Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με korg poly 800!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι είδα ήχους αποθηκεύει αν και δεν μπορεις να καταλαβεις κ σίγουρα γιατι ούτε φίλτρα δουλεύουν. ουτε chorus ,ουτε noise...

To κατάφερα να παίξει έστω και σκέτο ήχο απείραχτο αλλά μέσα στις νότες και χωρίς πολλά παράσιτα πειράζοντασ τα τριμεράκια μέσα...

Πρόσεξα ότι μερικά δεν κάνουν απολύτως τίποτα (τα πήγα σιγά σιγά μήπως έκαναν σε κάποιο σημείο)...

Δεν μου φαίνεται και τόσο λογικό να μην κάνουν τίποτα...Πέρασα μερικές κολλήσεις όπως μπορούσα και επανέφερα ότι πειραγμένο βρήκα (και είχα υλικά σπίτι...)...Για τιν δίοδο D1 βάζω μία οποιαδήποτε zener?

Αν δεν καταφέρω τίποτα από το σπίτι αξίζει να το πάω για φτιάξιμο?Αν ναι πόσα θα μου κοστίσει περίπου?Δεν λέω για αντιπροσωπεία,σε κάποιον τεχνικό ανεξάρτητο απο εταιρίες καλύτερα και αν είναι κάθομαι κ το φτιάχνω εγώ εκεί γιατι δεν έχω παλμογράφο σπίτι να μετρίσω να δω που χάνεται το σήμα...Μου φένεται ότι δεν πατάνε σωστά ούτε οι νότες γιατί σε poly mode πατάω μία νότα και ακούγωνται και οι προηγούμενες 3 ή 7(ανάλογα αν το έχω σε double ή mono dco...).Μια πρώτη σκέψη μου είναι ότι χάνεται το σήμα note off και δεν φτάνει ποτέ στον επεξεργαστή...με προβληματίζει όμως το ότι στο midi βλέπει και το note off  και το vcf (το σήμα όταν κάνω κάτω το μοχλό ελένχου) που ούτε αυτό ανταποκρίνεται στο synth...

Τα παρατάω για σήμερα,περιμένω τις συμβουλές/απόψεις σας αύριο..!

Φιλικά,Άκης.

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έβγαλα από μέσα τον μοχλό χειρισμού που έχει και μόλις κοίταξα από την μεριά των εξαρτημάτων φρίκαρα.!!!

Μόνο μία αντίσταση δεν είναι κατεστραμένη...Όλα τα άλλα ειναι στο στάδιο μετά την σκουριά ,αυτο το άσπρο (ίσως να είναι και υγρά μπαταρίας...

Ήχους οκ αποθηκεύει αλλά τα φίλτρα δεν λειτουργούν καθόλου , νεκρά...

Το chorus το έφτιξα βγάζοντας πάλι την αντίσταση που ήταν κομμένη από πάνω και την έιχα προσθέσει εγώ...

Πέρασα και μερικές κολλίσεις σε κάποια σημεία που δεν τις έβλεπα πολύ καλές...

Όμως τα πιό πολλά ολοκληρωμένα που έχουν σκουριάσει είναι από την μεριά των εξαρτημάτων...

Μεταξύ αυτών και το photocoupler sharp pc900 που λίγο χλωμό να βρώ άλλο εδώ ελλάδα ίδιο...Μάλλον για όμοιο θα πάω...

Ο επεξεργαστής υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει? (δεν έχει ευτιχώς καθόλου σκουριά επάνω...)

Επίσης ,υπάρχει περίπτωση να έχει "χαλάσει" το firmware του?

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα.Μπα αν δεν το κάνω να παίξει θα σκάσω!

Μέτρησα τάσεις... τα 5βολτ είναι οκ ...

Τα 12 βολτ διστυχώς είναι 10.58....

Άντε να αλλάζω πυκνωτές τώρα! :D

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καταφέρω τίποτα από το σπίτι αξίζει να το πάω για φτιάξιμο?Αν ναι πόσα θα μου κοστίσει περίπου?Δεν λέω για αντιπροσωπεία,σε κάποιον τεχνικό ανεξάρτητο απο εταιρίες καλύτερα και αν είναι κάθομαι κ το φτιάχνω εγώ εκεί γιατι δεν έχω παλμογράφο σπίτι να μετρίσω να δω που χάνεται το σήμα...

 

Mε αφορμή το παραπάνω και με ένα γρήγορο view στο Service Manual θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Από ότι είδα και εφόσον μιλάς για παλμογράφο (πράγμα που σημαίνει οτι ξέρεις να τον "διαβάζεις") είσαι σίγουρος οτι το Manual περιέχει όλα τα Reference Waveforms; Eγω είδα μόλις 2 μέσα. Επίσης αναφέρονται τα pp ή τα πλάτη των μεγεθών ή έχεις μόνο ποιοτικές και όχι ποσοτικές αναφορές;

 

Επίσης από σχετική εμπειρία γνωρίζω οτι σε κυκλώματα (και δη παλιά) ακόμα και τις τιμές αναφοράς να έχεις δεν είναι πάντα δυνατή η ρύθμισή τους σε περίπτωση απόκλισης από τα αντίστοιχα VR(x) Pots. Σε αυτήν την περίπτωση όπου δεν υπάρχει δυνατότητα για ρύθμιση με κάποιο VR θα πρέπει ο κατασκευαστής να δίνει εναλλακτική δυνατότητα ρύθμισης η οποία λογικά επιτυγχάνεται με προσθήκη νέου εξαρτήματος το οποίο είτε αντικαθιστά εντελώς το παλιό ή συμμετέχει μαζί με το παλιό έτσι ώστε να διαμορφώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Αν αυτές οι πληροφορίες δεν περιέχονται στο Service Manual ή δεν τις έχεις ως πληροφορία από αλλού πολύ φοβάμαι οτι είναι πολύ δύσκολο να το φτιάξεις 100%

 

Όσον αφορά το αγώγιμο του τυπωμένου είσαι σίγουρος οτι είναι εξασφαλισμένο σε όλο το εύρος της;

 

Μπα αν δεν το κάνω να παίξει θα σκάσω!

Η προσπάθειά σου είναι αξιοθαύμαστη πάντως και σε συγχαίρω για αυτό.

Πολλές φορές κολλάω κι εγώ με διάφορα σε σημείο που χάνω τον ύπνο μου.

 

Εύχομαι να πετύχεις το σκοπό σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ώρα που προσπαθούσα να τροποποιήσω το προηγούμενο Post μου έληξε το διαθέσιμο χρονικό διάστημα στο οποίο μπορώ να το κάνω οπότε συμπληρώνω κάποια πράγματα παρακάτω.

 

Eίναι δυνατόν κάποιο VR να ρυθμίζει ή να επηρεάζει 2 ή παραπάνω μεγέθη ταυτόχρονα αλλά όχι απαραίτητα κατά τον ίδιο τρόπο. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να ρυθμίζεις το ίδιο μέγεθος από πολλές συνιστώσες και παράλληλα να ελέγχεις οτι όλα τα μεγέθη αναφοράς ρυθμίζονται επιτυχώς και διατηρούνται στις ίδιες τιμές ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ κατά το ίδιο στιγμιότυπο παρατήρησης και αφού έχεις τελειώσει με όλες τις ρυθμίσεις. Τέλος θα πρέπει να γνωρίζεις ποια μεγέθη είναι στατικά (Σταθερές κατά το pp ή πλάτος τιμές κατά τις διάφορες λειτουργίες του Synth) και ποια δυναμικά (Μεταβλητές μεν τιμές κατά το pp ή πλάτος αλλά φυσικά μέσα σε σταθερό έυρος τιμών κατά τις διάφορες λειτουργίες του Synth.)

 

Έχε υπόψη ότι οι εταιρείες δεν γράφουν τα πάντα στο Service Manual και οτι τα Service Manuals δεν απευθύνονται σε End Users αλλά σε τεχνικούς αντιπροσωπειών και τεχνικούς χαμηλού κλιμακίου στο εργοστάσιο οι οποίοι είναι μεν έμπειροι αλλά δεν είναι απαραίτητα Μηχανικοί. Η φιλοσοφία λοιπόν του Service Manual είναι θεωρώ περισσότερο διαγνωστική και ο διορθωτικός χαρακτήρας της δεν επικεντρώνεται στην επισκευή με αντικατάσταση επιμέρους Components (θεμελιώδη parts όπως πυκνωτές, διόδους, τρανζίστορ, IC…κτλ). Συνεπώς πιο συχνά θα οδηγηθείς με κάποιο λογικό διάγραμμα troubleshooting σε αλλαγή εμπορικά εκμεταλλεύσιμου Spare Part (συνήθως ολόκληρου PCB) από την εταιρεία ή αντιπροσωπεία παρά στην συγκεκριμένη πηγή του προβλήματος. Αυτό κάνει τη δουλειά σου ακόμα πιο δύσκολη μιας και από οτι φαντάζομαι τα ανταλλακτικά είναι δυσεύρετα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.!

Όντως γνωρίζω να διαβάζω παλμογράφο λόγο σχολης αλλα δεν έχω σπίτι μου δυστυχώς...

Έλεγα αρχικά να τσεκάρω αν αυτά που λέει στο service manual είναι σωστά...

Αν είναι τότε κάπου αλλου είναι το πρόβλημα...

Δυστυχώς για την τάση των 12 δεν είδα κάποιο ρυθμιστικό...Για τα 5 έχει και το ρύθμισα ώστε όλα τα ολοκληρωμένα να έχουν 5..(όσα είχαν κοντά στα 5)

Έχω δει πολλές φορες προβλήματα σε τροφοδοσία από κακής ποιότητας η χαλασμένους πυκνωτές γιαυτο k σκέφτηκα να αλλάξω πυκνωτές για αρχή...

Άλλο ένα πράγμα που με έκανε να πιστεύω ότι είναι κάτι τέτοιο είναι ότι ο ήχος που κάνει στην αρχή είναι σαν να γεμίζει ένας πυκνωτής , η να περνάει συνεχώς και περισσότερο ρεύμα μέσα από τα ολοκληρωμένα μέχρι να σταθεροποιηθεί...

Αυτό ίσως επηρεάζει και την σταθερότητα του επεξεργαστή και δημιουργούνται και αλλα προβλήματα...

Έχεις κάποιο τηλέφωνο να σε πάρω να σε ρωτίσω κάποια πραγματάκια μιας και ότι ξέρω απο ηλεκτρονικά το έχω μάθει μόνος σχεδών?Στείλε μου π.μ. αν είναι και πες μου και τι ώρες μπορώ να σε καλέσω!

Ευχαριστώ!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς από αυτά που διαβάζω όλα είναι πιθανά στο όργανο σου. Αυτό σχετικά με τον ήχο μπορεί να μην είναι απαραίτητα θέμα τροφοδοσίας αλλά μη σταθεροποιημένης συχνότητας σε κρύσταλλο ή ταλαντωτή ή οτι άλλο μπορεί να συμμετέχει στο κύκλωμα.

 

Θέλω να σου ξεκαθαρίσω οτι το όργανο δεν το έχω δει ποτέ από κοντά πόσο μάλλον να το έχω δει ανοιχτό και να ξέρω τι γίνεται και ποια είναι η δομή του. Απλά προσπάθησα να σου πω κάποια πράγματα γενικά που ισχύουν σε όλα τα κυκλώματα αυτής της μορφής.

 

Κοιτώντας με πιο μεγάλη προσοχή αυτή τη φορά είδα στο Service Manual οτι υπάρχουν κάποια σημεία (Α,Β,C,D,E,F...) στα οποία δίνονται μεγέθη αναφοράς (κυματομορφές, παλμοί κτλ). Αυτό που δεν κατάλαβα γιατί δεν έχω το όργανο μπροστά μου παράλληλα με το SM είναι αν αυτά τα σημεία αντιστοιχούν σε Check ή Test Points για το Probe του παλμογράφου.

 

Η τάση των 10,58V DC αποκλίνει κατά 11,8% από την ονομαστική και εφόσον δεν υπάρχει ρυθμιστικό είτε κάτι γίνεται στην ανόρθωση-εξομάλυνση είτε κάποιο εξάρτημα προκαλεί αυτήν την απώλεια. Υποθέτω οτι το δευτερεύον του Μ/Σ επάγει τη σωστή τάση που θέλει ως Input η διάταξη ανόρθωσης. Θεωρώ κι εγώ το πιο πιθανό για την απόκλιση από τα 12V DC το σφάλμα σε κάποιον πυκνωτή ή αντίσταση τα οποία επηρεάζουν δυνητικά την RMS έξοδο του εξομαλυντή μετά και από την ανόρθωση με αποτέλεσμα η DC στάθμη να έχει άλλη τιμή από την ονομαστική. Παρόλο που αναφερόμαστε σε DC έξοδο η έννοια RMS δεν είναι άστοχη κι έχει να κάνει με το μεταβατικό της υπόθεσης εφόσον υπάρχουν Ηλεκτρονικά Ισχύος στο κύκλωμα που μετατρέπουν ΑC σε DC. Έτσι ακόμα και στην περίπτωση της εξομάλυνσης υπάρχει μικρή ταλάντωση η οποία καθορίζει τη στάθμη εξόδου.

 

Άλλη πιθανότητα είναι αυτά τα 12V να μην είναι η πρώτη στάθμη της εξόδου του τροφοδοτικού και να έχει γίνει περαιτέρω υποβίβαση διαίρεση μέσω διατάξεων αντιστάσεων. Αν η απευθείας έξοδος του τροφοδοτικού είναι ok τότε ίσως το πρόβλημα για την απόκλιση οφείλεται σε κάποια αντίσταση. Αυτό που δεν θα ήθελα να συμβαίνει αν ήμουν στη θέση σου είναι να μην έχει οδηγηθεί κάποια Zener σε κορεσμό και άγει όπως γουστάρει. Το ίδιο ισχύει και για τις απλές διόδους που ενδεχομένως συμμετέχουν στο κύκλωμα.

 

Τσέκαρε λοιπόν πρώτα όλα τα θέματα για σωστή τροφοδοσία και μετά πας και στα Testpoints με τον παλμογράφο.

 

Σου στέλνω το τηλ. μου σε pm αλλά δεν νομίζω οτι μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω.

 

EDIT: Προσπάθησα να σου στείλω pm αλλά μόλις πάτησα αποστολή έλαβα το μήνυμα από το Noiz οτι η θυρίδα εισερχομένων σου είναι γεμάτη με αποτέλεσμα να μην μπορείς να δεχτείς άλλο pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα φίλε μου ,έσβησα!Με γέμισαν τη νύχτα..!

Λοιπών , χειροτέρεψε το πρόβλημα..!

Τάση 5βολτ έγινε περίπου 7 και ι 12 περίπου 14 χωρίς να πειράξω τίποτα...

Δοκίμασα να ξαναρυθίσω τα 5 αλλά μέχρι 6,40κάτι φτάνει ως πιο χαμιλό...(ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ)

Όσο για τις διόδους,χλωμό να τις τσεκάρω όλες γιατί έχει ένα σωρό μέσα..!

Στείλε μου πάλι αν γίνεται το πμ να σε πάρω να ακούσεις και τι κάνει μήπως βοηθήσει καθόλου και αυτό..!

Δεν τα βάζω κάτω γιατί είναι το 1ο αναλογικό που παίρνω και μαρέσει αυτό που ακούω ακόμα και τώρα που δεν δουλεύει σωστα..!!!! (η πλάκα θα είναι να μην μ'αρέσει όταν φτιαχτεί με το καλό!! χαχαχα)

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου