Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Reverse wound/Reverse polarity middle pickup RW/RP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι φυσιολογικό, αφού στις θέσεις 2 και 4 οι μαγνήτες συνδέονται παράλληλα. Ο Nestoras εξήγησε ότι,

Αν μετρήσεις με το πολύμετρο θα δεις ότι στις θέσεις 1,3,5 θα έχεις περίπου 5.8kΩ. Στις θέσεις 2,4 θα είναι περίπου 3,6kΩ. Όσο περισσότερη ωμική αντίσταση τόσο μεγαλύτερη έξοδος.

 

Όπως ακριβώς συμβαίνει και με τις αντιστάσεις. Αν συνδέσεις δύο ίδιες παράλληλα η συνολική τιμή πέφτει στο μισό. Rολ=R/2

 

Είτε είναι RW/RP είτε όχι, δεν αλλάζει κάτι. Πάλι το ίδιο θα συμβαίνει. Όποτε δύο μαγνήτες συνδέονται παράλληλα μία μικρή πτώση στην ένταση πάντα υπάρχει. Μερικές φορές είναι αισθητή και άλλες φορές όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια 1000 thnx που με κατατοπισατε, πανω που σκεφτομουν να αλλαξω μαγνητη και να πεταξω λεφτα τσαμπα...οσο για το hum canceling νομιζω οτι το noiz gate που χρησιμοποιω θα λυσει το προβλημα θορυβου και ενα πιο σωστο ρυθμισμα στους μαγνητες θα μειωσει στο αυτι αυτη την διαφορα εντασης στις θεσεις 2,4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια 1000 thnx που με κατατοπισατε, πανω που σκεφτομουν να αλλαξω μαγνητη και να πεταξω λεφτα τσαμπα...οσο για το hum canceling νομιζω οτι το noiz gate που χρησιμοποιω θα λυσει το προβλημα θορυβου και ενα πιο σωστο ρυθμισμα στους μαγνητες θα μειωσει στο αυτι αυτη την διαφορα εντασης στις θεσεις 2,4.

 

Για μενα πολυ καλητερο απο το noizgate ειναι το hum debugger της electro harmonix...

κοβει σχεδον τελειως οτι θορυβους προκειπτουν απο τους μαγνητες (και οχι μονο) αλλα δεν επιρρεαζουν καθολου το σημα της κιθαρας.

 

http://www.andertons.co.uk/electric-guitar-fx/pid11841/cid579/electro-harmonix-hum-debugger-pedal.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε τι τη θες τη stratocaster? ???

 

μήπως γιατί είναι η πιο όμορφη, και έχει τον καλύτερο ήχο neck μαγνήτη που υπάρχει; μήπως λέω;  ;D ;D ;D

 

εδώ σκέφτομαι να βάλω μόνο ένα μαγνήτη να τελειώνω με 5θέσιους 3θέσιους κ λοιπες αηδίες  8)

 

πάντως στη 2 και 4 εγώ νότα δεν ακούω, για κανα κούφιο φανκο-ρυθμικό ντάξει αλλά αλλιώς δεν υποφέρεται  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως στη 2 και 4 εγώ νότα δεν ακούω, για κανα κούφιο φανκο-ρυθμικό ντάξει αλλά αλλιώς δεν υποφέρεται  Wink

 

+1000

 

Αν και ειναι κλασσικη θεση στα αυτια μου ακουγεται ψιλοφρικτα... ;D ;D,αν ομως συνδεσεις ΣΕ ΣΕΙΡΑ τους μαγνητες στις θεσεις αυτες,κατεβαινει ο θεος. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως στη 2 και 4 εγώ νότα δεν ακούω, για κανα κούφιο φανκο-ρυθμικό ντάξει αλλά αλλιώς δεν υποφέρεται  ;)

 

Ε τότε, πάρε να ακούσεις και κάτι άλλο εκτός από κούφια φανκο-ρυθμικά ;D

 

 

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως στη 2 και 4 εγώ νότα δεν ακούω, για κανα κούφιο φανκο-ρυθμικό ντάξει αλλά αλλιώς δεν υποφέρεται

Όταν θα αποφασίσεις να ασχοληθείς με σοβαρούς μαγνήτες, θα ακούσεις... ;)

τον κλασσικό ήχο μίας Strato...

 

Αν και ειναι κλασσικη θεση στα αυτια μου ακουγεται ψιλοφρικτα...

MA KAΛΑ...και εσύ είσαι σοβαρός πρωί-πρωί? :o ;D Ο Σκάντζος είναι και μικρό (χαζό) παιδί χαρά γεμάτο...δεν θέλει πολύ να το πιστέψει... 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω και εγω μια ερωτηση σχετικα με μαγνητες...εχω μια επιφον σπεσιαλ 2...δεν 3ερω τι μαγνητες φοραει...3ερω μονο οτι απο πισω λενε epiphone f και r αντιστοιχα...γινετε να εχω πιο ....ακουστικο ηχο???να μην ακουγετε τοσο πολυ ΓΚΛΟΝ ...??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MA KAΛΑ...και εσύ είσαι σοβαρός πρωί-πρωί? :o ;D Ο Σκάντζος είναι και μικρό (χαζό) παιδί χαρά γεμάτο...δεν θέλει πολύ να το πιστέψει... 8)

 

+2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω και εγω μια ερωτηση σχετικα με μαγνητες...εχω μια επιφον σπεσιαλ 2...δεν 3ερω τι μαγνητες φοραει...3ερω μονο οτι απο πισω λενε epiphone f και r αντιστοιχα...γινετε να εχω πιο ....ακουστικο ηχο???να μην ακουγετε τοσο πολυ ΓΚΛΟΝ ...??????

Τι σχέση έχει αυτή η ερώτηση τώρα, με το συγκεκριμένο θέμα...από περιέργεια ρωτάω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου