Προς το περιεχόμενο

Ο αγαπημένος σας μπασίστας


SteveWr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αλήθεια στο hey you δν σαρέσει τo solo του;

 

Συγχωρέστε με αν αναπαράγω urban legend! Αλλά κάπου είχα ακούσει ότι ο Gilmour ισχυρίστηκε πως αυτός έπαιξε το άταστο στις ηχογραφήσεις του Hey you...

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά πρόκειται για μία ακόμη βλακεία που κυκλοφορεί από στόμα σε στόμα;

 

Ως προς τον Waters, δεν είναι το στυλ μου, αλλά σίγουρα κρύβει κάποια μαγεία η προσέγγιση του, αφού πολύς κόσμος αρέσκεται στο (όποιο!) παίξιμο του. Είναι ένας θρύλος που μάλλον δεν επιδέχεται κριτική πλέον (να σημειώσω πως ούτε το παίξιμο του με ενθουσιάζει, ούτε ακούω με τις ώρες Floyd- αλλά όπως και να το κάνουμε έχουν κατακτήσει κορυφές που ελάχιστοι μπορούν να ισχυριστούν πως έχουν καν ατενίσει...).

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

 

ΥΓ. Ερώτηση εβδομάδος: Ειναι ο R.Waters αγαπημένος. Αλλα είναι και καλός μπασίστας??? Και εαν ναι ποιο απο τα κομμάτια του ειναι χαρακτηριστικότερο της ικανότητας του στις χαμηλες συχνότητες? Ξερω οτι ακουγεται επιθετικο για αυτο επαναλαμβάνω. Αγαπημένος συνθέτης' date=' αλλα εαν δεν εγραφε οτι εχει γράψει, τι θα τον έκανε ξεχωριστό?[/quote']

 

Μάλλον τίποτα εκτός από την κακάσχημη μύτη. :lol: Ο άνθρωπος αυτός εχει μια ιδιαίτερη αξία σαν μουσικός /στιχουργός κλπ, αλλά πάντα μου έδινε την εντύπωση ότι έγινε μπασίστας από αγγαρεία, και ότι ποτέ δεν έδωσε ιδιαίτερη σημασία στην τεχνική του. Ακόμα και ο ίδιος, στα τραγούδια που έχει γράψει (και που κάμποσα μου αρέσουν) παρέλειψε να βάλει μία εμπεριστατωμένη μπασογραμμή. (Ίσως και καλύτερα βέβαια...απλά δεν πιστεύω ότι το έκανε για λόγους... λιτότητας.) Μάλλον και ο ίδιος δεν θεωρεί τον εαυτό του μπασίστα.... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Χει Γιου μπάσο παίζει ο Γκλίλμορ, το άταστο τουλάχιστον. Εννοείται οτι ο Γουώτερς δε μπορεί να παίξει άταστο, όπως δεν μπορεί να παίξει και χωρίς πένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το διασταύρωσα από μερικές πηγές και εγώ αυτό...Ελπίζω να μην του έφτιαχνε και τον όγκο στον ήχο ο gilmour :P :P

 

Πάντως καποιες κλασσικές στιγμές τους έμειναν με τις απλες τους μπασογραμμες και δεν μας χαλασαν καθόλου. Απλα έχω την εντύπωση , δημιουργημένη και μεσα απο βιογραφίες τους, οτι έμειναν στα όργανα που επελεξαν ως μπαντα στα πρώτα τους βήματα διοτι ήταν 4 και κάποιος έπρεπε να τα παίζει. Διόλου απίθανο να τράβηξαν και κλήρο ο Mason με τον Waters για το ποιος θα παιζει Drums.

Ακομα κι αν ειναι ετσι ομως ο Waters μεγαλουργησε και ειναι ενδιαφερον μονο ως αναφορά η κάπως απλοικη του σχεση με το μπασο του. Εγω άλλωστε δεν μπορω να τον φανταστώ να παίζει τίποτα radio friendly χορευτικες μπασσογραμμές. Αυτος ειναι ο Waters. Ακαμπτος, σοβαρός και καλλιτέχνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και επειδή το θέμα μας δεν είναι ο Waters αλλά ο αγαπημένος μας μπασίστας, εγώ ψηφίζω flea. 8O

Εντάξει, υπάρχουν και πολύ καλύτεροι τεχνικά (και μάλλον πιο εμπνευμένοι) αλλά παίζουν είδη που δεν έχω παρακολουθήσει....

Ο flea είναι κόλαση!!!!

 

Και αν έπαιζα με την D'arcy, σπάνια θα αργούσα σε πρόβα. Και θα μας έβγαζε και 100% ασπροπρόδωπους στα live. (Τον flea, άντε να τον προλάβεις..... :lol: :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ειναι ο Waters. Ακαμπτος' date=' σοβαρός και καλλιτέχνης.[/quote']

 

Αυτό είναι το θέμα.... Δεν ξέρω πολούς και τέτοιους μουσικούς... Αυτό τον κάνει Μεγα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι ο Γουώτερς δε μπορεί να παίξει άταστο' date=' όπως δεν μπορεί να παίξει και χωρίς πένα.[/quote']

 

Σου τα είπε όταν πήγατε για καφέ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω άλλωστε δεν μπορω να τον φανταστώ να παίζει τίποτα radio friendly χορευτικες μπασσογραμμές.

 

Mάλλον δεν έχεις ακούσει προσεκτικά πρώτους δίσκους των floyd ή δεν έχεις δεί προσεκτικά το live at pombeii, ή δεν γράφεις σωστά αυτό που θέλεις να πείς... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου