Προς το περιεχόμενο

Ένας Κρητικός συρτός από lambrosgg


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μοιάζει καθόλου με κρητικό[/b]!

 

Δεν το είδα πριν και ξέχασα να το σχολιάσω. Μάλλον δεν έχεις ακούσει αντίστοιχα κρητικά τραγούδια. Καλώς ή κακώς, δεν ξέρω, Κρητικά δεν είναι μόνο λαούτο, λύρα (τιγκα στο delay και στον octaver) και drum machine. Είναι και αυτό, αλλά όχι μόνο αυτό. Σίγουρα δυστυχώς όμως αυτά είναι το πιο γνωστά. Ψάξε για καλλιτέχνες όπως ο Στέλιος Πετράκης, Αφοι Φραγκιαδάκοι, Χαρούλης, Αχιλλέας Δραμουντάνης και θα καταλάβεις τί εννοώ και πιθανότατα να εκτιμήσεις περισσότερο την Κρητική μουσική.

 

Να κάνω μία ερώτηση; Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες για να συγχωνεύσεις τα 4 Video ταυτόχρονα σε ένα με 4 παράθυρα;

 

Προσωπικά χρησιμοποίησα το Adobe Premiere CS5. Φυσικά την ίδια δουλειά κάνουν και άλλα προγράμματα, όπως το Pinnacle ή το Final Cut για mac. Το μόνο μειονέκτιμά τους είναι πως είναι τελείως χαοτικά στην πρώτη ματιά και αναγκάζεσαι να τα μάθεις και να σπαταλήσεις χρόνο για να χρησιμοποιήσεις το 1/1.000.000 των δυνατοτήτων τους. Δεν έχω βρει κάποιο αντίστοιχο απλοποιημένο freeware. Αν κάποιος ξέρει να μας φωτίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στο κρητικό λαούτο στα ρυθμικά παιξιματα προσπάθησε το δεξί σου χέρι να κάνει πιο σβέλτες και κοφτές κινήσεις.

 

ένα καλό κόλπο είναι η "ταλάντωση" που διαγράφει το χέρι σου να έχει μεγαλύτερο πλάτος, (να κάνεις μεγάλη κίνηση δηλαδή) ωστε όταν η πένα περνάει απο τις χορδές να έχει την μέγιστη ταχύτητα. Μή το φοβάσαι!

 

ωραίο το (μουσικό) θέμα ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο κρητικό λαούτο στα ρυθμικά παιξιματα προσπάθησε το δεξί σου χέρι να κάνει πιο σβέλτες και κοφτές κινήσεις.

 

ένα καλό κόλπο είναι η "ταλάντωση" που διαγράφει το χέρι σου να έχει μεγαλύτερο πλάτος, (να κάνεις μεγάλη κίνηση δηλαδή) ωστε όταν η πένα περνάει απο τις χορδές να έχει την μέγιστη ταχύτητα. Μή το φοβάσαι!

 

ωραίο το (μουσικό) θέμα ;)

 

Παίζε σκουπα ετσι λεν οι λαουτιεριδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζε σκουπα ετσι λεν οι λαουτιεριδες

 

Βούρτσα ξερω εγώ και υπάρχουν πολλοί τρόποι παιξίματος. Από απαλά μέχρι με δύναμη, μονή πένα διπλή πένα, με κοψίματα κλπ. Εϊναι στο γούστο του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οσον αφορα την βουρτσα η σκουπα η οπως θελετε πειτε το ειναι στην ρυθμικη αγωγη του.

Εσυ στο βιντεο παιζεις 2/4 (δε σε αδικω οι πιο πολυ συγχρονοι λαουτιερηδες αυτο κανουν, ασε που τους καπελωνει και η κιθαρα που τα σαρωνει ολα με το τουμ-πα  τουμ-πα )

Στις παλιες ηχογραφησεις η ρυθμικη αγωγη ειναι συνθετο 4/4.

δηλαδη ο ρυθμικος κυκλος ειναι του λαουτου ειναι 2 μετρα των 4/4 και με τονισμο τις αδυναμα μερη του μετρου.

Αναλυτικα..

1         2        3       4       5       6       7       8

ουν     τα                τα     ουν    τα     ουν     τα

 

ουν: το φτερο(πενα) προς τα κατω αλλα οχι τονισμενο

τα  : το φτερο (πενα) προς τα  πανω και τονισμενα εδω πρεπει να ακουστει το λαουτο

στο 3 υπαρχει παυση

 

δοκιμασε το και στην κιθαρα εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον αλλα παιζε με πεμπτες οχι ματζορε η μινορε ακορντα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα την βουρτσα η σκουπα η οπως θελετε πειτε το ειναι στην ρυθμικη αγωγη του.

Εσυ στο βιντεο παιζεις 2/4 (δε σε αδικω οι πιο πολυ συγχρονοι λαουτιερηδες αυτο κανουν, ασε που τους καπελωνει και η κιθαρα που τα σαρωνει ολα με το τουμ-πα  τουμ-πα )

Στις παλιες ηχογραφησεις η ρυθμικη αγωγη ειναι συνθετο 4/4.

δηλαδη ο ρυθμικος κυκλος ειναι του λαουτου ειναι 2 μετρα των 4/4 και με τονισμο τις αδυναμα μερη του μετρου.

Αναλυτικα..

1        2        3      4      5      6      7      8

ουν    τα                τα    ουν    τα    ουν    τα

 

ουν: το φτερο(πενα) προς τα κατω αλλα οχι τονισμενο

τα  : το φτερο (πενα) προς τα  πανω και τονισμενα εδω πρεπει να ακουστει το λαουτο

στο 3 υπαρχει παυση

 

δοκιμασε το και στην κιθαρα εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον αλλα παιζε με πεμπτες οχι ματζορε η μινορε ακορντα..

 

Καλησπέρα.

 

Είχα την τύχη να παίξω κιθάρα με πολλά Κρητικά συγκροτήματα τα τελευταία χρόνια (και συνεχίζω). Συμφωνώ και επαυξάνω με αυτό που λες. Υπάρχουν διάφορες παραλλαγές στη βούρτσα, αλλά στη βασική ιδέα των 4/4 συμφωνούμε. Αν προσέξεις στο βίντεο ή μια βούρτσα είναι 2/4 (πάνω κάτω απλώς) και η άλλη είναι 4/4 με κοψίματα που τα κάνω με το αριστερό χέρι και όχι την πένα (χαλαρώνοντας το πιάσιμο για να μην ακουστεί) Όταν παίζω κιθάρα κάνω ακριβώς το ίδιο. Στο βίντεο φαίνεται σαν να βουρτσάρω, αλλά κάνω τα κοψίματα με το αριστερό χέρι. Έτσι ακούγεται και το ρυθμικό παίξιμο, αλλά και ο ήχος της πένας στις "παύσεις" για να κρατάει το ρυθμό όπως η 2/4 βούρστα.

Ελπίζω να κατάλαβες τί εννοώ! Αυτά εξηγούνται μόνο ζωντανά, αλλά προσπάθησα!

 

Σιχαίνομαι πραγματικά να ακούω τον ρυθμό του χασαποσέρβικου σε κιθάρα όταν παίζουν συρτά. Αυτό βαστάει από το γεγονός ότι πιάσανε κιθαρίστες από λαικά και ο ρυθμός που τους "πήγαινε" περισσότερο απ αυτά που ξέρανε ήταν του χασαποσέρβικου. Δυστυχώς τείνει να επικρατήσει αυτό το παίξιμο και μου το ζήτάνε μερικοί λυράρηδες και λαουτιέριδες που παίζουμε μαζί, αλλά δεν τους κάνω τη χάρη!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαβα τι ενννοεις αλλα....

ολη αυτη η αναλυση εχει να κανει με την ρυθμικη αγωγη του συρτου και οχι του λαουτου.

ξαναβλεποντας το video ξεκινας με τα μπασα της κιθαρας που παιζει καθαρα 2/4 στο οποιο φυσικα δεν αντιλεγω μιας και ο ρολος της στην αρχη ειναι κατι σαν μετρονομος.(δινει το tempo του συρτου)

Στην συνεχεια ομως παραμενει σε αυτη την φορμα και πανω σ'αυτο ενσωματωνεται και το μπασσο που ισοπεδωνει με το 2/4 και ακυρωνει οποιαδηποτε προσπαθεια σου να παιξεις 4/4 με το λαουτο.

Μια ωραια ιδεα ειναι να βαλεις το μπασσο να παιζει στο 1 και στο 4 

  1        2      3        4      5    6      7      8

τουμ                      τα    τουμ                τα

 

Το εκανε και παλια στα Ξυλουραιικα ο Ψαρονικος (πχ.  την μανα μου την αγαπω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Γεια σου φίλε,

 

Έχω και εγώ κρητικό λαούτο και θα ήθελα να ηχογραφήσω κάποια κομμάτια. Επειδή η ηχογράφηση του λαούτου μου φάνηκε πολύ καλή θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έκανες την ηχογράφηση με υπολογιστή και τι ακριβώς χρησιμοποίησες για να την κάνεις(προενισχυτές μάρκες κλπ). Απάντησε μου όσο ποιο λεπτομερείς μπορείς αφού δεν έχω ξανακάνει ηχογράφηση και είμαι λίγο "ασχέτος".

Επίσης αν ξέρεις τι μάρκα είναι ο μαγνήτης.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχογράφηση αυτή δεν θεωρείται και πολύ καλή, κυρίως λόγω της κακής ποιότητας του λαούτου. Ο μαγνήτης δεν θυμάμαι τί μάρκα είναι, πάντως βγάζει η EMG μαγνητη για λαούτο και είναι εξαιρετικός (τον χρησιμοποιούν όλοι). Επίσης καλό θα είναι να βάλεις κ ένα μικρόφωνο εκεί που χτυπάει η πένα στο ξύλο για να πιάσει αυτόν τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου