Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με korg poly 800!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας!Πρόσφατα αγόρασα από συμφορουμίτη το χαλασμένο του korg poly 800 (mk1 rk)...

Ξεκίνησα να δω τι έχει και λογικό είναι ,αφού ανοίγει κανονικά , το πρώτο πράγμα που δοκίμασα ήταν να φορτώσω τους ήχους μέσω wav από το pc..!

Εκεί με περίμενε μια έκπληξη καθώς το synth έμεινε στην θέση LoAd σαν να μην δεχόταν τίποτα από την έισοδο.

Δοκίμασα μέχρι και τέρμα την ένταση και τίποτα...Ουτε Good ούτε Err....

Διάβασα σε forum γενικά και είδα ότι κανένας δεν είχε το ίδιο πρόβλημα...

Έτσι το ξεβίδωσα να δω στο εσωτερικό του..!

Εκεί με περίμενε άλλη μια έκπληξη γιατί είχε μέσα μπαταρία (!!!) που κανονικά τα mk1 ΔΕΝ έχουν...(Δεν ήταν μονταρισμένο με το γνωστό σχέδιο...)

Επίσης είδα και μια δίοδο και μία αντίσταση να λείπουν κοντα jack της τροφοδοσίας αλλά δεν πρέπει να έιναι σαυτά το πρόβλημα μιας και ο φίλος μας από το forum μου είπε ότι δεν το είχε ανοίξει όσο ήταν στην κατοχή του κ ότι πρίν το φυλάξει στην αποθήκη , λειτουργούσε κανονικά..!

Αν κάποιος από εσάς έχει καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει ή έχει αντιμετωπίσει το ίδιο ή παραπλήσιο πρόβλημα και θα μπορούσε να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

Φιλικά, Άκης...

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Εχεις δοκιμάσει να φτίαξεις έναν ήχο απ'το μηδέν και μετά να κλείσεις το μηχάνημα και να το ανοίξεις? Κρατάει τον ήχο που έφτιαξες?

Το ρωτάω αυτό γιατι αν μπορείς έστω να φτιάξεις κατι και να το σώσεις, σημαίνει οτι το πρόβλημα έχει να κάνει καθαρά με τη μεταφορά του ήχου απο το pc στο synth...

Αν θυμάμαι καλά, στο manual στις τελευταίες σελίδες είχε όλους τους ήχους σε λίστα και με όλες τις παραμέτρους τους (osc, envelopes κτλ.) θα το τσεκάρω και θα σου πω στα σίγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Η αντίσταση και η δίοδος είναι όντως εκτός ή είναι κολλημένες από την κάτω πλευρά ?

2. Το κύκλωμα γενικότερα έχει σκουριά σε ορισμένα σημεία ή όχι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σου φίλε μου.Λείπουν η αντίσταση και η δίοδος και αν προσέξεις στην πάνω πλακέτα υπάρχουν 2 αντιστάσεις κολλημένες από την πλευρά των εξαρτημάτων της πλακέτας...

Ο προηγούμενος χρήστης μου είπε ότι έπαιζε κανονικότατα έτσι και ότι δεν το έχει ανοίξει από όταν το πείρε απο τον προηγούμενο κάτοχο...

Είναι επίσης το mk1 που δεν έπρεπε να έχει μπαταρία μέσα...

Υπάρχουν διαβρωμένα τσιπάκια μέσα και σε ένα κοντεύει να κοπεί ένα ποδαράκι του τελείως..

Αν έχεις κάποιο τηλ. να σε πάρω να ακούσεις τι κάνει το synth.Εννοείται πως δεν μπορείς να φτιάξεις ούτε να αποθηκεύσεις κανέναν ήχο.Ότι και να κάνεις, βαβούρα και κάπου στο βάθος ακούγεται κ καμία νότα που δεν είναι σωστή κ γιαυτό δεν ευθύνεται το  tune mprosta γιατί όταν πατάς nto re mi fa sol κτλ, βγάζει ήχο σαν ξεκούρδιστο τελείως...

Sorry για τα greeklish που το είχα πριν!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε παρακαλώ πάρα πολύ Ελληνικά.

Άλλωστε είναι κανονισμός του φόρουμ.

Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την μπαταρια ειναι γνωστο mod για το Mk.I για να μη χανει τα patches οταν το βγαζεις και απο το ρευμα και απο τις μπαταριες του. Δες κι εδω:

 

http://analog.no/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=49

 

Η δίοδος και η αντίσταση που λείπουν ( ; ) είναι για τη σταθεροποίηση της τάσης (δίοδος ζένερ). Αν όντως λείπουν και δεν είναι κολλημένα από την κάτω μεριά, υπάρχει πρόβλημα (εκτός αν υπάρχει και κάπου αλλού κάποιο mod και τροφοδοτείται το σημείο από το clips-άκι με τη σωστή τάση). Γενικά από τις φωτός βλέπω να έχει πολλά mods το synth-άκι σου... (το Mk.2 που έχω εγώ πάντως, δεν το πειράζω στο παραμικρό, είναι από τα αγαπημένα μου πλήκτρα...)

 

Κοντός ψαλμός: νά το service manual... καλή επιτυχία!

 

http://search-manual-online.com/download/manual/POLY-800/aHR0cDovL2xhYm9pdGVub2lyZWR1bXVzaWNpZW4uY29tL2ZvcnVtL2RhdGEva29yZy9zeW50aGVzL1BPTFk4MDAucGRm

 

PS: πολύ σκουριά, φθαρμένους χαλκοδιαδρόμους και κακές κολλήσεις βλέπω... μάλλον τα mods και η φύλαξη σε υγρασία αποθήκης ( ; ) έκαναν μεγάλο κακό...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, πάντως έχε υπόψιν ότι το TAPE interface των Korg είναι κάπως ιδιότροπο και δεν αναγνωρίζει εύκολα το wav. Για την ακρίβεια, αν τρέχεις το wav από υπολογιστή και το στέλνεις στο Poly, δεν πρόκειται να δεις αποτέλεσμα. Είχα το ίδιο πρόβλημα... Νομίζω αν το τρέξεις κανονικά από κασετόφωνο και κασέτα, πιθανόν να λειτουργήσει.

 

Για σίγουρα πάντως (σε μένα έτσι δουλεύει στάνταρ) δοκίμασε να φορτώσεις sysex με MIDI... πιθανόν το synth να μην έχει κανένα πρόβλημα, απλά να έχει χάσει τα patches και να ξεκινάει σε blank state, γι αυτό να μην έχει ήχο. Φόρτωσε με MIDI τα patches και ξαναδοκίμασε. Ή βρες κάποιο patchsheet και προγραμμάτισέ το με το χέρι σε κάποιο patch που δοκιμασμένα παίζει...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά...

Φίλε babtua το ξέρω.. οι κολλήσεις δεν είναι και τόσο κακές όμως...

Αυτά που μου έστειλες τα ξέρω ήδη!Αν προσέξεις το mod για την μπαταρία δεν έχει γίνει σωστα...(δεν έχει βγάλει τίποτα εκεί κοντά που λέει το σχέδιο..)

Μπορείς να μου πείς τι άλλα μονταρίσματα βρήκες?Δεν μπορώ να καταλάβω έτσι όπως είναι ,τι είναι original και τι όχι...

(Είναι το reverse keys αυτό..)..!

Δυστιχώς το mk1 δεν παίρνει sysex...

Και όσο για τους ήχους, τα κατέβασα όλα και μόνο παραμορφωμένη ξι φαλτσορε μπορεί να βγάλει χαχα!

μόλις το ανοίγεις θα ακούσεις έναν ήχο από τελείως μπάσο να γίνεται πρίμο και μετά να μένει εκεί και να μην λειτουργεί σωστα...Κάτι σαν απογείωση αεροπλάνου είναι και όχι δεν φένεται να έχει mod  για γκλισάντο..! χαχα

Φίλε Χναράκη έχεις καμία ιδεα τι μπορεί να φτέει? (η τι δουλευει σωστα χαχαχα)

Φιλικά ,Άκης.

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλή ερώτηση.

Άμα δεν το δω, να μυρίσω τα νύχια μου ?  ;D

 

Αυτό που σου είπανε πιό πάνω έχουνε δίκιο.

Δηλαδή, προσπάθησε να κατασκευάσεις έναν ήχο και μετά να τον αποθηκεύσεις.

Μετά, σβήσε το όργανο και άναψέ το μετά από 1 ~ 3 λεπτά.

Δες εάν ο ήχος σου υπάρχει ή όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου