Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Reverse wound/Reverse polarity middle pickup RW/RP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια μικρή βοήθεια βρε παιδιά, προσφατα αγόρασα μια fender stratocaster με 3 X Custom shop 69 pickups. Μιας και καλομαθημένος απο τις Gibson (κατοχος les paul & SG) στα βρώμικα εκτός απο το γνωστό θόρυβο παρατήρησα οτι στις θέσεις 2 & 4 η ένταση του ήχου πέφτει σε σχέση με τις θέσεις 1,3,5 (οπου παιζουν ξεχώριστα ο καθένας μαγνήτης).

Οι ερώτήσεις μου πολλές αν μπορεί καποιος να βοηθήσει:

 

1. Το ότι πέφτει η ενταση έχει σχέση με το αν ο middle ειναι RW/RP? (εμένα δεν έιναι)

 

2. Αυτή η εργάσια (να κανω τον middle RW/RP) γίνεται απο κάποιο τεχνικό η πρέπει να αγοράσω άλλο μαγνητη που να είναι?

 

Sorry αλλα απο μαγνήτες και fender γενικοτερα έχω μαυρα μεσανυχτα, πάντως το κιθαρόνι σπέρνει...σε σημειο να θελω να σπρώξω τις Gibson (Ιεροσυλία...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2.δυστυχως πρεπει να βρεις καποιον RW/RP ....

1.Εαν εχεις ρυθμισει σωστα το υψος των μαγνητων δεν δικαιολογειται ιδιαιτερη πτωση στην ενταση.....μια αμυδρη παιζει να υφισταται ,αλλα ελαχιστη.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετρήσεις με το πολύμετρο θα δεις ότι στις θέσεις 1,3,5 θα έχεις περίπου 5.8kΩ. Στις θέσεις 2,4 θα είναι περίπου 3,6kΩ. Όσο περισσότερη ωμική αντίσταση τόσο μεγαλύτερη έξοδος.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοί δεν παίζουμε :) σχεδόν ποτέ στη 2 και 4, ίσως να μην σου αρέσει ο "ψιλοάδειος" ήχος.

(και βάζεις και 3 θέσιο και ησυχάζεις  :D )

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοί δεν παίζουμε :) σχεδόν ποτέ στη 2 και 4, ίσως να μην σου αρέσει ο "ψιλοάδειος" ήχος.

(και βάζεις και 3 θέσιο και ησυχάζεις  :D )

Τότε τι τη θες τη stratocaster? ???

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα θέλει ρυθμισμα το υψος, δηλαδη ουσιαστικα ενας RW/RP το μόνο που θα κάνει hum canceling στις θέσεις 2,4 σωστα?

 

Ιgnatios, Nestoras thanx για τις υπερπολυτιμες πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρατήρησα οτι στις θέσεις 2 & 4 η ένταση του ήχου πέφτει σε σχέση με τις θέσεις 1,3,5

 

Σε όλες τις strat, η ένταση είναι πιο χαμηλή στις θέσεις 2 & 4.

Επειδή όμως είχα το συγκεκριμένο σετ, έχω την αίσθηση ότι το φαινόμενο είναι λίγο πιο έντονο με τους CS69 (δυστυχώς)*.

 

 

Πιθανότατα πάντως να παίζει ρόλο το γεγονός ότι δεν είναι RW/RP γιατί και το σετ που έχω τώρα στη strat μου (Bare Knuckle "Mother's Milk") και το οποίο δεν είναι RW/RP, έχει επίσης έντονη διαφορά έντασης στις θέσεις 2 & 4.

 

[EDIT] *Θυμήθηκα ότι το είχα γράψει και παλαιότερα, εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3468.msg40462#msg40462

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχα διαβάσει απο έναν της Bare Knuckle στο forum τους.  ;)

 

Stock coils have a touch more volume across both coils and when on together have more quack but don't cancel hum.RWRP coils are humcancelling when on together and have a slightly scooped mid and a touch less volume when on together too.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stock coils have a touch more volume across both coils and when on together have more quack but don't cancel hum.RWRP coils are humcancelling when on together and have a slightly scooped mid and a touch less volume when on together too.

 

Αυτός όμως (αν καταλαβαίνω καλά βέβαια) λέει το αντίθετο:

ότι δηλαδή RWRP οι έχουν volume drop ενώ οι non-RWRP όχι.  ::)

 

Εγώ "υποστηρίζω" το αντίθετο από αυτό, χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος για αυτό.

 

Το βέβαιο είναι πάντως ότι έτσι κι αλλιώς, οι θέσεις 2 & 4 είναι λιγάκι έως περισσότερο σιγανές (ανάλογα με το σετ και κυρίως με την επιμέρους ρύθμιση του ύψους των μαγνητών) σε σχέση με τις υπόλοιπες 3 θέσεις του επιλογέα.

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου