Προς το περιεχόμενο

Ηχεια monitor σε pc(γενικα απορίες για monitor)


nicktgr15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα.

 

Μπορώ να συνδέσω ηχεία monitor σε pc με καρτα ήχου audigy; Χρειάζονται ενίσχυση τα monitor ή εχουν ενσωματομένο ενισχυτή; Επίσης, σε συγκριση με ηχεία υπολογιστών 2.1 creative, yamaha, logitech κλπ πως αποδίδουν; Απο μπάσα πως πάνε, θέλει έξτρα subwoofer; Και οποια αλλη πληροφορία υπάρχει για monitor ευπροσδεκτη μιας και είμαι αρχάριος.

 

Ευχαριστώ.

 

Νίκος

 

 

 

 

Υ.Γ. Σκέφτομαι να πάρω και ένα απλό midi controller keyboard της m-audio. Με monitor στο pc αν παίζω θα ακούγεται αξιοπρεπώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να συνδέσω ηχεία monitor σε pc με καρτα ήχου audigy???

...ναι αυτοενισχυομενα ηχεια της ταξης των 300 euro

..βγαζει η maudio ενα σετ ακριβως για την πριπτωση με SUB στα 300

 

 

Σκέφτομαι να πάρω και ένα απλό midi controller keyboard της m-audio. Με monitor στο pc αν παίζω θα ακούγεται αξιοπρεπώς;

 

...χμ κοιτα ναι μια χαρα θα την κανεις τη δουλεια σου με λιγα λεφτα !

 

 

ΤΩΡΑ ...για πιο επαγγελματικα πραγματα παμε σε αλλη κατηγορια ...αλλα και με αυτα τα χρηματα που λεμε ...θα εισαι αξιοπρεπης απο πλευρας ηχου για αυτο που θες να κανεις!

Αν εχεις παραπανω να διαθεσεις σιγουρα το SETUP σου μπορει να γινει καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ nicktgr15, να θυμάσαι ότι σκοπός μία τέτοιας επένδυσης δεν είναι να ακούς "καλύτερα" αλλά να ακούς σωστότερα. Κανένα σύστημα μόνιτορ δεν μπορεί να περιλαμβάνει subwoofer, διότι ο σκοπός δεν είναι τα "φοβερά μπάσα" αλλά τα σωστά μπάσα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Κανένα σύστημα μόνιτορ δεν μπορεί να περιλαμβάνει subwoofer' date=' μπάσα.[/quote']

 

...χμμ δεν θα επερνα και ορκο για αυτο !

 

τωρα ανθες σωστο ηχο με λιγα λεφτα κοιτα τα καινουργια tascam !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και παλι.

Αυτα ας πούμε θελουν ενίσχυση;

http://www.thomann.de/thoiw2_maudio_studiopro_4_prodinfo.html

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-186629.html

 

Λεει οτι έχει δυο RCA για εισοδους. Βασικα αυτα τα Monitor μου θυμίζουν κατι Β&W που υπαρχουν στο σαλονι για home theater. Σίγουρα δεν χρειαζονται ενισχυση; Γιατι τα B&W που λέω χρειάζονται.

Για διαφωτίστε με.! :)

 

Επίσης τί είναι το balanced και unbalanced inputs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτά που δείχνεις δεν χρειάζονται ενισχυτή αλλα ΔΕΝ είναι monitor. Αν θες κάτι από m-audio πάρε τα αυτά http://www.thomann.de/iw_smb_suche.html?SUBJECT=KOMFORTSUCHE&iwid=7&SUCHBEGRIFF=bx5&x=0&y=0

 

Μια εναλλακτική λύση με λίγα λεφτά είναι αυτή http://www.thomann.de/thoiw7_samson_resolv_50a_aktivmonitor_prodinfo.html

 

Η δική μου πρόταση τώρα. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τα Tascam VL-X5 http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/5628 τα οποία έχω και πραγματικά συναγωνίζονται στην ποιότητα αρκετά ακριβότερα ηχεία.

Και τα 3 παραπάνω ΔΕΝ χρειάζονται ενισχυτή.

 

Balance inputs: Δέχονται balance σήμα, δηλαδή τριπολικό καλώδιο, XLR ή 3πλο jack (2 καλώδια σήματος σε διαφορά φάσης 180 μοιρών τα οποία αφαιρούνται μεταξύ τους στο διαφορικό ενισχυτή της συσκευής και έτσι αφαιρείται τυχόν θόρυβος που "μαζεύτηκε" στη διαδρομή και ένα καλώδιο γείωση).

 

Unbalance inputs: Δέχονται unbalance σήμα, δηλαδή διπολικό καλώδιο (Jack, Rca) ένα καλώδιο σήμα και μια γείωση. Οτι θορυβο μαζέψεις σου μένει.

 

ΥΓ. Η B&W έχει βγάλει φοβερά Monitors (βλ. Nautilus 802 38Hz-20KHz +-1.5dB)

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχουμε ξαναπεί ότι όταν προτείνετε προϊόντα να βάζετε link από τις κατασκευάστριες εταιρείες όπου καθένας μπορεί να βρίσκει και περισσότερες πληροφορίες, αλλιώς τα post θα διαγράφονται. Ιδίως όταν οι ερωτήσεις δεν είναι "που μπορώ να αγοράσω φτηνότερα".

 

Ο thomann πέρα από 2-3 βασικά στοιχεία δεν περιέχει πληροφορίες για τα προϊόντα.

 

Το ξέρω ότι είναι ένα κλικ πιο δύσκολο να βρείτε τα προϊοντα στα site των εταιρειών, αλλά βοηθάτε πολύ περισσότερο έτσι και αυτός είναι ο σκοπός.

 

 

Εκ της διαχειρήσεως,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι βοηθαμε δηλαδη? πραγματικα ειμαι περιεργος σε τι βοηθαμε?

 

(εγω απο δω και περα οταν θα λεω για πεταλακια θα βαζω λινκ τα jampedals... :) , αν και η διαπλεκομενη διοικηση δε θα δυσαρεστηθει με αυτο πιστευω , γιατι προχτες ειδα διαφημιση στου νοιζ του jampedals!!! :):):):) )

 

sorry για το off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι βοηθαμε δηλαδη? πραγματικα ειμαι περιεργος σε τι βοηθαμε?

 

Βοηθάτε αυτόν που ρωτάει. Το site της κάθε εταιρείας έχει τεχνικά χαρακτηριστικά των πρϊόντων' date=' links σε εξειδικευμένα forum όπου μπορεί να κοιτάξει ζητήματα που προκύπτουν από τους ίδιους τους χρήστες ακόμα και reviews από περιοδικά (το αν είναι αξιόπιστα είναι άλλο θέμα). Αν το πρόβλημα κάποιου είναι οι τιμές, έχει μάθει πλέον που μπορεί να ψάξει.

 

Για να είμαι και τυπικός, το θέμα με τα links τέθηκε εδώ:

 

Links εμπόρων

 

Αν υπάρχουν ακόμα αμφιβολίες, καλό είναι να μην συνεχιστεί αυτή η κουβέντα κάτω από αυτό το thread αλλά στο παραπάνω link που είναι και σχετικό.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
(εγω απο δω και περα οταν θα λεω για πεταλακια θα βαζω λινκ τα jampedals... :) ' date=' αν και η διαπλεκομενη διοικηση δε θα δυσαρεστηθει με αυτο πιστευω , γιατι προχτες ειδα διαφημιση στου νοιζ του jampedals!!! :):):):) ) [/quote']

 

Τα jampedals είναι σε ευδιάκριτο χώρο (banner) που προβάλονται όλοι οι διαφημιζόμενοι και όχι σε συζήτηση στο forum όπου δεν θέλουμε για ευνόητους λόγους να (αυτό-) διαφημίζονται οι έμποροι. (Πάλι off-topic!)

 

On topic τώρα, σαφώς και υπάρχουν sub woofers για studio monitors.

Η διαφορά είναι ότι κοστίζουν συνήθως όσο το ζευγάρι των δορυφόρων.

Ο συνδιασμός άσχετου sub άλλης μάρκας δεν ενδείκνυται καθώς η τονική ισοροπία μπορεί να πάει περίπατο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου