Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφιση φωνής και pitch correction


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα πρόσφατα ηχόγραφισα σε ένα φίλο μου φωνή και θα ηθέλα να ρωτίσω κάτι

 

Γιάτι ενω με άκουγα κάνονικα πάνω στην νότες, σχεδον τελεια δλδ, ο φίλος μ είχε αμφιβολίες και ήθελε να βάλουμε pitch correction;

 

Βάλαμε το pitch correction και έδιχνε οτι ειμαί λίγο ξεκούρδιστος(είχε ένα διάγράμμα σαν guitar tuner) μέτα κάναμε ρυθμισεις και με έκανε flat εντέλος...

 

Το αποτέλεσμα δεν με συγκίνισε καθόλου,ναι μου ακουγοταν λιγο καλύτερα στην τονικοτιτα, αλλα δεν μου αρέσε...

 

Έχει πράγματικα μεγαλή διαφορά στην ποιοτητα τα λιγα hz που μπορει να πέσεις έξω αν τραγουδάς λιγο δινατότερα;

 

Αν είσαι κάλα εξάσκημενος μπορεις να τραγούδας ακριβώς τις νοτες;

 

Υσ , μιλάμε για πραγμάτικα μικρη διαφορά στην τονικοτιτα που εγινε άψογη... αλλα μεγάλη διαφορά στον ογκο και το feeling που έβαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά προγράμματα για pitch correction, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις, δεν αφαιρούν παρά ελάχιστη εκφραστικότητα στη διορθωμένη φωνή.

 

Μια λύση θα ήταν να βάλεις ηπιότερες ρυθμίσεις, διορθώνοντας τις "λάθος" νότες χωρίς το τελικό αποτέλεσμα να θυμίζει "πλαστικό". Παίξε με το vibrato, και το correction knob αν σου δίνει τέτοια επιλογή.

 

Επίσης, δοκίμασε να εφαρμόσεις το pitch correction μόνο στα σημεία που έχουν όντως πρόβλημα, και όχι σε ολόκληρο το κανάλι.

 

Πέρα από όλα αυτά, αν νοιώθεις πως αυτό που τραγούδησες έχει feeling, ίσως να ακούγεται πολύ καλύτερο από ένα αποστειρωμένο αλλά τέλειο τονικά take. Είχα το ίδιο δίλλημα σε κάποια φωνητικά που μίξαρα πρόσφατα για το συγκρότημα που παίζω, κατέληξα να βάλω τα εκφραστικά takes, ελαφρώς διορθωμένα σε κάποιες καταλήξεις και το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό και <<διακριτικό>>

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε φίλε δεν μπορω να ακούω ηλιθείες επεξεργασιές για αύτο δεν πεφτω εξώ εχω αυτι και το εχώ αποδιξει δεν μπορω ομος επειδη φεύγω λιγο να μ βαζουν αυτη την μαλακία ανθρώπος είμαι ουτε μηχάνιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά τσέκαρε μήπως κάποιος έχει πει στον φίλο σου ότι οι επαγγελματίες τραγουδάνε με το Autotune μόνιμα ενεργοποιημένο. Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο, μάλλον ο φίλος θα έκανε pitch correction μέχρι και σε vocal track του Παβαρότι... :P

 

Τέσπα, η προσωπική μου άποψη* είναι να καταφεύγει κανείς στο pitch correction μόνο όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα τονικότητας. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και το τραγούδι ακούγεται εξίσου καλά (ή σχεδόν...) με τα μη-επεξεργασμένα φωνητικά, προτείνω να αφήσετε το track στην ησυχία του.

Ο Βαγγέλης τα είπε καλά σχετικά με την επίδραση του pitch correction στα φωνητικά, κράτα και αυτά υπόψιν λοιπόν.

 

Απλά σιγουρέψου πρώτα ότι ο φίλος σου μεγαλοποιεί το πρόβλημα. Ακούστε ξανά και ξανά το track, τόσο solo όσο και μέσα στη μίξη και μετά αποφασίζετε. Αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι τραγούδησες σωστά, ζήτα του να μείνει το track που σου αρέσει.

 

 

*Ερασιτεχνική γνώμη, δεν είμαι επαγγελματίας ηχολήπτης, ούτε ειδήμων του pitch correction.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pit1991 , η άποψή σου είναι σεβαστή, (και μάλιστα πιο κοντά στην πρωταρχική έννοια της μουσικής, αν με ρωτάς) αλλα μην δαιμονοποιείς τα διάφορα εργαλεία που έχεις διαθέσιμα στο studio. Δεν σε περιορίζουν, αλλά αν τα χρησιμοποιήσεις σωστά, κάνουν τη ζωή σου πιο εύκολη!

 

Σε τελική ανάλυση αν αυτό που ακούς φαντάζει τόσο ψεύτικο στα αυτιά σου, κάνε κάποια άλλα takes μέχρι να είστε όλοι ευχαριστημένοι! Αν προορίζεται για προσωπική χρήση το κομμάτι που ηχογραφείς, άστο όπως είναι αφού ΕΣΥ είσαι ευχαριστημένος.

 

Μπορείς να ανεβάσεις 2 δείγματα αυτών που ηχογράφησες, ώστε να πάρεις και μεα δεύτερη γνώμη κατά πόσο το Pitch correction είναι αναγκαίο ή όχι!

 

Cheers!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα ολα τα παραπανω!  Θα ελεγα  να δωσετε τo κομματι για μια τριτη "blind-test" αμεροληπτη ακροαση σε καποιον φιλο που εμπιστευεστε τη γνωμη του!

Ακομη ισως και σε φιλους(ες)  ασχετους!  Αυτοι ισως εχουν και την ποιο σωστη αποψη σε σχεση με το "ανθρωπινο" του πραγματος!

 

 

ΥΓ.ουτε εγω ειμαι ηχοληπτης και ειδικος στο pitch correction!

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τον χρόνο σας παίδια... Εγω και φίλος μ σπουδαζουμε ηχοληψια...

Προσεξα δεν χρείαζεται πουθένα... ακουσε και η καθιγητρια μ (φωνιτικων) και μου ειπε οτι το ΑΑΑΑΑΑΑΑ του ρεφραιν (το οποιο είναι και η πιο ψηλη νοτα του τραγουδιου) δεν μπορω να την κρατισω σταθέρη εύκολο και vibrarei αρκετά. Θα το συζητισω με τον φίλο μ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΑUTOTUNE....

Eιναι η καταστροφη του τραγουδιστη.

Τον κανει τεμπελη και εφησυχαζει συνηθιζοντας τον ευκολο τροπο.

Αν δεν παρουν φωτια τα λαρυγγια(που λεει ο λογος),τραγουδιστης δε γινεσαι.

Κανενας θνητος δε θα φανει ολοσωστος στα ''κορεκσιονς''.

Ο μονος λογος να χρησιμοποιηθει,ειναι απο φτασμενους τραγουδιστες που διορθωνουν

το ''τσικ'' ανεπαισθητα χωρις καμια αλλοιωση γιατι η επεμβαση ειναι χειρουργικη.

Αφου βεβαια εφαγαν χρονια στα λαιβ και τα στουντιο χωρις ''πατεριτσες''.

Απο τοτε που βρεθηκαν αυτα τα μηχανηματα του διαβολου,ο καθεις κ η καθεμια γινανε τραγουδιστες κ τραγουδιστριες.Με κορμι θανατηφορο...

Φιλε,αν σου αρεσε εσενα,πες τον φιλο σου οτι δεν σημαινει πως ο,τι plugin εχουμε πρεπει και να το βαλουμε σωνει και καλα.

Η πες του να σου βαλει και WahWah.Δε θ ακουγεται κανενα φαλτσο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα μηχανηματα του διαβολου,ο καθεις κ η καθεμια γινανε τραγουδιστες κ τραγουδιστριες...

 

 

Για την κατάντια της Ελληνικής μουσικής δεν φταίει ένα συγκεκριμένο plug in αλλά η γενικότερη παιδεία και νοοτροπία μας.

 

 

Το Autotune είναι ένα πραγματικό εργαλείο για κάθε μουσικό. Όύτε με φτασμένους τραγουδιστές συναναστρέφομαι, ούτε και είμαι κάποιος επαγγελματίας ηχολήπτης, αλλά όταν χρειάζεται, το χρησιμοποιώ χωρίς καμία τύψη. Φωνή, μπάσο, solos... Η καινούρια έκδοση του melodyne δε, μπορεί να αναγνωρίσει και να διορθώσει ακόμα και μια συγκεκριμένη νότα σε μια ομάδα νοτών (πχ συγχορδία), με ακρίβεια. Είναι επίτευγμα της τεχνολογίας και δεν θα πρέπει να το δαιμονοποιούμε! Τώρα αν το κάθε τσόκαρο (καιρό είχα να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη  :P ) το παίρνει και νομίζει ότι τραγουδάει, είναι άλλου παππά ευαγγέλιο. Η το να σε καθησυχάζει η σκέψη πως <<νταξ, θα το φτιάξω το φάλτσο μετά>>, επίσης απαράδεκτο για πολλούς!

 

Με την ίδια λογική, θα πρέπει μην χρησιμοποιούμε μαχαίρια γιατί πολύς κόσμος αυτοκτονεί με αυτά!  ;) Think about it!

 

Cheers!

 

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου