Προς το περιεχόμενο

Ο Σταματης Μεσημερης συνεχιστης του Ασιμου


LEYLA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφωνω μαζι σου,αλλωστε το ξεκαθαρισα γραφοντας ΚΑΘΑΡΑ οτι μιλαω για το "μουσικο" μερος των κομματιων του οχι για τον τροπο ζωης του και τους στιχους του (αυτα ετσι κι αλλοιως αφορουσαν μονο τον ιδιο & δεν χρειαζονται την εγκριση κανενος...)

 

οταν ομως καποιος μας παρουσιαζεται σαν συνεχιστης καποιου μοιραια σκεφτομαστε ολο το "πακετο" και ακουμε την..οπως ειπες και εσυ "καλη για ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ της " μουσικη....εκει κολλαγε το "ξεπερασμενο" που ειπα & δυστυχως σε αυτον τον εντελως ξεπερασμενο (αν και πολυ δημοφιλη) "ροκ" ηχο εχει κολλησει η πλειονοτης των "ροκ" καλλιτεχνων στην Ελλαδιτσα.... :cry: απο τις Δυτικες Συνοικιες μεχρι και τους Κατσιμιχαιους....Μαχαιριτσιδες και λοιπους :lol: (αν ξανακουσω στρατ τιγκα στο chorus στη θεση 2 θα κοψω τις φλεβες μου.. :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλα μη ξεχνατε το βασικοτερο :περα απο τις "συνωμοσιες" ' date='τα "κεντρα συμφεροντων" ,τους "φιμωμενους" καλλιτεχνες & αλλα γραφικα τετοια υπαρχει παντα και η περιπτωση (καθολου ασυνηθιστη) απλα ο οποιοσδηποτε μουσικος να παιρνει ακριβως ΟΤΙ του ΑΞΙΖΕΙ[/quote']

 

Μπαααα, δε νομίζω. Ο κανόνας είναι ότι παίρνουν οτιδήποτε, εκτός από αυτό που τους αξίζει. Ο ¶σιμος για παράδειγμα, έχει μυθοποιηθεί από μία μεγάλη μερίδα νέων (ή πολύ νέων) ανθρώπων που δεν είχαν την ευκαιρία να τον δουν να περιφέρεται στην πλατεία Εξαρχείων και να κάνει τράκα ή να πουλά τις κασέτες του. Σε μία Αθήνα όπου ο Νταλούκας κυκλοφορούσε μεταφρασμένους στίχους των Doors (πάνω στους οποίους έσκυβε όλο το πολιτισμικό μας κονκλάβιο) ήταν λογικό ένας ανύπαρκτος (μουσικά) άνθρωπος όπως ο ¶σιμος να κάνει "καριέρα". Ήταν αρκετό ότι μέσα από τους στίχους του μας ζητούσε να τα παρατήσουμε όλα, το στρατό, τις γκόμενες, το σύμπαν ολόκληρο.

 

Στη σημερινή Αθήνα, όπου οι πλειοψηφία αυτών που ακούνε ξένη μουσική δεν ξέρουν καν αγγλικά, είναι λογικό να φαντάζει ο ¶σιμος σαν κομάτι ιστορίας, άρα λογικό είναι να έχει συνεχιστές, τους οποίους ασφαλώς θα περιφρονεί το σύστημα κλπ κλπ κλπ.

 

Οπότε, τι έχουμε; Έναν υπερεκτιμημένο καλλιτέχνη (ούτως ειπείν) ο οποίος αν έπαιρνε αυτό ακριβώς που του αξίζει δεν θα τον ήξερε κανένας μας. Οι νεο-έλληνες θεωρούμε ευκολότερο να ταυτιζόμαστε με τέτοιες φιγούρες, αλλιώς τι πρότυπα να έχουμε; Τον Brian Eno και τον Trey Gunn;... άσε καλύτερα, δεν μας παίρνει.

 

Πάντως - από περιέργεια - θα ήθελα να μάθω την ηλικία σου φίλτατε LEYLA, έτσι για να δω πόσο κρατάνε οι μύθοι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ¶σιμος, αν και όχι του γούστου μου, κατέθεσε κάποια άποψη που δεν ήταν περισσοότερο ξεπερασμένη από εκείνη αρκετών που τον βρίσκουν ξεπερασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow!

 

+1000000000000000000000000000000000000!!

 

σιγα τωρα μη κανουμε ειδωλα τον Johny Cash & τον Joe Strummer :cry:

 

o Παπακων/νου να'ναι καλα!! :lol:

 

κριμα,ΠΟΛΥ κριμα (ειδικα αν σκεπτονται ετσι και τα νεοτερα παιδια... :cry: )

 

και το γαμωτο μου ξερεις πιο ειναι?

οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ αντιστοιχοι CASH & STRUMMER στην Ελλαδα (π.χ. ο Βαμβακαρης,ο Στρατος,ο Ζαμπετας,ο Ζαγοραιος και πολλοι αλλοι.....)

 

δυστυχως ομως το χομπυ του Ελληνα ειναι η μυθοποιηση των ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΩΝ (σε ολα τα επιπεδα απο την πολιτικη ως την ηθοποιια & απο το ποδοσφαιρο ως τη μουσικη... :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα τωρα μη κανουμε ειδωλα τον Johny Cash & τον Joe Strummer :cry:
Παπαπαπα, μακρυά από εμάς τέτοια πράγματα.... :) :) :) Πιπέρι θα σου βάλω... :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδη μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις κοιτα για να στεναχωρηθεις και αλλο

 

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ροκ ΕΙΔΩΛΟ

 

johnny_cash_pequena.jpg

 

ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΟ ροκ ΕΙΔΩΛΟ

 

Joe_Strummer.jpg

 

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ροκ ΕΙΔΩΛΟ...

 

 

maxairitsas.jpg

 

Βραστα κι αστα αδελφακι μου...!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk(αν ξανακουσω στρατ τιγκα στο chorus στη θεση 2 θα κοψω τις φλεβες μου.. )

:lol: :lol: :lol: :lol:

έχεις απόλυτο δίκιο :wink:

αλλά δεν φοβάμαι το σήμερα μιλάμε ότι ανεβαίνουν τα ποσοστά για τέλε να σαι καλά ρε φίλε, όχι ότι έχω πρόβλημα με τους στρατοκαστεράδες αλλά αυτή η 2 θέση :lol: :lol:

 

 

Wow! την θυμάμαι πολύ καλά αυτή την εποχή που λες με τα προπύλαια ¶σιμο, Νταλούκα κλπ. παρότι έχω στα χέρια μου αρκετό υλικό

του ¶σιμου μου αρέσουν κάποια αρκετά κομάτια του και άλλα όχι.

τώρα για περι μύθου και συνεχιστές δεν νομίζω ότι υπαρχουν γιατί ο τύπος ήταν οριτζιναλ είχε μεγάλη τρέλα και ωραία και σκληρή πένα.

(τώρα για ταύτηση να γυρνάει κάποιος μες την βροχή με 10σκύλους και μια γάτα αγκαλιά δεν νομίζω, είναι αρκετά δύσκολη αυτή η ζωή και με την κατάληξη τις κρεμάλας).

 

τώρα ότι υπάρχει μεγάλη μερίδα κοινού που αγνοεί την ύπαρξη καλλιτεχνών όπως Brian Eno, John Cale, Lou Reed, Johnny Cash, Peter Hammill, Robert Fripp, Edgar Froese, Patti Smith, etc... η λίστα είναι τεράστια από πολλά και διαφορετικά μουσικά ρεύματα καλό θα ήταν να ανοίγαμε κάποια στιγμή ένα θέμα με καλλιτέχνες που πρέπει να βρίσκονται στην δισκοθήκη μας ωχ! ξεχάστηκα cdθήκη :lol:

όντως είναι μεγάλη υπόθεση το να ακούν πολλά και διαφορετικά ρεύματα οι νέοι μουσικοί και όχι ότι τους δίνουν τα χαζοκάναλα οι αλήθεια είναι ότι καλή μουσική πληροφόρηση σήμερα δεν υπάρχει, όποτε και είναι δύσκολο ο άψαχτος πιτσιρικάς να ακούση και να εκπαιδεύση τα αυτιά του και το μυαλό του.

 

πάντα φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι παλι +10000 (τι εχω παθει σημερα και ολο συμφωνω,μαλακωσα φαινεται!! :lol: )

 

το προβλημα ειναι οτι απο οτι βλεπω συνεχιζεται η παραλογη μυθοποιηση & υπερεκτιμηση ατομων με τη λογικη "στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος" που ταλανιζει τον τοπο αυτο 50 χρονια τωρα (μην αρχισουμε να λεμε ονοματα γιατι μπορει να γινει & πολεμος εδω μεσα...),αυτο νομιζω οτι λεει & ο eye.

 

και η μυθοποιηση αυτη οφειλεται στην ελειψη πληροφορησης γυρω απο τα εργα & τις ημερες των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σπουδαιων καλλιτεχνων κατι για το οποιο ομως στη σημερινη εποχη της πληροφορησης δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ αλλοθι...

 

τι τα θες που το παμε που το φερνουμε παλι στην ελειψη παιδειας καταληγουμε..... :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε τον αδικείς τον Μαχαιρίτσα έπρεπε να βάλεις πιο μεγάλο μέγεθος την φωτό! :lol:

 

δεν βρηκα ρε γαμωτο αλλα τηλεφωνησα στο πρακτορειο ροκ-μοντελλων που δουλευει & θα μου στειλουν το book του! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου