Προς το περιεχόμενο

Fast Track Ultra πρόβλημα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ ψάξιμο, δοκιμές, format του σκληρού, επανεγκατάσταση drivers κλπ, παραθέτω κι εδώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταίως μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε:

 

Εδώ και λίγες μέρες, είμαι κάτοχος μιας κάρτας ήχου M-Audio Fast Track Ultra (USB). Η κάρτα έχει εγκατασταθεί σωστά με τους τελευταίους drivers και λειτουργεί άψογα με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ (SONAR 4, Reason 3).

 

Τα προβλήματα αρχίζουν όταν ακούω μουσική σε sites όπως το myspace και το youtube. Εκεί, μετά από μερικά δευτερόλεπτα αναπαραγωγής, ο ήχος χάνεται και το PC κάνει restart. Με την επαναφορά στα windows λαμβάνω το γνωστό μήνυμα περί "system has recovered from a serious error". Τα παραπάνω συμβαίνουν μόνο όταν η Fast Track Ultra είναι ενεργοποιημένη.

 

To hardware μου έχει εγκατεστημένους όλους τους τελευταίους drivers για motherboard, κάρτα γραφικών κλπ ενώ την onboard κάρτα ήχου, μέχρι σήμερα, την είχα απενεργοποιήσει από το BIOS.

 

Σήμερα και προκειμένου να μπορώ να ακούω μουσική online, ενεργοποίησα και εγκατέστησα την onboard κάρτα ήχου και συνέδεσα τα ηχεία στην έξοδό της. Το σκεπτικό είναι να έχω ήχο από εκεί και μόνο όταν δουλεύω τα προγράμματά μου, να χρησιμοποιώ την Fast Track Ultra.

 

Να προσθέσω ότι στο support της M-Audio δε βρήκα καμία αναφορά σε αντίστοιχο πρόβλημα παρά μόνο ένα άρθρο σχετικά με blue screen που μπορεί να προκαλέσει η κάρτα, ενώ η λύση που δινόταν ήταν να γίνει format και clean install της Fast Track. Το έκανα χωρίς αποτέλεσμα. Δοκίμασα να συνδέσω την κάρτα σε διαφορετικές USB θύρες, επίσης χωρίς αποτέλεσμα.

 

Παραθέτω και τις πληροφορίες του συστήματός μου προς κάθε ενδιαφερόμενο:

 

CPU: AMD Phenom II 2.8 GHz

Motherboard: ASUS M4A87TD (USB 3.0)

RAM: 4 GB DDR3

GPU: Saphire 5450

Windows XP Pro 32bit Service Pack 3

 

Συμβουλές και ιδέες, περί του προβλήματος, ευπρόσδεκτες.

 

 

Υ.Γ. Κάποιος χρήστης στο user forum της M-Audio έριξε την ιδέα ότι μπορεί να φταίει το Norton Internet Security 2010 που έχω εγκατεστημένο.

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να το εννοεί ότι τα win7 θα λύσουν το πρόβλημά σου.

Αν και δεν έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη κάρτα, φοβάμαι πως θα αναγκαστείς τελικά να χρησιμοποιείς την onboard για όλες τις άλλες εφαρμογές και την m-audio για τις ηχογραφήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα 7 (backup κ φτου…) είναι πολύ καλά… και αν έχεις πάλι πρόβλημα… το καλύτερο για μένα είναι να έχεις dual boot…. Το ένα για να ηχογραφείς και το άλλο για όλα τα άλλα….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε.Δοκίμασες να βάλεις εξωτερική τροφοδοσία στην κάρτα?

Εγώ έχω μία fasttrack pro και όταν την έχω χωρίς εξωτερική τροφοδοσία μου κάνει μερικές φορές κολλήματα και καμιά φορά και blue screen...

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε.Δοκίμασες να βάλεις εξωτερική τροφοδοσία στην κάρτα?

Εγώ έχω μία fasttrack pro και όταν την έχω χωρίς εξωτερική τροφοδοσία μου κάνει μερικές φορές κολλήματα και καμιά φορά και blue screen...

 

Ευχαριστώ για το τιπ φίλε music αλλά την έχω σε εξωτερική τροφοδοσία, ούτως ή άλλως, εξαρχής.

 

Ευχαριστώ και τους υπολοίπους για τη βοήθεια και τις συμβουλές και να πω ότι τελικά δεν έφταιγε η κάρτα, ούτε οι drivers για το πρόβλημα που συναντούσα. Μετά από πολλή υπομονή και διάφορες δοκιμές, ανκάλυψα ότι το πρόβλημα το δημιουργούσε η κάρτα γραφικών μου. Τοποθέτησα μια αλλη κάρτα γραφικών που διέθετα (με NVidia chipset) και τέλος τα crash και τα restart.

 

Αυτό που δεν έμαθα ποτέ βέβαια, είναι τι ακριβώς conflict εδημιουργείτο και αν ήταν η κάρτα γραφικών καθεαυτή, οι drivers της ή η συνύπαρξή της με το υπόλοιπο hardware του υπολογιστή. Σε κάθε περίπτωση, τέλος καλό όλα καλά.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα πράγματα συμβαίνουν..!

Το τροφοδοτικό σου είναι σίγουρα οκ?

Η κάρτα που έβαλες τώρα να φανταστώ είναι πιο παλιά έτσι?!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα πράγματα συμβαίνουν..!

Το τροφοδοτικό σου είναι σίγουρα οκ?

Η κάρτα που έβαλες τώρα να φανταστώ είναι πιο παλιά έτσι?!

 

Ναι η κάρτα γραφικών που έβαλα είναι η παλιά μου. Όλα δουλεύουν ρολόι πλέον οπότε κανένα πρόβλημα με το τροφοδοτικό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω καινούργιο τόπικ, αλλά αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με την fast track ultra και συγκεκριμένα blue screens αλλά μόνο στο cubase και σε συγκεκριμένα project!! Crashάρει πχ. όταν κάνω minimize το παράθυρο του cubase και μετά restore ή σε ένα άλλο project , όταν πάω να αντιστοιχίσω τα busses στα vst connections με τα inputs της συγκεκριμένης κάρτας κι άλλα τέτοια ωραία. Σημειωτέον, έχω windows 7 64bit, 6gb DDR3 μνήμη και cpu i7-860 2.8 ghz.

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει??  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου