Προς το περιεχόμενο

Ο αγαπημένος σας μπασίστας


SteveWr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και δεν υπαρχουν αρκετες 'μπασοσυζητησεις' παίρνω την πρωτοβουλία να ξεκινίσει ενα θέμα ανάλογο με το αντίστοιχο για κιθαρίστες. Ποιοί είναι λοιπόν οι αγαπημένοι σας μπασίστες, αυτοί που κατα την γνώμη σας ξεχώρισαν, αυτοί που έχουν γράψει την δική τους ιστορία στο χώρο?

 

Η δικιά μου 'αγία τριάδα' είναι: Steve Harris, John Myung, Jaco Pastorius. Ο καθένας στο είδος του είναι κατα την γνώμη μου κορυφή!

 

Επίσης πολυ κοντά σε αυτούς έρχεται και ο υπέρτατος Billy Sheehan (αν και το παίξιμο του μοιάζει περισσότερο με κιθαρίστα :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

O Myung είναι σπουδαία περίπτωση, παρόλου που μάλλον αυτός είναι κιθαρίστας με μπάσο και όχι ο Harris...Εδώ και κάποια χρόνια όμως βρίσκεται σε λάθος μπάντα...

 

Η αγία τριάδα σου φίλε SteveWr περιλαμβάνει κατά έναν σατανικό τρόπο τρεις πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις παιχτών...Δεν θα χάσεις αν κάνεις λίγα εντατικά στο κεφάλαιο "groov-άρω και κουνιέται όλο το τετράγωνο"...Με πολύ φιλική διάθεση το λέω, έτσι; 8) :wink:

 

Οι δικοί μου ήρωες είναι οι Stanley Clarke, Marcus Miller, Colin Edwin.

Πειράζει να βάλω και τον φονιά του bourbon Mr Lemmy?;?

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Steve Harris' date=' δεν είναι ένας κιθαρίστας που κρατάει κατά λάθος μπάσο; 8O :D[/quote']

 

Δεν καταλαβαίνω από που το συμπεραίνεις αυτό. Το παίξιμο του είναι άκρως ρυθμικό και απόλυτα εναρμονισμένο με τα drums.

Και μάλιστα εχεί γράψει μερικές από τις ιστορικότερες μπασσογραμμές στο metal 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Steve Harris' date=' δεν είναι ένας κιθαρίστας που κρατάει κατά λάθος μπάσο; 8O :D[/quote']

 

Δεν καταλαβαίνω από που το συμπεραίνεις αυτό. Το παίξιμο του είναι άκρως ρυθμικό και απόλυτα εναρμονισμένο με τα drums.

Και μάλιστα εχεί γράψει μερικές από τις ιστορικότερες μπασσογραμμές στο metal 8O

 

Πάντα πίστευα πως έχει νοοτροπία κιθαρίστα, παίζοντας πολλές νότες και riffάροντας...

 

Τώρα, επειδή δεν είμαι μπασίστας, μπορεί να κάνω και λάθος...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλον πιο πολυ νοοτροπία drummer εχει :wink: (το οποιο ειναι και το όργανο που ήθελε αρχικά να μάθει). Αν προσέξεις στα πιο πολλα κομμάτια (παλιότερα κυρίως) αυτό που παίζει ειναι τα τύμπανα μεταφρασμένα σε νότες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοί είναι λοιπόν οι αγαπημένοι σας μπασίστες' date=' αυτοί που κατα την γνώμη σας ξεχώρισαν, αυτοί που έχουν γράψει την δική τους ιστορία στο χώρο?[/quote']

 

Geezer Butler, Bob Daisley and Gary Thain (R.I.P.)

ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΟΣ!!! :twisted:

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το παίξιμο του Harris είναι κιθαριστικό.Τουλάχιστον έτσι γράφουν τα περισσότερα περιοδικά.Επειδή είναι ο κύριος συνθέτης δεν μπορεί με το μπάσο να γράψει το τραγούδι(οχι ότι είναι κανόνας αλλα καταλαβαίνετε) οπότε το προσεγγίζει κιθαριστικά.Το παίξιμο του πάει με τα drums γιατί αυτός είναι και ο ρόλος του μπάσου κατα κάποιο τρόπο να δένει με τα τύμπανα

 

Εμένα πάλι μου αρέσουν πολύ οι Flea,Victor Wooten και Les Claypool

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου