Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με καρτα ηχου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθεση απο χθεσινο Post μου και μετα απο παροτρινση ανοιγω καινουργιο θεμα.

 

Πριν λιγες μερες εγινα κατοχος της Focusrite 2i4 και εχω ενα θεματακι. Οταν ανοιγω το daw μου για να γραψω ακουγεται αν τσικ τσικ σαν να κολλαει το συστημα του Pc. ανεναζω  το latency στα 10ms και καπως διορθωνεται το θεμα. Με την προηγουμενη m-audio fast track  δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα με latency στα 128 Samples. Να πω οτι η μνημη ram ειναι στο 1gB  ::)   και σκεφτομαι να την αναβαθμισω με μια στα 4gb. Φταει η ραμ η καρτα η κατι αλλο??? please help!!

 

Στο σημειο αυτο αναφερω καποιες πληροφοριες για το Pc, καθως και για τα plugins Που χρησιμοποιησα σε ενα Project.

 

Intel ® core 2 duo cpu  e7500 2.93Ghz 32bit 1G Ram windows 7 ultimate

 

Plugs

X-cita

Reacomb (cockos)

reaeq

Amplitute 3 (για μπασο)

Kefir

Addictive drums

 

οι κιθαρες γραφτηκαν απευθειας απο τον ενισχυτη μεσω di-box (το αναφερω γιατι εδω εχει γινει μονο χρηση του kefir και οχι του amplitube)

 

ανοιγοντας την διαχειρηση εργασιων παραλληλα με το project επαθα κοκομπλοκο.

 

Χρηση ραμ  Max 908 mb

Χρηση cpu 78 %

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω πιστευω ουι με μεγαλυτερη ραμ θα κανω δουλεια. Η μ*****α ειναι οτι πλεον η ddr2 εχουν ξεγυγει απο τιμες  :-X. τεσπα ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Απλά να σου πω ότι κι εγώ πρόσφατα αγόρασα την συγκεκριμένη κάρτα και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.Την δουλεύω 24/96 και 570 ή 576 samples (δεν θυμάμαι καλά) και ηχογραφώ απροβλημάτιστα κιθάρες και μπάσο.Ποιο daw δουλεύεις;Είσαι σίγουρος ότι όλες οι ρυθμίσεις είναι ΟΚ?Σίγουρα το 1g ram είναι λίγο,αλλα με την παλιά πώς έγραφες???

Δοκίμασε να γράψεις μιά κιθάρα χωρίς κανένα άλλο plug-in να δεις πώς συμπεριφέρεται.Θεωρώ ότι αν κι έτσι έχεις latency κάτι πρέπει να ψάξεις στις ρυθμίσεις.

Κι εγώ στο παλιό pc που είχα μικρή ram είχα θέματα όταν το φόρτωνα αλλά μιά κιθαρα μπορούσα να γράψω ;)

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημερα  ;D

 

εχω ακομα ενα θεμα με την συγκεκριμενη καρτα ηχου. Οταν ειμαι μεσα στο Daw και θελω να ανοιξω τον browser μου δεν εχω καθολου ηχο και γενικα δεν εχω ηχο καθουλου απο τo pc . Υπαρχει καποια λυση που να γνωριζει κανεις??

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το daw σου απασχολει τους drivers εκεινη την ωρα και ετσι αν προφανως την εχεις ως κυρια καρτα στο συστημα , δεν μπορεις να κανεις αλλες λειτουργιες.

 

Δεν την ξερω την καρτα, δεν ξερω αν υποστηριζει την λειτουργια share drivers with other programms

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μια επιλογη στο control panel της καρτας που λεει "να επιτεπεται οι εφαρμογες να αναλαμβανουν τον αποκλειστικο ελεγχο της συσκευης" και το εχω απενεργοποιημενο.αν ξαναενεργοποιησω την on-board καρτα θα ληθει? Θα το δοκιμασω παντως δεν χανω κατι.

 

απλα διαβασα το παρακατω και μ'εβαλε σε σκεψεις

 

They are stable, no crackles when using ASIO in audio host. However, if you are like me and using your computer for more than just audio there are a few snags with which to deal. You have to define the sampling rate in the Windows Control Panel. Otherwise you will experience no sound when jumping from the browser to your audio host as it locks the sound to one app if there is a mismatch. (have to go into Task Manager and kill the plugin-container.exe to release the Microbook sound)

 

If there is a match you can play (for instance youtube) while your audio host is playing back too without this issue.

 

I keep having to define the driver settings in Winamp using the DirectSound output too. Sometimes it sees the microbook II and sometimes it doesn't. Yet I haven't changed anything. Shrug

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι βρηκα & εδω.

Shared driver? Yes ! It works: while keeping the sample rate at 44.1 Khz, I can now switch between my browser and Ableton or another sound application. Sond keep playing  Wink

 

http://www.kara-moon.com/forum/index.php?topic=7092.0

 

Εγω το εχω στα 48000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ασχοληθηκα με το θεμα γιατι εχω 2 καρτες ηχου, εχω μια sonar dg σε ταυτοχρονη χρηση , αλλα θυμαμαι νομιζω παλιοτερα οτι στην δικια μου οντως αμα κατεβαζα την δειγματοληψια μπορουσα να την εχω shared, αλλα οπως σου ειπα δουλευω με δυο καρτες.

 

Αν δοκιμασεις αυτα λογικα θα λυθει το θεμα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου