Προς το περιεχόμενο

χειροποίητο decal


BRAIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Stenciling πανω σε χαρτι χαλκομανιας, δηλαδη ψεκαζεις οτι ασημι/χρυσο κτλ κτλ θες με αερογραφο πανω στο χαρτι χαλκομανιας, μετα περνας λιγο microsol/microset (βελτιωτικα χαλκομανιων ειναι) πανω σε γυαλιστερη επιφανεια, βαζεις την χαλκομανια, αφου παει προς το στεγνωμα, βαζεις και αλλο υγρο, ...την αφηνεις, και τελος ψεκαζεις απο πανω με βερνικη (ΟΧΙ ΝΙΤΡΟ).

 

Αυτα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψεκασεις με βερνικι δεν υπαρχει ενδεχομενο να αλλοιωθει το χρωμα (πιο γυαλιστερο) σε καποια μερη του headstock?

στο δικο μου decal που δεν ειναι βερνικωμενο, αν κοιταξεις απο πολυ κοντα θα καταλαβεις οτι ειναι κολλημενο, αλλα δεν το βρισκω αξιο προσοχης!δεν παμε να εξαπατησουμε με το αποτελεσμα, αλλα να φερουμε την κιθαρα σε μια πιο οικεια εικονα.

βεβαια αν καποιος εχει την υπομονη να καλλωπισει το decal του, οκ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψεκασεις με βερνικι δεν υπαρχει ενδεχομενο να αλλοιωθει το χρωμα (πιο γυαλιστερο) σε καποια μερη του headstock?

στο δικο μου decal που δεν ειναι βερνικωμενο' date=' αν κοιταξεις απο πολυ κοντα θα καταλαβεις οτι ειναι κολλημενο, αλλα δεν το βρισκω αξιο προσοχης!δεν παμε να εξαπατησουμε με το αποτελεσμα, αλλα να φερουμε την κιθαρα σε μια πιο οικεια εικονα.

βεβαια αν καποιος εχει την υπομονη να καλλωπισει το decal του, οκ :lol:[/quote']

 

Εξαρταται με τι βερνικι θα ψεκασεις, το θεμα ειναι τι θες να κανεις. Πχ με προσεκτικο μασκαρισμα ακομα και την προ-1966 κατασταση φτιαχνεις και ας ειναι βερνικομενο. Ασε που εαν ξερεις λιγο απο μοντελισμο κτλ κτλ, κανεις πεπαλαιομενες χαλκομανιες κτλ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψεκασεις με βερνικι δεν υπαρχει ενδεχομενο να αλλοιωθει το χρωμα (πιο γυαλιστερο) σε καποια μερη του headstock?

στο δικο μου decal που δεν ειναι βερνικωμενο' date=' αν κοιταξεις απο πολυ κοντα θα καταλαβεις οτι ειναι κολλημενο, αλλα δεν το βρισκω αξιο προσοχης!δεν παμε να εξαπατησουμε με το αποτελεσμα, αλλα να φερουμε την κιθαρα σε μια πιο οικεια εικονα.

βεβαια αν καποιος εχει την υπομονη να καλλωπισει το decal του, οκ :lol:[/quote']

 

στις παλιες Φεντερ (μεχρι το 1966) ακριβως οπως στη δικη σου ηταν κολλημενα το ντικαλς.Και στις καινουργες επανεκδοσεις ετσι ειναι :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο βερνίκι-spray πού το βρίσκουμε? Υπάρχει σε χρωματοπωλεία?

Φαντάζομαι θα χρειάζεται να βγουν και τα κλειδιά, σωστά?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ρε Brain!

 

Κάποτε έφτιαχνα περίπου έτσι τα decals για τα πετάλια που κατασκεύαζα και μακάρι να τα είχες πει παλαιότερα για να με βγάλεις απο μεγάλο κόπο.

Τώρα βέβαια έχω ανακαλύψει το silkscreening και δεν ακολουθώ αυτή τη μέθοδο...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ρε Brain!

 

Κάποτε έφτιαχνα περίπου έτσι τα decals για τα πετάλια που κατασκεύαζα και μακάρι να τα είχες πει παλαιότερα για να με βγάλεις απο μεγάλο κόπο.

Τώρα βέβαια έχω ανακαλύψει το silkscreening και δεν ακολουθώ αυτή τη μέθοδο...

 

Σκεψου ποσα πολλα μπορει να κανει κανεις με εναν αερογραφο πανω στα πεταλια :twisted: ... και μετα ας μας λεει ο ZVEX- handpainted yadda yadda

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία περίπτωση και αυτή με τον αερογράφο :wink: , όποιος πραγματικά γνωρίζει τον ακριβή τρόπο καλό θα ήταν να ξέρουμε βήμα-βήμα την υλοποίηση.

 

 

elavd ατόφιο ασημί μελάνι μπορείς να έχεις από τυπογράφο ή μεταξοτύπη

και στις 2 περιπτώσεις θα πληρώσεις μια 2χρωμία.

*εκτός κι αν σου κάνει μια αποχρώση που μπορείς να πετύχεις από τους ετυπωτές(δηλ. σκάναρε κάποια φωτό και με το εργαλείο που μετράει το χρώμα, στο κορέλ! βλέπεις τα ποσοστά και το εφαρμόζεις στα γράμματα που έχεις και κάνεις τις πρόβες σου.

 

*πάντως αν είσαι τελείως ψυχάκιας!! :) βρες το υλικό τις χαλκομανίας από το ιντερνετ(που είναι και το πιο λεπτό) βγάλε και δύο φιλμάκια ένα για το το περιφεριακό μαυρό μαζί με το τελεκαστερ και ένα για την λέξη φεντερ χωρίς αουτλαϊν. τυπώνεις και ένα πλήρες από τον εκτυπωτή σου για να το δει ο μεταξοτύπης και είσαι έτοιμος. :wink:

αναμένω αποτελέσματα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα τύπο στα Γιάννενα που φτιάχνει επιγραφές του έδωσα σε Corel to αρχείο και μου είπε ότι θα μου τυπώσει μια A4 με πολλά ασημί λογότυπα σε αυτοκόλλητο χαρτί πολύ λεπτό (~80μm πάχος) όπου, από ότι μου περιέγραψε, το βάζεις πάνω στο ξύλο το τραβάς και μένουν πάνω στο ξύλο ΜΟΝΟ τα γράμματα δηλαδή όχι και το περιφερειακό διάφανο πλαίσιο.

Μου είπε ότι έχει ειδικό μηχάνημα με πολύ υψηλή ακρίβεια κοπής...

Για να δούμε πώς θα γίνει...

 

Αν το αποτέλεσμα είναι καλό, στη συνέχεια θα το πάω σε έναν κατασκευαστή οργάνων να μου το λουστράρει σωστά για να μην είναι καθόλου ανάγλυφο, αλλά και να προστατευθούν τα γράμματα από τη φθορά!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου