Προς το περιεχόμενο

Μήπως χανόμαστε στην μετάφραση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου ότι πρώτα είμαστε καταναλωτές (όσοι από εμάς, τουλάχιστον, είμαστε μέλη της αστικής κοινωνίας) και μετά μουσικοί...

+1000

Αν είχαμε βάλει πέρα τον καταναλωτισμό και σκεφτόμασταν μόνο τις πραγματικές ανάγκες μας θα είχαμε υπολογιστές των 300 Ε, κινητά των 100 Ε, για μπλούζες δεν θα δίναμε πάνω απο 20 Ε κ.λ.π. Επομένως λογικό είναι να συμβαίνει και σε μουσικό εξοπλισμό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000

Αν είχαμε βάλει πέρα τον καταναλωτισμό και σκεφτόμασταν μόνο τις πραγματικές ανάγκες μας θα είχαμε υπολογιστές των 300 Ε, κινητά των 100 Ε, για μπλούζες δεν θα δίναμε πάνω απο 20 Ε κ.λ.π. Επομένως λογικό είναι να συμβαίνει και σε μουσικό εξοπλισμό αυτό.

 

 

μαλλον με παρεξήγησες.... λέω ότι το να δώσεις σωρό τα ευρω να αγοράσεις την SRV strat, twin reverb ενισχυτη, και ένα πετάλι ibanez δεν σε κάνει και Stevie ρε παιδί μου.... Πρώτα μαθαίνεις το όργανο και μετά έρχονται αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το κι αλλιώς:

 

Δύο σετάπ, δύο παίκτες.

α) Ο SRV (Θεός σχωρέστον) με μια Les Paul σε έναν Jazz Chorus

β) Εσύ (εγώ, οποιοσδήποτε) με το rig του SRV

Ποιος θα ακουστεί περισσότερο σαν SRV;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το κι αλλιώς:

 

Δύο σετάπ, δύο παίκτες.

α) Ο SRV (Θεός σχωρέστον) με μια Les Paul σε έναν Jazz Chorus

β) Εσύ (εγώ, οποιοσδήποτε) με το rig του SRV

Ποιος θα ακουστεί περισσότερο σαν SRV;

 

 

Αυτό ακριβώς λέω....

Ακούγονται ατάκες του στυλ «έχω 5000 ευρώ και θέλω να ξεκινήσω κιθάρα και να παίζω Hendrix, τι εξοπλισμό να αγοράσω που είχε ο μακαρίτης?»...

 

Αντι να ζητήσουν καμμια γνώμη για το πού μπορούν να βρούν μια καλη βιβλιογραφία, κανα καλό δάσκαλο, τόσα DVD που κυκλοφορούν, καμμιά γνώμη για τεχνικές που χαρακτηρίζουν τον δείνα κιθαριστα... και ας ξεκινήσω βρε αδερφέ με μια κιθάρα της σειράς καρφωμένη απευθείας στον ενισχυτη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια 20αριά χρόνια πρίν (στα δικά μου ντουζένια  ;D) σαν πιτσιρικάς έπρεπε να μαζεψεις αρκετά (εώς πολλά) φράγκα για να αγοράσεις έναν καλό εξοπλισμό (κιθάρα και παρελκόμενα). Οι φτηνές κιθάρες ήταν μόνο για τοξοβολία !! και οι ενισχυτές ήταν λίγο καλύτεροι απο το να καρφώσεις το βύσμα στον ενισχυτή του στερεοφωνικού σου.....

 

Τώρα τα πράγματα έχουν αντιστραφεί (ΕΥΤΥΧΩΣ !!!) και αγοράζεις φτηνά και καλά πράγματα.... Εχεις την ευκολία να ενημερωθείς μέσω διαφόρων σάιτ (εντός και εκτός ελλάδας), ακούγονται φωνές απο διάφορα φόρουμ (όπως εδώ...), γνώμες, συγκρίσεις, τεστ....

 

ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...

αλλα θεωρώ ότι αλλάξαμε τις προτεραιότητες.... πρώτα μαθαίνεις, και μετά ανοίγεσαι σε επενδύσεις...

 

ΑΥΤΑ  ;D ;D ;D

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια 20αριά χρόνια πρίν (στα δικά μου ντουζένια  ;D) σαν πιτσιρικάς έπρεπε να μαζεψεις αρκετά (εώς πολλά) φράγκα για να αγοράσεις έναν καλό εξοπλισμό (κιθάρα και παρελκόμενα). Οι φτηνές κιθάρες ήταν μόνο για τοξοβολία !! και οι ενισχυτές ήταν λίγο καλύτεροι απο το να καρφώσεις το βύσμα στον ενισχυτή του στερεοφωνικού σου.....

 

Τώρα τα πράγματα έχουν αντιστραφεί (ΕΥΤΥΧΩΣ !!!) και αγοράζεις φτηνά και καλά πράγματα.... Εχεις την ευκολία να ενημερωθείς μέσω διαφόρων σάιτ (εντός και εκτός ελλάδας), ακούγονται φωνές απο διάφορα φόρουμ (όπως εδώ...), γνώμες, συγκρίσεις, τεστ....

 

ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...

αλλα θεωρώ ότι αλλάξαμε τις προτεραιότητες.... πρώτα μαθαίνεις, και μετά ανοίγεσαι σε επενδύσεις...

 

+1000

 

λες και διάβασες το μυαλό μου φίλε

 

σε ένα τόπικ όπου γράφαμε τι αγοράσαμε πέρυσι, κάποιος έγραψε πως αγόρασε (στον ένα αυτό χρονο) δύο (ή μήπως ήταν τρεις;) κιθάρες φέντερ στρατ...  :o  τι στο καλό...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο thread. Είναι πολύ πιο εύκολο να μιλάς για εξοπλισμό και τι θα έκανες αν είχες την τάδε κιθάρα ή το τάδε πετάλι κλπ. από το να κάτσεις να μελετήσεις και να ανοίξεις τα αυτιά σου.

Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει μόνο εδώ, συμβαίνει και έξω και μάλιστα ίσως περισσότερο. Έμπαινα για αρκετό καιρό στο forum της Larrivee. Και εκεί ατελείωτες συζητήσεις για τις κιθάρες τους σε βαρετό σημείο κι από παίξιμο μερικά ακκόρντα μόνο.

Μου έρχονται άπειρα παραδείγματα στο μυαλό αλλά να ένας κύριος που έχει ξεπεράσει τον εξοπλισμό εδώ και πολύ καιρό. Η κιθάρα του είναι χιλιογδαρμένη από το παίξιμο, έχει χάσει σχεδόν το φινίρισμα και δεν είναι και το πιο σπουδαίο όργανο που κυκλοφορεί, αλλά σίγουρα του είναι βολική στα χέρια του. Γενικά δεν φαίνεται να σκοτίζεται ιδιαίτερα με τέτοια θέματα αλλά βάζει τα γυαλιά στους περισσότερους από εμάς όσον αφορά το παίξιμο που είναι και η ουσία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το περιορίζετε στο μουσικό εξοπλισμό. Σε όποιον τομέα και να πάμε, όσον αφορά σε κάποια αγορά, αυτοκίνητα, συλλεκτικά είδη, ήχο και βίντεο, ο καταναλωτισμός κυριαρχεί.

Οι μικρολεπτομέρειες που θα κάνουν τη διαφορά, πληρώνονται με εκατοντάδες ή χιλιάδες ευρώ. Και η διαφορά αυτή είναι δυσανάλογη.

Όταν είσαι απέξω, εύκολα διακρίνεις τη χαζομάρα του ζητήματος.

Μόλις μπεις όμως λίγο μέσα στη συζήτηση, σε ρουφάει σαν σφουγγάρι...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας κι εγώ θύμα του μουσικού υπερκαταναλωτισμού, αυτό είναι ένα σχετικό θέμα που είχα ανοίξει παλαιότερα στο NOIZ:

 

Μήπως το internet κάνει (και) κακό στους μουσικούς;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας κι εγώ θύμα του μουσικού υπερκαταναλωτισμού, αυτό είναι ένα σχετικό θέμα που είχα ανοίξει παλαιότερα στο NOIZ:

 

Μήπως το internet κάνει (και) κακό στους μουσικούς;

 

 

Δεν το είχα δεί το θέμα σου. Ομολογω ότι είναι (σε πιο σωστά ελληνικά) όλο αυτό που επιχείρησα να προλογήσω και εγώ.... Δυστυχώς έτσι είναι και τους μόνους που βγάζω έξω απο τον «χορό» είναι τους επαγγελματίες, τους οποίους και δικαιολογώ μιας και οφείλουν να είναι περισσότεροι ενημερωμένοι. Σε ερασιτεχνικό επίπεδο έχουν χαθεί τα όρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου