Προς το περιεχόμενο

Ο αγαπημένος σας μπασίστας


SteveWr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

kris novocelic

jeff ament

mike dirnt

lou barlow

γιώργος καρράς

 

όλοι οι παραπάνω παίζουν με τέτοιο τρόπο ώστε όλα τα άλλα όργανα να έχουν συμπληρωματικό ρόλο συνθετικά!

 

Μου αρέσει και ο ήχος του καθενός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ακουμπήσατε μια ευαίσθητη χορδή...

 

Παρά το γεγονός ότι παίζω κιθάρα τα τελευταία 36 χρόνια, αν είχα να διαλέξω τοο όργανο που με εκφράζει περισσότερο είναι το μπάσο.

 

Οι αγαπημένοι μου είναι:

 

Marcus Miller

James Jamerson

Abe Laboriel

Daryl Jones

Stanley Clark

 

Και να προσθέσω ότι παρά το γεγονός που δεν είμαστε groove-driven nation, και κάνει κανείς κρα!! για να βρεί μπασίστα, υπάρχει αυτό που λέμε "σχολή" από έλληνες μπασίστες.

Εχουν δικό τους ήχο.

Αυτά που παίζουν, ακόμα και σαν session μουσικοί, (πχ Ρέμος κλπ) είναι ιδιαίτερα.

Βαθύ και αναγνωρίσημο παίξιμο με groove, παρά τις πολλές αξίες, τρίηχα κλπ. που κάνουν το κάτι άλλο στο ποπ τραγουδάκι.

 

π.χ. Παναγιώτης Γιατράκος, ο Βογιατζής, (γιός του Γιάννη Βογιατζή) και άλλοι που μου διαφεύγουν τώρα.'Εχουμε λίγους αλλά καλούς μπασίστες.

 

Εχουμε επίσης και αρκετούς μπασιστο-κιθαρίστες.

Δεν φταίμε... Είμαστε ευρωπαίοι και μας παρασέρνει η μελωδία!

Τι να κάνουμε.

 

Εχω μια ευαισθησία στο θέμα όμως, καθώς για πολλά χρόνια έπαιζα μουσική (αναπόφευκτα χορευτική) στην Αφρική.

 

Και παρατηρούσα το εξής:

 

Οι λευκοί χόρευαν ακολουθώντας τα τύμπανα.

 

Ενώ οι μαυροι λικνίζονταν στο μπάσο...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jaco Pastorius

Stanley Clark

Marcus Miller

John Paul Jones

Jack Bruce

Tommy Shannon

Donald "Duck" Dun

Flea

Sting

 

[προσπαθώ να το περιορίσω αλλά δεν γίνεται τίποτα είναι τόσοι πολλοί δυνατοί παίχτες εκεί έξω]

Πολύ σωστά, υπάρχει ένας δίσκος των Ike & Tina Turner με τίτλο Funkier Than A Mosquitos Tweeter όπου ο μπασίστας (ή οι μπασίστες) δίνει ρέστα αλλά το όνομα του ούτε καν αναφέρεται.

 

Γενικά πάντως, κατά τη γνώμη μου, οι μπασίστες χωρίζονται σε αυτούς που

έχουν τον κλασικό ρόλο του μπασίστα και "κρατάνε" το rythm section του κομματιού (άσχετα αν παίζουν παπάδες μέσα σ' αυτό) όπως π.χ. οι Jack Bruce,Flea, Glenn Hughes,Sting κ.λ.π. και σε αυτούς που είναι "σολίστες" και έχουν επιλέξει το μπάσο για αυτή τη δουλειά, π.χ. Stanley Clark,Victor Wooten,Billy Sheehan και άλλοι.

 

[Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ...ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ !!!]

Κι αυτός απο κάτω με το μπάσο γιατί κοιτάει ψηλά, προσεύχεται; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κου προσεκτικά τι παίζει ο Cliff στον δίσκο Master of Puppets(αν δεν το έχεις κάνει ήδη) θα κατα λάβεις γιατί ήταν τρομερός μπασίστας.O Cliff δεν έμεινε στην ιστορία για την εικόνα του :wink:

 

 

Μιλάς για τα πρώτα albums των Metallica, τα οποία και καθόρισαν τον τρόπο που προσέγγιζα το μπάσο παλιότερα. Ειδικά το Master Of Puppets πιστεύω είναι σεμινάριο για το metal μπάσο. Φανερά επηρεασμένος από τον τρόπο παιξίματος του Colin Kimberley των Diamond Head ο Burton, έδωσε μια διαφορετική προσέγγιση στο ό,τι έκαναν όλοι οι άλλοι μέχρι τότε (π.χ. straight 8th note lines, root chords, μετρημένα fills) και γενικά η συνθετική άποψη των γραμμών του φανερώνει ταλαντούχο άτομο.

 

 

Αυτό που είπα εγώ είναι ότι μπροστά σε άλλους μπασίστες (αντικειμενικά) δεν ήταν τόσο καλός, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι κορυφαίος και πρωτοπόρος. Μη με παρεξηγείς λοιπόν για μένα είναι πολύ ψηλά......

 

Για να αναφέρουμε και κάποιους άλλους metal μπασίστες (και να κάνουμε τη λίστα τεράστια) θα πω τον Geezer, το Jimmy Bain (ο ορισμός του metal μπασίστα), τον Bob Daisley (που είναι και ο αγαπημένος μου στο χώρο), τον Peter Baltes των Accept (ή δε λέγεται έτσι?), τον Dave Ellefson και δεν ξέρω γιατί αλλά μου αρέσουν πολύ οι μπασογραμμές του Jeff Waters στα albums των Annihilator, παρόλο που δίνει μια εντελώς κιθαριστική προσέγγιση.....

 

Αυτά τα πολλά......... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Cliff Burton ήταν πραγματικά πρωτοπόρος στο παίξιμό του και πολύ ξεχωριστός. Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιον μεταγενεστερο του που να προσέγγισε το παιξιμο του Cliff. Πιστεύω πως είχε να προσφέρει πάρα πολλα αλλα δυστυχως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Θα διαλέξω τον Cliff Burton. Απλά θεός ο μακαρίτης.

Να και κάποια ωραία βιντεάκια έτσι για να γουστάρουμε. METAL UP YOUR ASS :twisted: :twisted: :twisted:

http://www.youtube.com/watch?v=vkXpW982vOs

(το τρίτο δεν ΄χει και την καλύτερη εικόνα)

Λοιπόν για πείτε...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου