Προς το περιεχόμενο

Ο αγαπημένος σας μπασίστας


SteveWr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτοί που σολάρουν με slap ας αλλάξουν επιτέλους στυλ ή να αγοράσουν καμία slapιέρα να βαράνε συνέχεια (πως λέμε φραπεδιέρα' date='καμία σχέση) :lol:[/quote']

 

Ναι, ναι! Ο Marcus Miller και οι λοιποί περίμεναν τόσα χρόνια αυτή τη δήλωση! Επιτέλους, τώρα μπορούνε να αλλάξουν στυλ, επειδή βρέθηκε άνθρωπος που δεν του αρέσει το slap!

 

Μάλιστα, λέω να το πάμε λίγο παραπέρα! Ακούστε: θα ανοίξω ένα thread όπου ο καθένας μας θα γράφει τι δεν του αρέσει, και θα προτρέπουμε όλους τους μουσικούς που το κάνουν να μην το επαναλάβουν! Π.χ. "Βαριέμαι τους αργούς ρυθμούς των Mogwai, να πάνε να αγοράσουν ένα ξυπνητήρι, και εν συνεχεία να έχουν ως κατώτατο επιτρεπτό ρυθμό τα 160bpm!".

 

ΕΛΕΟΣ!

 

Τέλος πάντων, αντί να αλλάξουν στυλ αυτοί που σολάρουν με slap, ας αλλάξουν στυλ αυτοί που νομίζουν πως η πραγματική τους θέση ανήκει στην Ιερά Σύνοδο ή πως έχουν το αλάθητο του Πάπα.

 

Είπαμε να εκφράζουμε γνώμη, όχι να απαξιώνουμε τα πάντα. Βέβαια, θα προσέθετε κανείς, ας κάνουμε και κανά live, ας μας κρίνει και κάποιος από κάτω, ας φτάσουμε στο επίπεδο του King και των λοιπών, και ας τους απαξιώσουμε μετά. Ε, τι λέτε;

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NickNT Είναι λογικό να κρίνω τους μουσικούς σύμφωνα με το δικό μου επίπεδο και όχι σύμφωνα με το τι θεωρώ ευχάριστο στο αυτί μου και σύμφωνα με τους υπόλοιπους κορυφαίους μουσικούς ή το τι θα μπορούσαν να παίζουν;; Αν κάποιος μουσικός με αφήνει αδιάφορο με αφήνει αδιάφορο και τον απαξιώνω χωρίς όμως να κλείνω τα αυτιά μου σε οτιδήποτε παίζει και σέβομενος όμως και τους υπόλοιπους που τον ακούνε. Π.χ. Γενικώς τον Vai τον βλέπω απαξιωτικά αλλά υπάρχουν αρκετά κομματια του που είναι τέλεια!!!Και θα την πω σε κάποιον που ακούει vai μόνο στα πλαίσια πλάκας. Φιλικά και επειδή έχω βαρεθεί το μότο παίξε εσύ πρωτα έτσι και μετά κρίνε τον τάδε... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικά και επειδή έχω βαρεθεί το μότο παίξε εσύ πρωτα έτσι και μετά κρίνε τον τάδε... :wink:

 

Μην κολλάς σε αυτό... αυτό είναι το απλά μια σημείωση που έβαλα στο τέλος, προσθέτοντας το "θα έλεγε κανείς..." μάλιστα.

 

Αυτό που προσωπικά στηλιτεύω είναι η λογική του "να σταματήσουν να σολάρουν σε σλαπ" επειδή δε μου αρέσουν...

 

Όπως επίσης, και φαντάζομαι θα συμφωνήσεις, υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο "ο Vai δε μου αρέσει", και στο "o Vai να σταματήσει να παίζει έτσι γιατί μας τα πρήζει", ε;

 

:wink:

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως επίσης' date=' και φαντάζομαι θα συμφωνήσεις, υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο "ο Vai δε μου αρέσει", και στο "o Vai να σταματήσει να παίζει έτσι γιατί μας τα πρήζει", ε;

 

:wink:[/quote']

 

yeap σωστό αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως επίσης' date=' και φαντάζομαι θα συμφωνήσεις, υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο "ο Vai δε μου αρέσει", και στο "o Vai να σταματήσει να παίζει έτσι γιατί μας τα πρήζει", ε;

 

:wink:[/quote']

 

Κατι σχετικά με το Slap Bass. Δεν ειναι μια τεχνική για να πρήζει τα συκώτια μας. Ειναι ενα Must σε κάποιες μουσικές εκφράσεις. Ειναι κάποια groove που θα βγουν καλα εαν βαρέσεις τις χορδές με δύναμη. Εκείνη την στιγμή το μπασο δεν ειναι εγχορδο ειναι κρουστό. Μην το κρίνουμε σαν μια επίδειξη τεχνικής και μόνο. Ειναι μια απόλυτα στεγνή συνοδεία του rythm section που πετυχαίνει δυναμικά τον ένα και μοναδικό σκοπό: να σε κάνει να κουνησεις το κορμί σου. Εαν το κατέχεις το άθλημα ακόμα καλύτερα για τα αυτιά μας, γιατι μπορεί έυκολα να καταντήσει βαρετο. Αλλα υπάρχουν μπασίστες που θα μπορούσα να τους ακούω για ώρες να slapαρουν. Μου άρεσαν οι μουσικές εκφράσεις του Mark King στο συγκεκριμένο βίντεο και θα πρέπει να ακούσει κανεις και τις εξυπνες pop funk γραμμές που έγραφε για τους Level42. Κατι ξέρει απο σύνθεση και αυτο του δίνει μια αξία αντικειμενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι σχετικά με το Slap Bass. Δεν ειναι μια τεχνική για να πρήζει τα συκώτια μας. Ειναι ενα Must σε κάποιες μουσικές εκφράσεις. Ειναι κάποια groove που θα βγουν καλα εαν βαρέσεις τις χορδές με δύναμη. Εκείνη την στιγμή το μπασο δεν ειναι εγχορδο ειναι κρουστό. Μην το κρίνουμε σαν μια επίδειξη τεχνικής και μόνο. Ειναι μια απόλυτα στεγνή συνοδεία του rythm section που πετυχαίνει δυναμικά τον ένα και μοναδικό σκοπό: να σε κάνει να κουνησεις το κορμί σου.

 

Πες τα χρυσοστομε (πατριαρχη)!!~ :lol: :lol: :lol: :lol: Ετσι ειναι!+100

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι σχετικά με το Slap Bass. Δεν ειναι μια τεχνική για να πρήζει τα συκώτια μας. Ειναι ενα Must σε κάποιες μουσικές εκφράσεις.

Σαφώς' date=' σαφέστατα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα ειναι θεμα γουστου. Απλα δεν πρεπει να θαβουμε κατι επειδη απλα δεν μας αρεσει. Αυτο συμβαινει παντου: οτι δεν αρεσει σε μενα, αρεσει στο pastelius και τουμπαλιν. Δεν εχει νοημα να θαψω αυτα που ακουει ο pastelius. Παντου υπαρχουν ομορφα μερη και κομματια(και τεχνικες παιξιματος) οσο σκατενιο μπορει να ειναι ενα μουσικο ειδος(που και παλι δεν μπορει να γινει μια τοσο μεγαλη κατηγοριοποιηση).

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς' date=' σαφέστατα ...

 

Πιο ασαφής δεν μπορούσα να γίνω! ;-) Καλό το βιντεάκι. Για να τον ψάξω και τουτον!

 

Τα παντα ειναι θεμα γουστου. Απλα δεν πρεπει να θαβουμε κατι επειδη απλα δεν μας αρεσει.

 

Παιξε οτι παίζεις καλά και παίχτο στην κατάλληλη ώρα και ας ειναι και παλαμάκια... Στους μισούς θα αρέσεις στους λοιπούς όχι. Έτσι ειναι η ζωή! Ολοι δίκιο εχουμε και καλο θα ηταν να συνεχίσουμε να προτείνουμε αγαπημένους μπασίστες...

 

ΥΓ. Ερώτηση εβδομάδος: Ειναι ο R.Waters αγαπημένος. Αλλα είναι και καλός μπασίστας??? Και εαν ναι ποιο απο τα κομμάτια του ειναι χαρακτηριστικότερο της ικανότητας του στις χαμηλες συχνότητες? Ξερω οτι ακουγεται επιθετικο για αυτο επαναλαμβάνω. Αγαπημένος συνθέτης, αλλα εαν δεν εγραφε οτι εχει γράψει, τι θα τον έκανε ξεχωριστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου