Προς το περιεχόμενο

Ηοme recordings


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα γρήγορα:

 

ένα μέλος της μπάντας μου πρέπει να αρχίσει κάποιες ηχογραφήσεις (home recordings) και η ηχογράφηση θέλουμε να είναι σε γενικές γραμμές αξιοπρεπής (κιθάρα).

 

Θα χρησιμοποιεί την E-mu 0404 USB και ένα αρκετά καλό πυκνωτικό mic της Sennheiser.

 

Θεωρείται απαραίτητη η χρήση προενίσχυσης (ώστε να βγει καλό το αποτέλεσμα)?Και αν ναι, ποιά θα προτείνατε (ανεξαρτήτος ποσού)?

 

Eπίσης για vocals recording χρειάζεται κονσόλα, σωστά? (ώστε να είναι καλό το αποτέλεσμα)

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα:

 

ένα μέλος της μπάντας μου πρέπει να αρχίσει κάποιες ηχογραφήσεις (home recordings) και η ηχογράφηση θέλουμε να είναι σε γενικές γραμμές αξιοπρεπής (κιθάρα).

 

Θα χρησιμοποιεί την E-mu 0404 USB και ένα αρκετά καλό πυκνωτικό mic της Sennheiser.

 

Θεωρείται απαραίτητη η χρήση προενίσχυσης (ώστε να βγει καλό το αποτέλεσμα)?Και αν ναι, ποιά θα προτείνατε (ανεξαρτήτος ποσού)?

 

Eπίσης για vocals recording χρειάζεται κονσόλα, σωστά? (ώστε να είναι καλό το αποτέλεσμα)

 

thanks

 

προενίσχυση έχει και η κάρτα ήχου σου ;)

 

επίσης για vocals δεν είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσεις κονσόλα. Πάλι χρησιμοποιείς την κάρτα ήχου σου (αφού έχεις πυκνωτικό ανοίγεις το phantom power της κάρτας σου).

 

Και στις 2 περιπτώσεις για να βγει καλό το αποτέλεσμα χρειάζεσαι μια καλή πηγή (ήχος από ενισχυτή κιθάρας, φωνή) και έναν καλό ηχολήπτη που θα κάνει την μίξη και θα κρίνει τι χρειάζεται και που (compressors, eq κλπ)

 

με αυτά θα βγει καλό αποτέλεσμα :)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα!

 

Πολύ ωραία.Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Μία πρόταση, επειδή θέλει ένα ακόμα πυκνωτικό μικρόφωνο?

Είναι για vocals+κιθάρα.

 

τίποτα να 'σαι καλά.

 

μέχρι πόσα σκοπεύεις να δώσεις?

πρέπει αναγκαστικά να είναι πυκνωτικό?

γιατί εγώ σκοπεύω να πάρω αυτό http://www.thomann.de/gr/shure_sm_7b_studiomikro.htm

 

που είναι πολύ καλό και σε φωνές και σε καμπίνες

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου