Προς το περιεχόμενο

Ο Σταματης Μεσημερης συνεχιστης του Ασιμου


LEYLA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πες να σου στείλουν εκείνες απ' το woodstock εεεεε.. το ξυλόκαστρο ήθελα να πω, που έκανε τα μπάνια του. Έχει μερικές που δείχνει τους προκοιλιακούς εκει πέρα.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:lol: :lol:

 

τι μου θυμιζεις τωρα :lol:

 

πριν απο μερικα χρονια βοηθαγα τον Γερμανο παραγωγο της ΛΕΥΚΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ (μορφη ο τυπος ειχε δουλεψει με Police,Nina Haggen,Giant Sand κτλ) στην ηχογραφηση του 3ου δισκου τους & τον φιλοξενουσα.

 

Ανοιγει λοιπον μια μερα την τηλεοραση και επεσε πανω σε μια συναυλια του ροκ συναφιου των γνωστων υποπτων!!

 

Τι γυρναει & μου λεει ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ?

 

"Are the beer bellies,awfull clothes,dirty hair & bald heads mandatory in Greece to become a rock star??? " :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδια, ειστε πολυ κακοι :lol: :lol: :lol: (συνεχιστε ομως γιατι και γω την ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ αυτην την παρεα.)

 

παντως υπαρχουν και πιο σοβαρες μορφες στην ελληνικη σκηνη...

 

21.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω σε πρώτη φάση να ευχαριστήσω κάθε φίλο[η] που ασχολήθηκε με το θέμα που έβαλα αλλά και με τις απόψεις που αφορούν τη στάση μας γενικότερα απέναντι σε λιγότερο προβεβλημένους δημιουργούς και καλλιτέχνες.Εχετε δίκηο απόλυτο που δε σας χαιρέτησα ξεκινώντας αυτή τη προσπάθεια επικοινωνίας μαζί σας αλλά σκέφτηκα να αποφύγω τις τυπικές εισαγωγές και τους προλόγους[πολλές φορές ένα γειά χαρά΄΄τα λέει όλα].Ως προς τα σχόλια για strato.. για την ηλικία μου ..και για το 1οο.....τα δέχομαι πολύ καλοπροαίρετα σαν χιούμορ ανθρώπων έξυπνων με ευαισθησίες και καλλιέργεια.

Η μυθοποίηση τελικά που επιμένετε ότι χαραχτηρίζει τα σχόλιά μου μήπως είναι ένα μέσο[όχημα-άλλοθι ή εύρημα]για να περνάει η εύκολη σαλαμοποίηση των πάντων.Μήπως δηλαδή στη προσπάθεια να χτηπήσει κάποιος την υπερβολή της έκφρασης,την υπερβολή της συγκίνησης και την υπερβολή έντονων συναισθηματικών κραδασμών[πάθη]κινδυνεύει να περάσει σε συρματοπλεγμένα χωράφια ισοπέδωσης αξιών,κατεδάφισης προσωπικοτήτων και θεοποίησης του ότι όλα είναι έτσι όπως είναι και τα υπόλοιπα αποτελούν ψυχικές φαντασιώσεις,διαταραγμένες έμμονες ιδέες και αρρωστημένα κολλήματα γύρω από καλλιτέχνες δημιουργούς και ανθρώπους της Τέχνης.

Αν τελικά το πρόβλημα είναι το να παθιάζεται κάποια με τον Καββαδία,Καρυωτάκη,Βαμβακάρη,Τομ Γουέϊτς,Μπεθ Γκιμπονς,Λεοναρντ Κοέν,Φλέρυ Νταντωνάκη,Σωτηρία Μπέλου και Φίλιπ μΓκλας πρέπει να του κατεβάσετε χιλιάδες φωτογραφίες απαξιώνοντας κάποιους άλλους;Πρέπει να μή παθιάζομαι με τα τραγούδια του Σταμάτη έτσι απλά επειδή σας είναι άγνωστος;ή επειδή μου φαίνεται ότι συνεχίζει[ψωρίς κεφαλαία αυτή τη φορά]όχι τον Ασιμο αλλά τη πορεία διαδρομής επιβαλλόμενου εκτροχιασμού από την βιομηχανοποιημένη κουλτούρα μιάς αλλοτριωμένης μουσικής χειραγώγησης;αυτής ακριβώς που σπρώχνει τη βία,την αφασία και την απαγόρευση του να ΄΄αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο΄΄;

σας ευχαριστώ από βάθους καρδιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα να σε συγχαρω για τον πυκνο ,ουσιαστικο & περιεκτικο λογο σου (οκ.πενα σου!)

 

Βαζε ομως παραγραφους γιατι ειναι λιγο δυσκολο να σε διαβασω με τη μια :lol:

 

Κανεις δεν θελει να ισοπεδωσει τιποτα εδω μεσα,μας ενοχλουν ομως και εμας καποιες ΠΑΓΙΩΜΕΝΕΣ καταστασεις ,οι οποιες δεν διαφερουν σε τιποτα απο τη ..σαλαμοποιηση που ευστοχα αναφερεις.

 

Μια απο αυτες τις αντιαισθητικες και παγιωμενες (& υπερσυντηριτικες) ειναι το εν λογω "συναφι" ΟΧΙ ο ανθρωπος στον οποιο αναφερεσαι (σου λεω ξανα οτι ΔΕΝ εχω ακουσει ποτε τη προσωπικη δουλεια του οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη :wink: )

 

Και παλι καλως ορισες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδια' date=' ειστε πολυ κακοι :lol: :lol: :lol: (συνεχιστε ομως γιατι και γω την ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ αυτην την παρεα.)

 

παντως υπαρχουν και πιο σοβαρες μορφες στην ελληνικη σκηνη...

 

[img']http://www.geocities.com/diafana_krina_gr_photos/aeras_24-10-03/21.jpg[/img]

 

ρε τι μου θυμιζει αυτη η κιθαρα,τι μου θυμιζει! :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας πιστευω οτι η πλειοψηφια αυτων που σχολιασαν στο topic αυτο δεν ειχαν στοχο τον καλλιτεχνη στον οποιον αρχικα αναφερθηκες, αλλα μια ευρυτερη κουλτουρα που εκφραζει ολο το συναφι που συναναστρεφεται αυτος.

οταν ανεφερες μερικα απο τα τραγουδια που εχει γραψει, σκεφτηκα οτι ισως εχει γραψει τα κομματια που μισω περισσοτερο απο πολλα αλλα στην ελληνικη δισκογραφια(γουστα ειναι αυτα βεβαια..)

αυτο που με προβληματιζει, ειναι πως μια παρεα, Β παπακωνστανυινου, Τσακνης, Μαχαιριτσας, Κατσιμιχα, Πλιατσικας και λοιποι, επι της ουσιας εχουν παρει το χρησμα απο τους εαυτους τους να θεωρουνται ποιοτικοι και σκεπτομενοι καλλιτεχνες που σωζουν την ελληνικη μουσικη απο την υποκουλτουρα που κυριαρχει. κατα βαση, ολο αυτο το συναφι δεν εχει προσφερει τιποτα μουσικα, παρα μπαγιατικες ιδεες, κακες ενορχηστρωσεις, δηθεν και απολυτα ξεπερασμενο στιχο και μονο πισω μουσικα μπορει να οδηγησει καποιον που ασχολειται μονο με την μουσικη αυτη.

Οσα περιγραφω στην παραπανω παραγραφο, καλως οι κακως, τα πιστευουν πολλοι εδω μεσα, και τα εχουν συζητησει αρκετες φορες και σε αλλα topics, γι αυτο και το θεμα πηρε τετοια τροπη.

ασχετα με το τι πιστευω εγω, πολυ καλα εκανες και εξεφρασες την αποψη σου, αν αγαπας τον εν λογω καλλιτεχνη. αν γυρισεις πισω ,θα παρατηρησεις , οτι η ενσταση που ειχα, αφορουσε τον χρησμο του μεσημερη ως συνεχιστη του ασιμου, κατι το οποιο μπορει και να υποτιμα την μουσικη προσφορα του μεσημερη.

τελος, ο Σ.Μ. μπορει να μην εγινε γνωστος και να μην ασχολουνται μαζι του, ομως απ οτι φιανεται ως δημιουργος μια χαρα τα καταφερε και μποριε αυτο να του αρκει.

φαντασου ποσες αλλες μπαντες οι καλλιτεχνες υπηρξαν και υπαρχουν μεσα απο αντιξοοτητες και ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχοληθηκε ποτε με αυτους(closer, bokomolech, deus x machina,earthbound κλπ). αυτο ειναι κατι που συμβαινει και παντα θα συμβαινει. ομως με καποιον μαγικο τροπο αυτοι οι ανθρωποι στομα με στομα εγιναν γνωστοι και απεκτησαν το κοινο τους(πχ Θανασης Παπακωνσταντινου).

στην κοινωνια που ζουμε, δεν θα πρεπει να μας κανει καμια εντυπωση για το ποιοι επιπλεουν και για το ποιοι θαβονται καθημερινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδια' date=' ειστε πολυ κακοι :lol: :lol: :lol: (συνεχιστε ομως γιατι και γω την ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ αυτην την παρεα.)

 

παντως υπαρχουν και πιο σοβαρες μορφες στην ελληνικη σκηνη...

 

[img']http://www.geocities.com/diafana_krina_gr_photos/aeras_24-10-03/21.jpg[/img]

 

ρε τι μου θυμιζει αυτη η κιθαρα,τι μου θυμιζει! :D

 

Τι σου θυμίζει? Τι σου θυμίζει?

Rockinger_elavd_1.jpg

 

:lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου