Προς το περιεχόμενο

Ο αγαπημένος σας μπασίστας


SteveWr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας είναι ο αγαπημένος μου μπασίστας

 

fleawatersmccartneypastoriusnovoselicdeedeeramoneericaveryjohnpauljones :lol:

 

Και πολλοί άλλοι που δεν μου έρχονται τώρα. To σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει κανένας καλύτερος γιατί οι μισοί είναι επιρεασμένοι από τους άλλους μισούς και πάει λέγοντας 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

john-illsley_s.jpg

 

 

John Illsley

 

Renowned for his sureness of timing and tone, John Illsley was the bass player and an original member of Dire Straits, one of the UKΆs most successful bands with hits including Sultans of Swing, Money for Nothing and Walk of Life. Their ΅Brothers In ArmsΆ album was No. 1 across the world, remaining No.1 for 9 weeks in the U.S.A.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός ο wasted sunsets... Εμπνευσμένες μπασογραμές και γεμάτος ήχος αλλά όλοι ασχολούμαστε μόνο με τον knopfler! Δεν τον θεωρώ και τον καλύτερο αλλά σίγουρα σκίζει ο τύπος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mingus mingus! Καλα, οκ. Ποιος ακουει Mingus να γουστάρει σημερα? Εγω όχι αλλα τι επαιζε και πως...

Προσωπικά βρίσκω τον πιό ευφάνταστο μπασίστα στον αντίχειρα του Flea. Δεν κατέχει απο μουσική και ίσως για αυτο να ξεχωρίζει. Εαν ήξερε που να βαρέσει θα ήταν... καποιος άλλος βαρετός! Ευφάνταστος 100%

 

Πρώτος μπασίστας που εντυπώθηκε στο μυαλο μου ως ξεχωριστός ήταν ο John Paul Jones (προηγήθηκε ο Duff Mckeagan αλλα δεν ειχα ιδέα απο μπάσσο. Ας μην είχε τον gallienkrueger και θα έτρωγε κατι ντομάτες...). Ο Paul Jones ξεχώρισε στην αντίληψη μου τις έννοιες, "παίζω νότες" και "παίχτε χωρίς εμενα αν μπορείτε"

 

Την μπασιστική αλήθεια μπορει κανεις να την βρει και στον Paul mcCartney. Οχι τιποτα ιδιαίτερο αλλα ήξερε να γράφει γραμμές-μουσική ο παυλάκος... Εαν τις εγραφε ολες ο ιδιος.

 

Πάντα μου άρεσε και ενας μπασίστας του Σιδηρόπουλου. Κάποτε θυμόμουν και το όνομα του. Ήταν απίστευτα πιστευτός στον ρόλο "παίζω ρυθμό με σωστό τεμπο, σολάρετε εαν τολμάτε". Νομίζω είχε παίξει στην αργή έκδοση του "το 69". Νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου