyd Rose κατά την γνώμη μου), κόστος περίπου 300€. Απίστευτο Sustain, δεν ξεκουρδίζεται ποτέ!

 

Bridge έβαλα τον κλασικό Seymour Duncan Jeff Beck (τέλειο ζύγισμα και στα καθαρά και στα βρώμικα που με ενδιαφέρουν περισσότερο), κόστος περίπου 90€

 

Middle μπήκε ένας Seymour Duncan hot rail, κόστος περίπου 80€

 

Neck πέρασα έναν ακόμα Seymour Duncan hot rails, αλλά Tele Style, κόστος περίπου 80€

 

Η μόνωση των ηλεκτρικών, επειδή η κιθάρα βούιζε λόγω της ανύπαρκτης γείωσης, μου κόστισε επίσης κάπου 30€. Τώρα είναι super αθόρυβη.

 

Ποτενσιόμετρα και καινούρια ηλεκτρικά άλλα 50€ περίπου (αν θυμάμαι καλά).

 

Και τέλος η βαλίτσα Jackson κάπου 130€

 

Έριξα φράγκα αλλά ευχαριστήθηκα την διαδικασία και το αποτέλεσμα είναι υπέρικανοποιητικό, πραγματικά παίζει σαν ακριβό όργανο.

 

Στο μέλλον ίσως αντικαταστήσω τον middle και τον neck με 2 Seymour Duncan 59.

 

Jackson2.jpg

 

Jackson3.jpg

 

Jackson4.jpg

 

Jackson5.jpg

 

Jackson1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το λοιπόν αυτή είναι:

Jackson Performer made in Korea (1994)

 

Πέταξα πάνω ένα αυθεντικό Schaller made in Germany (καλύτερο από το αυθεντικό Floyd Rose κατά την γνώμη μου), κόστος περίπου 300€. Απίστευτο Sustain, δεν ξεκουρδίζεται ποτέ!

 

βασικα τα αυθεντικα floyd rose κατασκευαζονται απο διαφορες εταιριες μια απο αυτες ειναι και η γερμανικη schaller η οποια αναλαμβανει την κατασκευη και αριστερα μπαινει το logo της floyd rose,απλως η schaller βγαζει και αυτη floyd rose με το δικο της logo πανω,και φυσικα οπως λες και εσυ ειναι καλυτερα ακομα και απο τα original floyd rose τα οποια κατασκευαζει και παλι η schaller τα οποια ομως φερουν το λογοτυπο floyd rose

 

by the way η κιθαρα τα σπαει... ;)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη φαση η μοντιφα!  Ωραιος Κωστα!

 

Τα 700 βεβαια μπορουν να μειωθουν κατα πολυ αν σκεφτει κανεις να παρει τα ανταλλακτικα μεταχειρα. Τζαμπα πραμα πανε οι SD στο αμερικα μεταχειροι, και τρεμολα και απολλα. Το Kahlerakι το ειχα βρει 40$ ας πουμε.

Και εξαιρεσεις την OHSC Jackson και αρκεστεις σε μια thomann που ειναι μια χαρα και κοστιζει 30 ευρα αν δεν απατωμαι εισαι κυριος...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα τα αυθεντικα floyd rose κατασκευαζονται απο διαφορες εταιριες μια απο αυτες ειναι και η γερμανικη schaller η οποια αναλαμβανει την κατασκευη και αριστερα μπαινει το logo της floyd rose,απλως η schaller βγαζει και αυτη floyd rose με το δικο της logo πανω,και φυσικα οπως λες και εσυ ειναι καλυτερα ακομα και απο τα original floyd rose τα οποια κατασκευαζει και παλι η schaller τα οποια ομως φερουν το λογοτυπο floyd rose

 

by the way η κιθαρα τα σπαει... ;)

 

Ναι φίλε, το ξέρω. Ο Schaller κατασκευάζει και τα FR. Παλιότερα τα έφτιαχνε στην Γερμανία, ωστόσο τώρα τελευταία η παραγωγή έχει μεταφερθεί στην Κίνα. Τα γερμανικά φυσικά είναι και τα νούμερο ένα. Πραγματικά ήταν η πρώτη μόντα που έκανα στην κιθάρα η αλλαγή του τρέμολο και κατευθείαν έγινε άλλης κλάσης όργανο.

Thx για το κοπλιμάν κιόλας  ;)

 

Καλη φαση η μοντιφα!  Ωραιος Κωστα!

 

Τα 700 βεβαια μπορουν να μειωθουν κατα πολυ αν σκεφτει κανεις να παρει τα ανταλλακτικα μεταχειρα. Τζαμπα πραμα πανε οι SD στο αμερικα μεταχειροι, και τρεμολα και απολλα. Το Kahlerakι το ειχα βρει 40$ ας πουμε.

Και εξαιρεσεις την OHSC Jackson και αρκεστεις σε μια thomann που ειναι μια χαρα και κοστιζει 30 ευρα αν δεν απατωμαι εισαι κυριος...

 

Το ξέρω φίλε, ωστόσο η μόντα έγινε λάου λάου και δίνοντας κάθε φορά 80 και 100 ευρώ δεν μου φάνηκε βουνό. Για την original case θα διαφωνήσω όμως. Φυσικά και μπορείς να γλιτώσεις λεφτά όμως η αυθεντική βαλίτσα είναι πράγματι καταπληκτική και δεν συγκρίνεται με την Thomann. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερη δουλειά Κώστα, και πολύ προσεγμένο όργανο!

 

 

To ερώτημα προς συζήτησην (και που θα έπρεπε να απασχολεί τον φίλο μας), είναι...

σε μία κιθάρα των 230 ευρώ, ΑΞΙΖΕΙ να ρίξω 700+?

 

Ντάξει, δε σκοπεύω να δώσω και εφτά κατοστάρικα. Με αξιοπρεπή (όχι τα φτηνότερα αλλά όχι κ κάτι εξεζητημένο) εξαρτήματα μου βγαίνει κανα 80άρι ευρώ χωρις μαγνήτες. Ε πόσο να κάνουν κ οι μαγνήτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν αυτή είναι:

Jackson Performer made in Korea (1994)

 

Bridge έβαλα τον κλασικό Seymour Duncan Jeff Beck (τέλειο ζύγισμα και στα καθαρά και στα βρώμικα που με ενδιαφέρουν περισσότερο), κόστος περίπου 90€

 

Middle μπήκε ένας Seymour Duncan hot rail, κόστος περίπου 80€

 

Neck πέρασα έναν ακόμα Seymour Duncan hot rails, αλλά Tele Style, κόστος περίπου 80€

 

Έριξα φράγκα αλλά ευχαριστήθηκα την διαδικασία και το αποτέλεσμα είναι υπέρικανοποιητικό, πραγματικά παίζει σαν ακριβό όργανο.

 

Στο μέλλον ίσως αντικαταστήσω τον middle και τον neck με 2 Seymour Duncan 59.

 

 

dude (κουκλί το κιθαρόνι btw) τι ξυλα ειναι η performer?? εχω μια JS-30 Kelly και το ψιλοφοβαμαι να της ριξω απανω duncans (humbuckers)... τα ξυλα της ειναι σαν του παληκαριου π ανοιξε το θεμα...

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου